Kilépett a Jobbik frakciójából és a jövőben független országgyűlési képviselőként folytatja a munkáját Rozgonyi Ernő – jelentette be az Országgyűlés plenáris ülésén az elnöklő Latorcai János (KDNP). Rozgonyi Ernő kilépésével azonban 43 fősre csökken a Jobbik frakciójának létszáma. A párt mandátuma visszaadására szólítja fel a kilépett képviselőt.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke szerdai, MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmaz: Rozgonyi Ernő döntése meglepetésként érte a pártot, de a képviselő „együttműködési készséget egyáltalán nem mutatott”, a párt szerdai frakcióülésén nem jelent meg, és a pártelnök külön kérésére „sem kívánta képviselőtársainak szemébe nézve indokolni döntését”.
Vona Gábor szerint Rozgonyi Ernő esetében arról van szó, hogy egy idős ember elfáradt, nem bírta tovább a pártra és ezáltal rá is nehezedő nyomást. Hozzátette: a Jobbik országos elnöksége egyhangú döntésével felszólítja Rozgonyi Ernőt mandátuma visszaadására, „hiszen esküjében azt vállalta, ha a nemzet ügyét már nem tudja velünk együtt szolgálni tovább, akkor mandátumát visszaadja annak a közösségnek, amelynek azt köszönheti, vagyis a Jobbiknak”.
A pártelnök hangsúlyozza: „az elmúlt napok és az elmúlt hét eseményeinek kapcsán” az országos vezetőséggel és frakcióval egyetértésben kijelenti, hogy a Jobbik nem fog semmilyen formában módosítani a politikáján. „Sem extrém, sem megalkuvó irányba nem térünk el, akármennyire is igyekeznek ezen tévutakra vezetni bennünket. A Jobbik 2003-as alapító nyilatkozatában és 2010-es választási programjában lefektette, hogy kik vagyunk és mit akarunk. Ez az elkötelezettség fogja meghatározni tevékenységünket, ahogy eddig, úgy a jövőben is” – zárul a közlemény.
Az MTI telefonon kereste Rozgonyi Ernőt, egyelőre azonban nem sikerült elérnie.
Bödecs Barna
A parlament szerdai ülésének kezdetén az elnöklő Lezsák Sándor azt közölte: Bödecs Barna szerdán lemondott képviselői mandátumáról és bár előzőleg, kedden bejelentette, hogy kilép a Jobbik-frakcióból, ezt a nyilatkozatát visszavonta. Lezsák Sándor rögzítette egyúttal, hogy így jelenleg 385 fős az Országgyűlés.
Amennyiben a frakcióból való kilépésről szóló nyilatkozatot Bödecs Barna nem vonta volna vissza, úgy független képviselőként adta volna vissza a mandátumát és így utódjáról nem dönthetne a Jobbik. A Jobbik országos elnöksége az új képviselő személyéről még az idén határoz az MTI információi szerint. Bödecs Barna a 2010-es választásokon a Jobbik országos listájáról kapott mandátumot, így az elnökségnek erről a listáról kell kiválasztania az utódját is.
Jobbik-frakciót elhagyó képviselők
A parlament 2010-es megalakulása óta Bödecs Barna a negyedik képviselő, aki elhagyta a Jobbik frakcióját: Pősze Lajost 2010-ben hívta vissza a frakcióvezető-helyettesi posztról a párt parlamenti képviselőcsoportja, mivel elfogadhatatlannak tartották, hogy a politikus a Magyar Gárdával összefüggésben a Magyar Nemzetnek nyilatkozott. Pősze akkor azt mondta: nem szerencsés az, hogy a párt nevével összefüggésben a legtöbben a gárdára vagy Budaházy Györgyre asszociálnak, és ezt az álláspontot rajta kívül több frakciótag is támogatja.
Endrésik Zsoltot 2012 áprilisában zárták ki a frakcióból. Egyesek szerint a konfliktust az okozta, hogy Endrésik, a párt megyei elnöke kiszorította Borsodból Szegedi Csanádot, aki ennek ellenére szerette volna, ha befolyása megmaradna a Jobbik legerősebb megyéjében. Szegediről Endrésikék derítették ki zsidó származását, amelyet az EP-képviselő uniós pénzek felhasználásával akart eltussolni. Az erről szóló hangfelvétel kiszivárgásakor a párt alelnöke kilépett a pártból, amely arra kérte brüsszeli képviselőjét, hogy mondjon le EP-mandátumáról. Szegedi ez utóbbi kérésnek nem tett eleget.
Felpuhult a Jobbik?
Lenhardt Balázs pedig 2012 novemberében lépett ki a képviselőcsoportból, mivel szerinte a Jobbik „felpuhult”, és kevesellte például az utcai demonstrációk számát. A radikálisok ezek után a pártból is kizárták. Bödecs Barna kilépésével 43 fősre csökken a Jobbik-frakció politikusainak a száma.