268 milliárd a kórházak, szakrendelők megújulásáért

Az Új Széchenyi Terv keretében az év végéig mintegy 268 milliárd forint áll rendelkezésre a konvergenciarégiókban lévő járó- és fekvőbeteg-ellátó intézmények – kórházak, szakrendelők – fejlesztésére, támogatására.

PR
2013. 01. 03. 13:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagy egészségügyi beruházásokat elősegítő Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) az elmúlt 60 év legnagyobb egészségügyi infrastruktúra-fejlesztését eredményezte a kórházi szektorban. Az idei évre rendelkezésre álló mintegy 268 milliárd forintos keretből 223 milliárd forint már szerződéssel le van kötve, további 45 kórházfejlesztési pályázat kiírás előtt áll.

Onkológiai centrumok fejlesztése

Egy 10 milliárd forint keretösszegű felhívást, a Struktúraváltás támogatása az onkológia centrumok fejlesztésével című pályázatot a közelmúltban hirdették meg. Ennek keretében a regionális onkológiai centrumok és térségi (megyei) onkológiai és sugárterápiás centrumok fejlesztésére van lehetőség. „A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt konstrukció segítségével a társadalom valamennyi rétege számára méltányos hozzáférés biztosítható a kiemelt onkológiai ellátásokhoz, így hozzájárulva a rosszindulatú daganatok okozta halálozás csökkentéséhez” – fogalmaztak közleményükben.

Olvassa el az MNO cikksorozatát!

Perverz motivációs eszközök az egészségügyben?

Kiskirályok és csicskák az egészségügyben

Egészségügy: csak kiválasztottaknak?

Erre a kiírásra január 15. és március 18. között várják a pályázatokat. Az igényelhető támogatás legalább 150 millió forint, legfeljebb 2 milliárd forint lehet. A Közép-magyarországi régió intézményei viszont nem pályázhatnak – jegyezte meg az NFÜ, hozzátéve, hogy az uniós szabályoknak megfelelően EU-s támogatásban elsősorban az elmaradottabb régiók részesülhetnek, Budapest és Pest megye kevesebb forrásra jogosult.

500 ezer négyzetméternyi kórházi terület

Egy másik konstrukció keretében 4 milliárd forint uniós forrásból két onkológiai fejlesztési projekt is elkezdődött. Az egyik a Közép-dunántúli régióban, ahol Veszprémben egy új regionális centrumot hoznak létre. A másik az Észak-magyarországi régió onkológiai ellátásának fejlesztését szolgálja, ahol a miskolci onkológiai centrumot fejlesztik tovább. Ezeken felül a már támogatott projektek több mint 220 milliárd forintos fejlesztésével 500 ezer négyzetméter új, felújított vagy átépített kórházi terület jön létre modern eszközparkkal.

Az NFÜ januárban teszi majd közzé a 35 milliárd forintos keretösszegű, a Struktúraváltás támogatása a járó- és fekvőbeteg-ellátás fejlesztésével című kiírását. Ez a konstrukció a már elindított fejlesztésekkel együtt „folytatja az egészségügyi rendszer átalakítását, támogatja a lakossághoz közeli, fenntartható ellátások megteremtését”. A 2013-ig terjedő uniós tervezési időszakban ezzel a kiírással zárulnak a TIOP keretében elérhető kórházfejlesztések – írta közleményében az NFÜ.

Több kórház is százmilliókhoz jutott

A teljesítmény, illetve részben likviditási szempontok szerint osztották szét az egészségügyi szolgáltatók között a múlt év végi „kasszaseprés” csaknem 27 milliárd forintos keretét – közölte az egészségügyi államtitkárság szerdán. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) honlapján található lista szerint a konszolidációs összegből összesen 462 egészségügyi intézmény kapott. Több megyei és nagyvárosi kórház is több mint 100 millió forint támogatásban részesült. Például a budapesti Honvédkórház – az észak-pesti térség sürgősségi ellátó centruma – csaknem 600 millió forint támogatáshoz jutott hozzá.

Hatékonyabban gondoskodnak a kisgyermekekről

Szócska Miklós államtitkár december 19-én jelentette be: kiemelt projekt keretében fejlesztik a kora gyermekkori alapellátást a következő több mint két évben, 2,5 milliárd forintból. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes ugyanezen a napon elmondta: az összefogás mentette meg a bezárástól a kalocsai kórházat. A Magyar Nemzet még decemberben arról számolt be: ötmilliárd forinttal konszolidálták a Honvédkórházat a Honvédelmi Minisztérium költségvetéséből, a korábbi gazdálkodási hibák kijavítása érdekében pedig új szervezeti rendszert állítottak fel az intézményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.