Több kórház is százmilliókhoz jutott az év végén

A teljesítmény, illetve részben likviditási szempontok szerint osztották szét az egészségügyi szolgáltatók között az év végi kasszaseprés keretét.

BL
2013. 01. 02. 17:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) honlapján található lista szerint a konszolidációs összegből összesen 462 egészségügyi intézmény kapott. Több megyei és nagyvárosi kórház is több mint 100 millió forint támogatásban részesült. Például a budapesti Honvédkórház – az észak-pesti térség sürgősségi ellátó centruma – csaknem 600 millió forint támogatáshoz jutott hozzá.

Az egyetemi klinikákon is segítettek

Olvassa el az MNO cikksorozatát!

Perverz motivációs eszközök az egészségügyben?

Kiskirályok és csicskák az egészségügyben

Egészségügy: csak kiválasztottaknak?

Az öt egyetemi klinika működését – ezek szintén térségi központok – szintén több száz millió forinttal segítették. A Miskolci Egyetem klinikája csaknem 570 millió forintot, a szegedi egyetem klinikája 888 milliót kapott. A 462 intézmény között elosztott pénzből a legmagasabb összegeket is egyetemi klinikák kapták. A pécsi egyetem több mint 907 milliót, a Debreceni Egyetem mintegy 1 milliárd 588 milliót, a budapesti Semmelweis Egyetem pedig több mint 1 milliárd 990 millió forintot kapott.

Az egészségügyi államtitkárság szerdai közleményében kifejtette: az egészségügyi szolgáltatók a lejárt beszállítói tartozásuk enyhítése érdekében 2011 végén is kaptak konszolidációs támogatást. Ezt az összeget viszont az intézmények egy része nem tudta felhasználni, így az átutalt összeget vissza kellett fizetniük. A visszautalások nyomán 2012. december 10-ig 3,3 milliárd forint folyt be az Egészségügyi Alapba. Emellett a tavalyi év kiadásai után a gyógyító-megelőző kasszában 11,2 milliárd forint maradvány mutatkozott.

Az üzemanyagköltségekre is jut

Azt írták, hogy „ennek célzott felhasználása kiemelten szükséges az egészségügyi ellátások év végi finanszírozásához és az ellátórendszer működőképességének fenntartásához”. Ezen összeg nagy részének felosztása teljesítményarányosan, illetve a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) által fenntartott intézmények körében a szolgáltatók likviditási szempontjait is figyelembe véve történt meg.

A kormány 2012. december 18-án megjelent határozatában további 12,6 milliárd forinttal emelte meg az összevont szakellátás 2012. évi előirányzatát, amelynek a szétosztása szintén a teljesítmény, illetve részben likviditási szempontok szerint történt meg. Ebből az Országos Mentőszolgálat és a betegszállítók 200-200 millió forintot kaptak az üzemanyagköltségek növekedésének kompenzálása érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.