Mendrey László, a PDSZ elnöke keddi budapesti sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „elmentek a falig”, és a pedagógusok nehezen viselik a kialakult helyzetet. Utalt arra, hogy továbbra sincs bírósági döntés a sztrájk esetén még elégséges szolgáltatásokról, és a sztrájkbizottság sem döntött még arról, hogy legyen-e munkabeszüntetés.
Ha a kormányzattal való tárgyalásokon nem lesz elmozdulás, és a többi szakszervezet nem akar sztrájkot hirdetni, a PDSZ kész ezt egyedül is megtenni – mondta. Megjegyezte: érdekeltek az együttműködésben, hiszen az erejüket együtt tudják megmutatni. Az érdekvédő jelezte, ha sztrájkra kerülne sor, február második felében lenne, de a napját egyelőre nem kívánta közölni. A munkabeszüntetés nem néhány órás vagy egynapos lenne, több napon át is tarthatna – mondta kérdésre válaszul, hozzátéve: egyre inkább ez az elvárás érkezik a pedagógusoktól.
Megerősítve az MTI-nek előző nap elmondottakat, jelezte: az országos választmány 80 százalékos többséggel úgy döntött, ne írják alá a kormány által a sztrájkbizottságnak javasolt megállapodástervezetet, az abban foglaltak ugyanis köszönő viszonyban sincsenek az eredeti követelésekkel.
A kormány határozott szándéka, hogy a fenntartóváltás következtében egyetlen pedagógusnak se csökkenjen a jövedelme, ezért az oktatási államtitkárság utasította a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot, hogy sürgősen mérje fel a korábbi béren kívüli juttatások kedvezményezettjeit és nagyságrendjét, hogy a kieső támogatások pótlásáról a költségvetés gondoskodhasson.
Menetrendszerűen, pontosan és zökkenőmentesen zajlott a közoktatási intézmények állami átvétele – vélekedett korábban Hoffmann Rózsa. Az oktatási államtitkár közlése szerint a kormány komoly forrásokat szán a felsőoktatásra. Az európai uniós forrásokból csak ebben az évben 70, plusz még 10 milliárd forintos összeg jut majd a felsőoktatásnak.
Mendrey László kiemelte: a fő cél a pedagógus-munkahelyek megmentése, ami a kötelező órák számától függ. A PDSZ folyamatosan azt mondta, szeretnék ezt rögzíteni heti 22 órában. Nem tartják indokoltnak azt sem, hogy a pedagógusok munkaterhelése növekedjen, és elfogadhatatlan a béremelés minden szintű elutasítása is – jegyezte meg. Közölte: a közalkalmazotti bértábla 20 százalékos emelését szeretnék továbbra is elérni.
Az a fajta kormányzati hurráoptimizmus, hogy minden rendben van, és a pedagógusok „egy emberként” állnak a kormányzat mellett, finoman fogalmazva, nem megalapozott – mondta. Hozzátette: az is költői túlzás, hogy az állami kézbe vétel zökkenőmentesen haladna, távolról sincs így.
A PDSZ nem üzenget a sajtóban – utalt egy másik szakszervezet (a Pedagógusok Szakszervezete) vezetőjének előző napi szavaira. Mint mondta, az országos választmány döntéséről levélben tájékoztatta a sztrájkbizottság tagjait a hétvégén.