Bajnaiék nem fotelforradalommal hoznák vissza a boldog békeidőket

Tovább kampányol franchise-zá polírozott zászlóbontó beszédével Bajnai Gordon. Az egykori kormányfő ezúttal Kónya Péterrel, a Szolidaritás elnökével tartott lakossági fórumot Veszprémben.

Tompos Ádám
2013. 01. 18. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Melyiket is tartjuk, az elszámoltatásost? Veszprémben hangzott el a kérdés, a Bajnai Gordon és Kónya Péter lakossági fóruma tartott előtt tartott jobbikos demonstráción. A megmozduláson kisebb problémát jelentett az is, hogy elegen tartsák a nagyobb molinót – azon a szemkilövető hazaárulókról írtak –, és csöppet morgolódtak a biztosító rendőrök amiatt, hogy sálukkal takarják el arcukat. Orrközépig lehet, de amúgy azért hordjuk így, mert fázunk – jött a radikális replika. Sajtótájékoztatót is tartottak, amiben nemcsak a Haza és Haladás elnöke kapta meg, hogy a nyugati érdekek kiszolgálója, hanem a jelenlegi kormány is: ugyanaz a garnitúra – szólt a vád.

Jött Bajnai, úriemberként

A fórum előtt a Haza és Haladás elnöke, valamint a Magyar Szolidaritás Mozgalomból lett egyesület vezetője rövid sajtótájékoztatót tartott, Kónya mint házigazda vette magához a kezdeményezést, kifejtve abbéli reményét, hogy hamarosan nemcsak civilként lesznek különösen aktívak a veszprémi aktivistáik, hanem „úgymond” politikusként. Bajnai pedig az egykulcsos adót ostorozta, védelmébe véve válságkezelőnek nevezett kormányzását. Ezt az időszakot nevezte már a fórum javarészt nyugdíjaskorú közönsége előtt a főszereplőket felkonferáló Szoli-aktivista hölgy úgy, hogy azok boldog békeidők voltak. „S jött a miniszterelnök úr tapasztaltan, felkészülten és úriemberként, kormányzása pedig nyugalmat és stabilitást hozott”. Kónya Péter, aki akkor tüntetett a kabinet ellen, nem mocorgott, védelmére legyen mondva, hogy az ő bemutatása alatt elhangzott, hogy ő bizony érdekvédőként felvállalta a jobb- és baloldali kormánnyal a konfliktust.

Küzdünk a félelem ellen – mondta az aktivista, aki szerint ma nincs se demokrácia, se jogállam, se sajtószabadság, Bajnai pedig úgy nézte a plafont, mint amikor az Internacionálét kellett elénekelni anno Lendvai Ildikó és Mesterházy Attila társaságában A mikrofonhoz lépve kicsit szabadkozott, hogy nem volt olyan egyszerű azért a kormányzásának időszaka, önkritikát gyakorolva elismerte, hogy fájdalmas lépéseket hozott, majd jött az október 23-i zászlóbontásának franchise-zá polírozott beszéde. Összefogást sürgetett, hogy sorsfordulót vigyenek véghez 2014-ben, beszédében a legelégedettebb hümmögést Lázár János kiforgatott szavainak felhánytorgatása („az annyit is ér”) váltotta ki. A legintenzívebb bólogatás pedig azt a kijelentést követte, hogy mindenkinek az az álma, hogy a gyermeke vagy az unokája többre vigye az életben, mint ő. Kattant is a fényképezővé átalakított mobiltelefon a közönség soraiban.

Ha megvalósulna a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Alapítvány minimálbér-csökkentési javaslata, azzal legalább nyolc másik ellátás összege is csökkenne – közölte korábban Tapolczai Gergely.

Még az antirasszizmus sem köti össze Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc alakulatát. Ismert: az Együtt 2014 semmilyen szinten nem képviseltette magát a Demokratikus Koalíció vasárnapi, Fidesz-székház előtt szervezett tüntetésén, ahol Bayer Zsolt publicisztikája ellen tiltakoztak. Az ügy szereplői most a sajtóban és a közösségi médiában vagdalkoznak.

Aki nem szolgálta a narancsot

Kónya erősen kezdett: elismételte kapásból, hogy a Fideszre szavazott – derültség a teremben. Politikai szerepvállalását azzal magyarázta, hogy „esküszegés lett volna csendben, birkaként szolgálni a hatalmat”, és inkább civilként, de azért szívében katonaként lesz hű az esküjéhez és a demokráciához. Elmondta, hogy ebből a felbuzdulásból alakult a Szolidaritás, ami annak ellenére vált országossá, hogy „az emberek félnek, mert aki nem szerette és szolgálta a narancsot, azok le lettek cserélve”.

Ezek után Kónya egy olyan okfejtésbe kezdett lakáshitelről, devizahitelről és a magánnyugdíj-pénztárakról, mintha csak a Fidesz sara lenne az összes ebből fakadó probléma, vagy egy brancsnak vette az elmúlt húsz év politikai elitjét. Majd az egykori érdekvédő – talán a nyitánynál is váratlanabb húzással – a szolgálati nyugdíj árnyoldalait ecsetelte. Kezdte a falból, a szolgálati nyugdíj ígéretéért egyenruhába beöltöztetett civilekkel, és hozzátette: mi is tudtuk, hogy több sebből vérzik a nyugdíjrendszerünk, hiszen rossz az a rendszer, ami arra ösztökéli résztvevőit, hogy lépjenek ki belőle. Ám a Fidesz lépését nem tartja megoldásnak, ami Kónya szerint nem más, mint bosszú 2006-ért.

Újabb fordulat jött: a Szolidaritás elnöke kijelentette, hogy nemcsak a kabinettel van bajuk, hanem azokkal is, akik lehetővé tették, hogy a kormánypártok megtehették, hogy mindenféle társadalmi ellenállás nélkül építhette le a demokráciát. Cáfolta, hogy az Együtt 2014 társszervezetei külön pártot alapítanának, közös céljukként azt nevezte meg, hogy leváltsák ezt a kormányt és hogy jobb, élhetőbb országot teremtenének, szakértői kormányzással méghozzá. Ehhez pedig – zárta beszédét Kónya – nem fotelforradalmárokra van szükség. Kérdésre válaszolva elmondta azt is: amerikai módra ajtóról ajtóra keresik majd fel a választókat.

A veszprémiek nem kérnek a Bajnai-korszakból, nem feledik, hogy Bajnai Gordon miniszterelnökként és a Gyurcsány-kormány minisztereként részese volt az ország eladósításának, a magyar családok megsarcolásának – közölte Mihalovics Péter, a Fidesz veszprémi csoportjának alelnöke, országgyűlési képviselő az MTI-vel a volt miniszterelnök pénteki látogatása kapcsán. A politikus közleményében azt írta, „Veszprém vendégszerető város, ezért üdvözöljük Bajnai Gordont, akitől legalább első kézből megtudhatjuk, hogy mi vár a magyar emberekre, ha a terveik szerint csökkenne a minimálbér”. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy „Veszprém polgárai nem kérnek egy olyan ember tanácsaiból, aki a nemzeti vagyon védelme helyett ciprusi offshore-lovagok érdekeit képviseli”. Hozzátette: nem kérnek az Együtt 2014 mozgalomból, „amely titkos társaságként lényében hordozza a bizonytalanságot és kilátástalanságot”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.