A minimálbérrel együtt 8 másik ellátást is csökkentenének Bajnaiék

A Fidesz szerint a Haza és Haladás minimálbér-csökkentési elképzelése rendkívül veszélyes, mert emiatt sok család zsebében kevesebb pénz maradna.

BL
2013. 01. 16. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnaiék javaslatával csökkenne a táppénz, a gyed, a rehabilitációs ellátás, a rokkantsági ellátás, az álláskeresési járadék, a nyugdíj előtti álláskeresési segély, a tanulók pénzbeli juttatása és a súlyosan fogyatékos emberek személyijövedelemadó-kedvezménye – sorolta jeltolmács segítségével Tapolczai Gergely a sajtótájékoztatón, jelezve, hogy ezen ellátások összege minden esetben a mindenkori minimálbér mértékétől függ.

Emlékeztetett, Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője múlt pénteken arra kérte Bajnai Gordont, hogy vonja vissza a minimálbér csökkentésére vonatkozó javaslatát, amellyel az átlagbér 30 százalékára csökkenne a mindenkori legkisebb bér. Bajnai Gordon válaszában nem cáfolta ezt, vagyis komolyan gondolja – tette hozzá Tapolczai Gergely.

„Több maradjon a családoknál”

A Fidesz kedden úgy reagált az újabb ellenzéki egyeztetésre, hogy ismét az a szélsőséges baloldal egyeztetett gazdaságpolitikai kérdésekben, amely 2002 és 2010 között tönkretette az országot. Kormányzásuk idején elvettek egyhavi nyugdíjat, ingatlanadó bevezetését tervezték, kétszeresére emelkedett a munkanélküliség, a villamos energia árát duplájára, a gázét pedig háromszorosára növelték. Most sem terveznek mást: ellenzik a rezsicsökkentést, újra eltörölnék a bankadót, csökkentenék a minimálbért s vele együtt számos juttatást is – írta közleményében a Fidesz.

Bajnai és Gyurcsány egyébként kódolt üzenetet küldött a nemzetközi pénzügyi köröknek egyebek mellett azzal, hogy hatalomra kerülésük esetén bevezetnék az ingatlanadót és a tandíjat.

Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője a sajtótájékoztatón azt mondta, a Haza és Haladás minimálbér-csökkentési elképzelése rendkívül veszélyes, mert emiatt sok család zsebében maradna kevesebb pénz. A fideszes politikusok összegzése szerint pártjuk célja változatlan: „több maradjon a családoknál”. Ezért vezették be egyebek mellett a rezsicsökkentést, a családi adókedvezményt és a munkahelyvédelmi akciótervet – közölték.

Tagad a Haza és Haladás Egyesület

A Haza és Haladás Egyesület nem tervezi a minimálbér csökkentését – közölte a szervezet az MTI-vel a Fidesz sajtótájékoztatóján elhangzottakra válaszul, véleményük szerint a Fidesz hazugságokat ismételget. A Haza és Haladás a gazdasági növekedés beindítása érdekében olyan minimálbérrendszert javasol, amely nem vesz el a munkavállalóktól, viszont csökkenti a munkahelyteremtő vállalkozók terheit – írják. Bajnaiék emellett a jelenlegi kormány gazdaságpolitikáját is ostorozták irományukban.

Bajnai Gordon múlt pénteken – Rogán Antal sajtótájékoztatójára reagálva – is azt közölte, hogy a Haza és Haladás a munkahelyeket megőrző minimálbérrendszert javasol.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke szerint a csökkentés jelentősen veszélyeztetné a megélhetést. „A minimálbér csökkentése teljesen irreális felvetés társadalmi és gazdasági szempontok szerint is” – mondta múlt héten a Magyar Hírlapnak. A KDNP is úgy reagált, hogy „felháborító és minősíthetetlen” a minimálbér csökkentésére vonatkozó javaslat.

Folytatni kellene a minimálbér emelését

A Magyar Nemzetnek nyilatkozó közgazdászok pedig egyenesen arról beszéltek: nemhogy csökkenteni kellene a legkisebb bért, hanem folytatni az emelést. Gazdag László szerint Bajnaiék terve nemcsak közgazdasági dilettantizmus, de erkölcstelenség is egyben. Nagyobb kárt okozna a gazdaságnak, mint a méltán elhíresült Bokros-csomag. Aki ilyet tervez, annak fogalma sincs a modern közgazdaságtanról – vélekedett a közgazdász.

A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy az egykori miniszterelnök elképzelésével nemcsak a reálbér csökkenne, de a bérek abszolút nagysága is. Ezzel esne az amúgy is gyenge vásárlóerő, ami végzetes lenne a magyar gazdaság számára. Ismét előtérbe kerülne a humán tőke leértékelése, ami már évtizedek óta a legnagyobb rákfenéje ennek az országnak. „Sőt, masszívan folytatni kellene a munkabérek emelését, mert csak ezzel kerülhet ki a nehéz helyzetből az ország” – mondta.

Bogár László szerint a reálbérek a mai napig is az 1978-as szinten vannak, a tartós gazdasági visszaesést az irreálisan alacsony munkabér okozza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.