Több ügyben is egymásnak mentek az MSZP-sek és Gyurcsányék

Az Orbán-kormány vélt hibáinak hangoztatásában nagy volt az összhang, ám a megoldáskereséskor már nem tudtak mindenben egyezségre jutni az ellenzéki egyeztetésen.

PR
2013. 01. 15. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialista párt, a Demokratikus Koalíció (DK), a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben, Együtt Magyarországért Párt részvételével folytatódtak az ellenzéki pártok gazdaságpolitikai egyeztetései. Az MSZP által kezdeményezett tárgyalásoktól az LMP és a 4K! a kezdetektől távol marad, míg az Együtt 2014 csak a közjogi kérdésekről folyó megbeszéléseken vesz részt, a szakpolitikai programok megvitatásában nem.

Konszenzus a kritikákban

Varju László, a DK pártigazgatója a keddi egyeztetés után újságíróknak elmondta: egyetértettek abban, hogy az Orbán-kormány gazdasági kormányzásának kudarca jelentős részben a közteherviselés elhibázott átalakításából fakad, ezért gyökeres adópolitikai fordulatra van szükség. Konszenzus alakult ki arról, hogy az egykulcsos adót nem szabad fenntartani, és arról is, hogy részben a vállalkozások egyes csoportjaira kivetett különadók okozzák a gazdasági stagnálást, az országgal szembeni bizalomhiányt és a befektetések visszaesését.

Mesterházy nem vár Bajnaira

Mesterházy Attila a Ron Werber-féle totális lerohanás ars poeticájával célozza meg a választókerületeket a most kinevezett felelőseivel. A politikus „lábbal verne”.

Szintén a négy párt közös álláspontja, hogy a tranzakciós illetéket a jelenlegi formájában meg kell szüntetni, és tranzakciós adót csak a nagy összegű, spekulatív pénzmozgásokra szabad kivetni, illetve hogy szükséges a készpénzforgalom visszaszorítása és az elektronikus fizetések elterjedésének ösztönzése.

Különbségek a javaslatokban

A keddi tárgyaláson ugyanakkor nem jutottak egyezségre az adóprogresszió mértékéről, a különadók kivezetésének üteméről, a gyermekvállalás adórendszeren belüli támogatásáról és az örökösödési illeték szükségességéről.

Az MSZP-delegációt vezető Kákosy Csaba – a Gyurcsány-kormány korábbi gazdasági minisztere – elmondta: a gazdaságpolitikai programjukban háromkulcsos személyi jövedelemadót (szja) javasló szocialisták növelnék a kis keresetűek nettó jövedelmét, a közepes keresetűek adóterhelésén nem változtatnának, a gazdagokra viszont több terhet raknának.

Bajnaiékhoz nyúlt a DK

A DK – amint arról Bauer Tamás alelnök a sajtótájékoztatón beszámolt – lényegében a Bajnai-kormány szja-rendszeréhez térne vissza, két kulcsot tervez, a legkisebb jövedelműeknek pedig adómentességet biztosítana. Véleménykülönbség volt a különadók jövőjéről is. A DK mielőbb megszüntetné őket, míg az MSZP az államháztartás helyzetétől tenné függővé a kivezetésüket.

Kódolt üzenet

Kódolt üzenetet küldött a nemzetközi pénzügyi köröknek Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc egyebek mellett azzal, hogy hatalomra kerülésük esetén bevezetnék az ingatlanadót és a tandíjat. A balliberálisoknak minden támogatásra szükségük van a választások megnyeréséhez, ráadásul a nyugati érdekkörök nagyon szeretnék, hogy Bajnai mindenképpen tagja legyen a következő Országgyűlésnek.

Kérdésre válaszolva Bauer Tamás arról is beszámolt, hogy pártja a 20 millió forintnál nagyobb örökségeknél visszaállítaná az örökösödési illetéket. Kákosy Csaba ezzel szemben azt közölte, hogy a szocialisták tervei között ez nem szerepel. Az ellenzéki gazdaságpolitikai egyeztetések két hét múlva folytatódnak.

A bankok és a multik zsebét tömnék

A Fidesz úgy reagált az ellenzéki egyeztetésre: ma ismét az a szélsőséges baloldal egyeztetett gazdaságpolitikai kérdésekben, amely 2002 és 2010 között tönkretette az országot. Kormányzásuk idején elvettek egyhavi nyugdíjat, ingatlanadó bevezetését tervezték, kétszeresére emelkedett a munkanélküliség, a villamos energia árát duplájára, a gázét pedig háromszorosára növelték.

Most sem terveznek mást: ellenzik a rezsicsökkentést, újra eltörölnék a bankadót, csökkentenék a minimálbért s vele együtt számos juttatást is. Ebből a néhány példából is egyértelmű, hogy a szélsőséges baloldal programja nem szól másról, mint hogy az emberek, családok keserves munkával megkeresett pénzével ismét a bankok és a multik zsebét kívánják teletömni – olvasható a nagyobbik kormánypárt közleményében. A Fidesz-kormány ezzel szemben növelte a családtámogatásokat, a minimálbért, a nyugdíjakat, a foglalkoztatottságot, miközben 10 százalékkal csökkentette a rezsit. Ezek után nyilvánvaló, hogy a szélsőséges baloldal a bankok és a multik, a Fidesz viszont az emberek pártján áll.

Mire jutottak eddig?

Az Együtt 2014 mozgalom hol egy asztalhoz ül az ellenzékkel, hol kihagyja az MSZP által életre hívott szervezkedést. A január 8-i összejövetelen, ahol szintén nem képviseltette magát az E2014, a résztvevők gazdaságpolitikai fordulatot sürgettek, a hitelesség, valamint a bizalom helyreállításáról szónokolva pedig a problémákért kizárólag a jelenlegi kormányt tették felelőssé. A Fidesz-frakció úgy reagált az elhangzottakra: „azok egyezkednek ma újra egy asztalnál, akik együtt tették tönkre az országot”.

A január 9-i ötletelésen azonban már ismét képviseltette magát a párttá alakuló E2014, és tovább folytatták az alkotmány szétcincálásának tervezését. A Fidesz egyébként minden családra veszélyesnek tartja az E2014 alkotmánytervezetét. A Magyar Nemzet január 15-i számában arról írt: az Együtt 2014 alkotmánytervezetének nagy része szó szerinti átvétele a második Gyurcsány-kormány idején, 2006 júniusában a Petrétei József akkori igazságügyi és rendészeti miniszter által készített tervezetnek.

A múlt hét bővelkedett az ellenzéki víziókban, pénteken az is kiderült, hogy a napokban véglegesítik a Demokratikus Koalíció politikai programját. A DK – amellett hogy kivezetné a különadókat – a szociális partnerekre bízná a minimálbér megállapítását, ráadásul egységes ingatlanadót is bevezetne. Megszüntetnék a gyerekek után járó adókedvezményt is, tandíjmentességet pedig csak a felsőoktatás résztvevőinek szűk köre kaphatna.

A múlt héten beindult gépezet, úgy tűnik, nem áll le, az MSZP által indított Szövetség a Változásért elnevezésű kezdeményezés január végén oktatási kérdésekről fog tárgyalni.

Miről szól valójában?

Kiszelly Zoltán szerint a mostani ellenzéki egyeztetéseken egyértelműen a korábbi MSZP–SZDSZ-es érdekcsoportok közötti újraelosztási küzdelemről van szó. Gyömöre Máté úgy látja, nem teljesen ez a helyzet, de az tény, hogy mindegyik politikai erő a baloldali térfélről érkezett. „Az egész olyan, mint a vízilabda, a felszínen mosolyognak egymásra, miközben a víz alatt rugdossák egymást.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.