Kiknek üzent Bajnai és Gyurcsány az ingatlanadóval?

Kódolt üzenetet küldtek a nemzetközi pénzügyi köröknek, többek között azzal, hogy hatalomra kerülésük esetén bevezetnék az ingatlanadót.

Kovács András
2013. 01. 13. 6:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napokban egyre több részletet tudhatott meg a széles közvélemény a különféle ellenzéki alakulatok leendő választási programjáról. Pénteken a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció anyagát lehetett olvasni, amelyben többek között az ingatlanadó és a tandíj bevezetése, valamint a gyermekek után járó adókedvezmények eltörlése szerepel. Ez a tervezet nagyban hasonlít a Bajnai Gordon által irányított Együtt 2014 eddig részleteiben megismert gazdasági elképzeléseihez. Sokakban fölmerül a kérdés, hogy vajon miért ilyen, a választók széles tömegei számára népszerűtlen lépésekkel kampányol a balliberális oldal.

A kérdés megválaszolásához érdemes visszamenni az időben egészen a szociálliberális kormányzásig. 2002 és 2010 között a bankok és a más, nem a közvetlen termelési szektorban lévő multinacionális vállalatok meglehetősen nagy profitokat értek el. Ennek csak egyik eleme volt, hogy a pénzintézetek a nyereségérdekeltségeik miatt mindent megtettek annak érdekében, hogy a lakosság minél nagyobb része a devizakölcsönöket részesítse előnyben. Persze ehhez a jegybank asszisztálása mellett az is kellett, hogy a Medgyessy-kormány megszüntesse a kedvezményes forinthitelezést.

Bajnai és Gyurcsány a multik oldalán

Ezzel a gyakorlattal szakított a 2010 májusában hatalomra került Orbán-kormány, amely a bankadó és a multiadó meghirdetésével a közterhek igazságosabb elosztása felé indult el. Ez természetesen rengeteg érdeket sértett, és egy percig ne gondoljuk, hogy a korábbi évek extraprofitját elvesztő vállalatok nem próbálnak a kialakult helyzeten változtatni. Már korábban szóltak hírek arról, hogy Bajnai Gordon és a francia GDF Suez meglehetősen baráti viszonyban van egymással, ráadásul a volt miniszterelnök a cég pécsi eltávolítását követően Canossát is járt Párizsban.

Mindezek alapján a balliberális oldal fölmerült ötletei egyértelmű üzenetnek számítanak a nemzetközi üzleti körök felé. Egyrészt egy ilyen programmal könnyedén hozzájuthatnak a Nemzetközi Valutaalap hiteléhez, másrészt a hazai multik egy része megszabadulna a rá kiszabott adók alól, így visszaállna a korábbi „rend”. Gyurcsányék kiszivárgott programja mögött azonban egy másik motívum is meghúzódik. A DK támogatottsága jelenleg 1-2 százalék között mozog, így mindenki segítségére szükségük van ahhoz, hogy politikusaik 2014 után is a képviselői padsorokban üljenek, valamint a bukott kormányfő mindenáron vissza akarja szerezni azon körök bizalmát, akiknek a segítségével 2006-ban meg tudta nyerni a választást.

Miért is kell ingatlanadó?

A programok legérdekesebb eleme az ingatlanadó, de miért is fontos ennyire ennek a bevezetése? A nyugati gazdaságpolitikai filozófia egyik fontos eleme ez az adónem, és a nemzetközi szervezetek képviselői is körömszakadtáig ragaszkodnak hozzá. Azzal, hogy Bajnai és Gyurcsány ezt fölvette a programjába, egyértelmű kódolt üzenetet küldtek nyugati segítőiknek. Számukra egyelőre az a legfontosabb, hogy Bajnai mindenképpen bejusson a következő parlamentbe, ha esetleg kormányra kerülne, az még szerencsésebb lenne a számukra.

Forrásaink szerint az IMF-fel való tárgyalások során szembesült a kormány azzal, hogy az ingatlanadó bevezetése miért is annyira fontos a nemzetközi intézményeknek. Mivel Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban ez egy bevett adózási forma, így a bankárok felfogása szerint az, hogy hazánkban nem létezik, egy kiadási tétel az állam részéről, amivel úgymond fölöslegesen támogatja az állampolgárokat.

Abban a 12 évben, amikor az MSZP–SZDSZ-koalíció volt hatalmon hazánkban, több esetben is a nemzetközi cégek érdekei szerint születtek meg a döntések. A legjellemzőbb példa, hogy a Horn-kormány az energiaszektor privatizációja során előre biztosította a cégek fix nyereségét az általuk végzett szolgáltatás színvonalától függetlenül. Úgy tűnik a kiszivárgott programok és tervek alapján a baloldal és a nemzetközi cégek ismételten egymásra találtak, amelynek haszonélvezője bizonyára nem a „kisember” lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.