Mint arra a csütörtöki Magyar Nemzet emlékeztetett, Bajnai Gordon tavaly novemberben még úgy nyilatkozott, hogy januárban gazdasági tervet tesz közzé az Együtt 2014, illetve a következő kilenc hónapban átfogó csomagot írnak. Ezekről azonban egyelőre semmi hír, ráadásul a lap kérdéseire adott válaszokból az derült ki, hogy gazdaságpolitikai területen teljes a káosz a szervezetnél. A nyugdíjak, a minimálbér, az ingatlanadó, a családi adókedvezmény és a különadók kérdésében sem nyilatkoztak szerdán a Magyar Nemzetnek.
Így a szervezet szándékaira csak az Együtt 2014 egyéb dokumentumaiból lehet tudomást szerezni, mint például a választói együttműködés alkotmánytervezetéből, vagy Bajnai Haza és Haladás Alapítványának tanulmányaiból.
Csökkentenék a minimálbért
Bajnai többször elmondta, többek között a minimálbér csökkentésétől várja a gazdaság fellendítését. A Haza és Haladás Alapítvány tanulmányában szereplő javaslat a juttatás összegét differenciáltan az átlagbér harminc százalékára faragná le, ami így 66 ezer forint lenne a mostani 98 ezer helyett. Ezt úgy adnák el, hogy közben az álláskeresési járadék jogosultsági idejét háromról hat hónapra emelnék, a segélyt pedig munka mellett is lehetne igényelni – írta a csütörtöki Magyar Hírlap.
A lapnak nyilatkozó Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke szerint a csökkentés jelentősen veszélyeztetné a megélhetést. „A minimálbér csökkentése teljesen irreális felvetés társadalmi és gazdasági szempontok szerint is” – mondta. Palkovics azzal se ért egyet, hogy a segélyezés erőltetése megoldja a problémákat. „Uniós irányelv a munkára ösztönzés. A jelenlegi kormány ezért helyezi a bérekre a hangsúlyt” – tette hozzá.
A Fidesz is arra figyelmeztetett nemrégiben, hogy ha kormányzati szerephez jutna a „Gyurcsány–Bajnai-szövetség”, a bankok pénzt kapnának, a legalacsonyabb keresetűek bérét pedig csökkentenék, a minimálbér a jelenlegi 93 ezer helyett 66 ezer forint lenne
Ingatlanadó, tandíj, fizetős egészségügy
A Nézőpont Intézet elemzéséből pedig az derül ki, hogy a Bajnai-féle alkotmánytervezetből olyan neoliberális, „IMF-kompatibilis” elemek emelhetők ki, mint az ingatlanadó, a tandíj és a fizetős egészségügy. A tervezet megszüntetné a termőföld, a GMO-mentesség és az ivóvízkészlet alkotmányos védelmét is.
A Nézőpont Intézet arra is felhívja a figyelmet, hogy az alkotmánytervezet számos pontja az első Bajnai-kormány idején az Alkotmánybíróság által megsemmisített intézkedés (ingatlanadó, családi pótlék adóalap alá vonása) alkotmányos alapjainak megteremtését is szolgálja.