A helyettes államtitkár szavai szerint az új pályázati rendszer a korábbihoz képest egyszerűbbé és átláthatóbbá teszi a munkaadók támogatását, ösztönzi a megváltozott munkaképességű munkavállalók fejlesztését, azt követően pedig a nyílt munkaerő-piaci elhelyezkedését, valamint a differenciált foglalkoztatásra és bérezésre is lehetőséget ad.
Fülöp Attila elmondta: a rendszer lényege, hogy az azonos fogyatékosságú emberek után ezentúl azonos támogatást kapnak a munkáltatók. Vas megyében ismertetése szerint 9 munkáltató 1341 megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatásához nyert el támogatást, akik közül 275 dolgozik a Főkefénél. Az új támogatási rendszerben is megmarad a rehabilitációs kártya, valamint a szociális foglalkoztatás; az előbbi előnye, hogy a cégeknek azok után, akik rendelkeznek ilyen kártyával, nem kell befizetniük a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót – mondta a helyettes államtitkár.
Hozzáfűzte: tavaly novemberben ezzel a lehetőséggel 8 ezer munkavállaló 4 ezer munkáltatónál tudott élni, az idén pedig várhatóan jelentősen emelkedik majd a számuk. Fülöp Attila szólt arról is, hogy a fogyatékossággal élők társadalmi beilleszkedését és munkaerő-piaci elhelyezkedését segítő programokra az Új Széchenyi Terv keretében összesen 20 milliárd forintnyi hazai és uniós forrás áll rendelkezésre.
Bernáth Ildikó, a szakmapolitikai koordinációs testület elnöke a program részleteit ismertetve elmondta: a kormányzat ötezer megváltozott munkaképességű ember képzését indította el az év elején, a következő két év során pedig a három, állami tulajdonban lévő foglalkoztatónál csaknem háromezer megváltozott munkaképességű dolgozó képzése, kompetenciafejlesztése valósul majd meg, csaknem 5 milliárd forintból.
Szabó György, a Főkefe ügyvezető igazgatója elmondta: a körmendi telephelyen 70 megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztatnak, 20 embert vontak be a képzésbe.
Körmenden jelenleg infúziós szerelékek összeállításán dolgoznak, amelyből évi 7 millió darabot készítenek, és amelyet egy olasz partnerük közvetítésével a világ számos országában értékesítenek. Egy másik körmendi üzemrészben felmosókhoz varrnak mopokat, ezeket két nagy hazai áruházláncon keresztül adják el.