Jávor Benedek, a PM társelnöke A Magyar Nemzetnek adott interjújában azt mondta, együttműködésük célja az ellenzéki összeborulásban a szocialisták dominanciájának visszaszorítása. Azt is leszögezte, hogy a baloldalon áhított kormányváltás esetén sem ülnének be egy olyan frakcióba, amelynek Gyurcsány Ferenc is a tagja.
– Az LMP-ből való kiválás nem burkolt célja volt, hogy meginduljanak a tárgyalások a Bajnai Gordon által vezetett Együtt 2014-gyel is. Mikor lesz az első találkozó?
– Az LMP-ből való kiválás egyik fő oka az volt, hogy elindulhasson egy ellenzéki összefogás, ennek egyik fontos eleme az Együtt 2014-gyel való tárgyalás, amely előreláthatólag még a héten elindul. Elsősorban annak akarunk a végére járni, hogy a különböző szakpolitikai kérdésekben összehozható-e egy olyan konszenzusos álláspont, amely megalapozza a későbbi együttműködést. Nekünk az a célunk, hogy a Párbeszéd Magyarországért (PM), mint a baloldali értékek iránt elkötelezett zöldpárt, önálló szereplőként maradjon a magyar politikában 2014 után is. Tehát olyan együttműködési formát kell találni, ami elvezet ennek megvalósulásához és hatékonyan elősegíti a 2014-es kormányváltást.
– Egyszerre együtt és külön, ez megvalósítható?
– Még a tárgyalások előtt állunk, tehát korai lenne a konkrétumokról beszélni. Ez az egyeztetések során ölthet formát.
– Az Együtt 2014 támogatottsága a megalakulása óta mereven csökken, az önök szimpatizánsi körére pedig legfeljebb az LMP népszerűségéből lehet következtetni, ami az ötszázalékos parlamenti küszöb körül mozog. Tehát két olyan formációról beszélünk, amely a legjobb esetben tízszázalékos támogatottságot tudhat magáénak.
– Az Együtt 2014 támogatottsága valóban csökkent a kezdetek után, de a legfrissebb mérések szerint is stabil 6-700 ezres szavazótáborral rendelkezik, és ismét emelkedésnek indult. Abban bízunk, hogy az Együtt 2014 és a PM együttműködéséből egy olyan politikai szövetség tud létrejönni, amely meghatározó szereplője lehet a kormányváltásnak. Ezzel együtt el tudja érni, hogy ne csupán az Orbán-kormány leváltásáról és a 2010 előtti időszakhoz való visszatérésről legyen szó, hanem olyan korszakváltás következzen be, ami kritikusan tud viszonyulni a rendszerváltás óta eltelt 23 évhez.
– Hogyan akarják elkerülni a 2010 előtti időszakhoz való visszatérést, amikor Bajnai Gordon is kijelentette, hogy az MSZP-t is szükséges bevonni az együttműködésbe?