A világ egy nem is túl távoli pontján a rezsicsökkentés valahogy nem kényszeríti a szolgáltatót arra, hogy a lakosságot a szolgáltatás színvonalának romlásával vagy tömeges kirúgásokkal fenyegesse. Egy olvasó osztotta meg brüsszeli tapasztalatát az mno.hu-val.
Alighogy bejelentette a kormány a rezsicsökkentő intézkedéseket, és még egy lapáttal rátéve jelezte, hogy nemcsak a gázért, a távfűtésért és a villanyért fizetünk tizedével kevesebbet februártól, hanem a szemétszállítás és a víz díja is kisebb lesz hamarosan, tájékoztató levelekkel jelentkeztek, illetve kiküldését jelentették be a szolgáltatók, amelyben az ő szempontjaikat próbálják pontokba szedve elmagyarázni a lakosságnak.
Az indokolatlan extraprofit világának végét szimbolizáló kormányintézkedés után elsőként az ELMŰ-ÉMÁSZ „tízparancsolatát” ismerték meg a fogyasztók, a számlalevél jegyeivel élő értesítő lényegét tekintve azzal fenyegetett, hogy az alacsonyabb ár következtében hamarosan gyengülni fog az áramszolgáltatás színvonala, a kalkulált bevétel elmaradása miatt pedig dolgozókat kell elbocsátani. Kicsivel később a Főtáv bátorodott fel a példán, a fogyasztóvédelmet ekkor kérte közbelépésre a kabinet. A parlament egyébként – biztos, ami biztos – várhatóan kőbe vési a rezsicsökkentés kötelező érvényét, ami minden magyar háztartásnak könnyítést jelent. A kormányoldal fideszes rezsifelelőse, Németh Szilárd a Hír TV háttérműsorában kelt ki az ELMŰ-ÉMÁSZ „fenyegető hangú” levele miatt, figyelmeztetve, hogy a 10 százalékos rezsicsökkentés csak egy részét veszi el a társaságok jókora hasznának, és az így különben is egy az egyben a magyar családok javára fordul.
Brüsszelben kissé mintha más volna a stílus; az mno.hu olvasója mellékletben küldte el szerkesztőségünknek azt a levelet, amelyben a helyi áramszolgáltató a válság és a versenyképesség kényszere alatt 8 eurós díjcsökkentés körülményeiről értesíti. Az Electrabel levele így kezdődik:
„Kedves ( ) Úr! 2012 eseménydús év volt nemcsak az energiapiacnak, hanem Önnek, fogyasztónak is. Mindenekelőtt az Ön hűségét és bizalmát szeretnénk megköszönni egy igen konkrét módon.”
Nézzük, milyen üzenettel kedveskedik (honlapján és az emberek postaládájáig szaladva) az energiáért havonta súlyos ezreket fizető közönséges földi halandónak az ELMŰ:
„A lakossági áramszolgáltatás évek óta veszteséges. Az egyetemes szolgáltatóknál 1 kWh villamos energia árából mindössze 1,32 Ft marad. Ez nem fedezi a szolgáltatás költségeit.”
A tíz pontból ötödikként, vastag betűvel szedett, önsajnáló mondat alapján – ha igaz – érthetetlen, ki szolgáltat saját kárára áramot magyar fogyasztóknak Magyarországon. A nyolcadik pont sem akármi:
„Az elmúlt évek során nagyon sok pénzt költöttünk a hálózatok felújítására. Ezért van ma fele annyi áramszünet, mint tíz éve. Az árcsökkentés után erre kevesebbet fogunk tudni fordítani.”
Természetesen nem kötelessége az ELMŰ-ÉMÁSZ-nak bizonyítania, hogy vajon tényleg bevételeiből keletkezett tőkéből fejlesztenek-e infrastruktúrát, vagy ahogy számos közgazdász mondja, fejlesztési hitelből, amit utólag a befolyó haszonból fizetnek vissza, mindenesetre a bicskanyitogató stílussal szemben álljon itt inkább a belgák levelének folytatása.
„Az új ár 2013. január 1-jén lép életbe. Önnek semmit sem kell tennie, hogy az életbe lépő kedvezményekre jogosult legyen; az Ön számlájának végösszegét 8 euróval csökkentettük, így közvetlen haszonhoz jut az árcsökkenés következtében. További információkat a levél másik oldalán talál. Az árakat csökkentettük, a szolgáltatásokat nem.”
A sokat szidott Nyugaton a szolgáltatók érdekes módon tudják, az emberek az energiáért fizető „kedves ügyfelek”, akiknek a jóléte közös siker. Az ELMŰ-ÉMÁSZ levelének 9. pontja ezért is különösen elszomorító, hisz aki örül a rezsicsökkentésnek, annak külön rosszul kell éreznie magát, hogy száz és száz asztalon lesz kevesebb kenyér.