Rogán: Súlyos következményei lehetnek az Ab döntésének

Rogán Antal szerint az önkényuralmi jelképek használatát tiltó Btk.-paragrafus megsemmisítése joggal sérti a zsidó közösségeket és a kommunizmus áldozatait.

PR
2013. 02. 20. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, az Alkotmánybíróság (Ab) döntése – amellyel a testület szembement egy korábban hozott határozatával – súlyos következményekkel járhat, ugyanis azt jelenti, hogy május 1-jétől „szabadon lehet mászkálni az utcán” horogkereszttel, vörös csillaggal vagy SS-jelvénnyel.

Ez a helyzet így nem maradhat – jelentette ki a politikus, aki azt a kérdést tette fel az ellenzéki pártoknak – „különösen a szocialistáknak” –, most is azt gondolják-e, hogy ilyenkor sem lehet alkotmányt módosítani a helyzet megoldása érdekében.

Arra a felvetésre, hogy ezek szerint alkotmánymódosítással lehetne-e rendezni az ügyet, azt válaszolta: tanulmányozni kell a helyzetet, megoldást kell keresni, „a megoldás pedig, ha egy Ab-döntés születik, akkor nem nagyon gyökerezhet máshol, mint az alkotmányban”. Nyomatékosította egyúttal azt is, hogy az önkényuralmi jelképek között nem lehet különbséget tenni.

Mit vár a kormánytól a Munkáspárt?

A Munkáspárt szerint az Alkotmánybíróság keddi (Ab) határozata az első fontos lépés lehet afelé, hogy a vörös csillagot és a munkásmozgalom más történelmi jelképeit bárki szabadon viselhesse. A párt elnöksége az MTI-nek szerdán küldött közleményében üdvözölte az Ab határozatát, és közölte, azt várják, hogy az Országgyűlés olyan új törvényt hozzon, amely maradéktalanul garantálja az állampolgároknak ezt a jogát.

Jelezték ugyanakkor azt is, elfogadhatatlannak tartják, hogy az Ab döntése „megnyitja az utat a horogkereszt és más fasiszta jelképek nyilvános viselése előtt”. Azt várják a kormánytól, határozottan lépjen fel a fasiszta szerveződések minden formája ellen, és törvényben tiltsa be a fasizmus nemzetközi jogilag is tiltott jelképeit – tették hozzá.

Dolgozna az MSZP és a Jobbik is

Csak az emberi méltóság védelmében szükséges tiltani az önkényuralmi jelképek használatát - mondta az MSZP-s Bárándy Gergely szerdán újságíróknak az Alkotmánybíróság (Ab) előző napi döntését kommentálva. A szocialista politikus szerint már a jövő héten módosítani kellene a büntető törvénykönyvet. Kérdésre válaszolva az MSZP-s politikus azt mondta, már a strasbourgi emberi jogi bíróság döntése után is fennállt a veszélye, most pedig szinte biztosra vehető, hogy sokan provokatív céllal vagy a későbbi, több ezer eurós kártérítés reményében tűzik ki valamelyik önkényuralmi jelképet.

Napokon belül saját megoldási javaslatot dolgoz ki a Jobbik az önkényuralmi jelképek használatával kapcsolatban – mondta Z. Kárpát Dániel, a párt frakcióvezető-helyettese kérdésre válaszolva szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten. Arra a kérdésre, nem fél-e a Jobbik attól, hogy a jövőben a rendezvényeiken horogkereszttel fognak megjelenni akár provokátorok, akár szimpatizánsok, Z. Kárpát Dániel azt válaszolta: nem tart attól, hogy a Jobbik rendezvényein „tömegesen hasonló jelenségek fordulnának elő”. Úgy fogalmazott: az elmúlt időszakban „egyes baloldali és liberális körök egyfajta kettős mérce alkalmazásával mérlegelni kezdtek egy vörös csillag és egy általuk szélsőjobboldalinak tartott jelkép viselésének súlyossága között”, a Jobbik pedig ezt a kettős mércét teljes mértékben elutasítja.

A kisgazdáknak tetszik az Ab-döntés

A Kisgazda Polgári Szövetségpárt közleményben reagált a döntésre, amellyel egyetértenek. Ebben azt írják: a z önkényuralmi jelképekről folytatott parlamenti vita során álláspontjuk mindvégig az volt, hogy a szóban forgó jelképek tiltása nem eredményezhet az alkotmányba foglalt alapjog sérelmet. „Számunkra mindig is elfogadhatatlan volt, hogy történelmi kérdésekről büntetőjogi eszközökkel mondjunk véleményt, a vitákat le kell folytatni és meggyőző érveket kell helyes álláspont mellett felsorakoztatni” – írják a kisgazdák.

Az Alkotmánybíróság kedden április 30-ai hatállyal megsemmisítette az önkényuralmi – nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos – jelképek használatát tiltó büntető törvénykönyvi (Btk.) paragrafust. Az Ab határozatával eltért saját 2000-ben meghozott határozatától, amelyben még alkotmányosnak találta a Btk.-paragrafust. Ennek kapcsán a testület hivatkozott a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlatára.

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) a hírre úgy reagált: elfogadja az Alkotmánybíróság határozatát, de azt sajnálatosnak tartja, hogy május elsején bárki szabadon „menetelhet” majd sarló-kalapácsos jelvénnyel vagy vörös csillaggal a ruháján. A KDNP hangsúlyozza, hogy „a steril jogi szempontok” mellett az Ab-döntés társadalmi hatásait is figyelembe kell venni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.