A cég honlapján olvasható lista szerint már csak egy olyan szabolcsi település van, Gávavencsellő, ahol kétezer feletti fogyasztóhelyet érint a rendkívül zord időjárás okozta üzemzavar. Hat településen, Ajakon, Balkányban, Bökönyben, Demecserben, Nyíregyházán és Újfehértón ezer feletti azok száma, akik nem kapnak elektromos szolgáltatást. Nyíregyházán a külterületi városrészekben nincs áram csütörtök délután óta.
A megyében 35 olyan település van, ahol 100 és 1000 közötti fogyasztót érint az áramszünet. Tizenkilenc településen pedig már 100 alatti azoknak a fogyasztói helyeknek a száma, ahol nincs szolgáltatás. Az E.ON szerelői, alvállalkozói továbbra is folyamatosan dolgoznak, megerősítve Dunántúlról érkezett szakemberekkel és a nehéz terepen végzett munkájukat honvédségi, valamint a katasztrófavédelmi szervezet speciális járművei is segítik.
Bárhol van az országban, ha friss információja van, küldje el a [email protected] mail címre.
Az illetékes rendőr-főkapitányságok központi ügyeletén szombaton hét órától egy-egy munkatárs foglalkozik az utak mentén hagyott gépjárművek elszállításával kapcsolatos tájékoztatással. A tulajdonosok éjjel-nappal érdeklődhetnek az elszállítás idejéről és módjáról, Komárom-Esztergom megyében a 06-34-517-777-es, Győr-Moson-Sopron megyében a 06-96-417-329-es, Fejér megyében pedig a 06-20-210-4506-os telefonszámon.
Korábbi percről percre tudósításunkat itt olvashatja!
Útinform: 06-1-336-2400
Központi segélyhívó: 112
MÁV Direkt: 06-40-49-49-49
A MÁV és a Volánbusz tájékoztatása a közlekedési helyzetről a linkekre kattintva érhető el.
Budapesti Különleges Mentők (Budapesten és vonzáskörzetében tudnak segíteni): 06-30-9867-812
Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság ingyen hívható zöldszáma: 06-80-200-607
Fejér megyei katasztrófavédelem: 06-22-512-150
Veszprém megyei katasztrófavédelem: 06-88-620-800
A csütörtöki és pénteki rossz időjárás következtében, a vezetékekre, oszlopokra fagyott eső és hó, illetve a viharos szél által kidöntött fák miatt több mint ötezer kilométer hosszon rongálódott meg az elektromos vezetékhálózat Szabolcsban. Több mint kétszáz oszlop tört el, mintegy háromszáz helyen szakadt el a vezeték, a szigetelőtörések száma pedig megközelítette az ezret. Továbbá 30 kilométernyi hálózat teljes újjáépítést igényel. A hibaelhárításon dolgozó szakemberek vasárnap késő estig további jelentős javulást ígérnek az áramellátásban.
Az ÉMÁSZ Nyrt. egyébként arról számolt be, hogy az időjárás miatt kritikus helyzetbe került térségben megjelentek a színesfémtolvajok, akik a földön fekvő vezetékeket próbálják eltulajdonítani.
Az áram nélkül maradt kelet-magyarországi településekre juttat el gyorssegélyt vasárnap és hétfőn az Ökumenikus Segélyszervezet. A szervezet munkatársai az igények felmérése után a közösségi melegedőkbe igyekeznek eljuttatni a többek között élelmiszereket és palackozott vizet tartalmazó segélycsomagokat. A segélyprogramot az E.ON rendkívüli támogatásából finanszírozza az Ökumenikus Segélyszervezet, amely az áramkimaradásban érintett települések listáját is megkapta az áramszolgáltatótól.
Győr-Moson-Sopron megyében hatszáznál több embert segítettek biztonságba az elmúlt napokban a havazással összefüggésben rendőrök – közölte a megyei főkapitányság szóvivője vasárnap. Kocsis Tünde alezredes elmondta: tizenkét járművet szállítottak el a helyszínről, mert zavarta a hó eltakarítását és a forgalom megindulását, az utolsóért a reggeli órákban jelentkezett tulajdonosa.
A közútkezelő korábbi tájékoztatása szerint vasárnap délelőttre sikerült megtisztítani a megye utolsó két, a hófúvás által még eltorlaszolt szakaszt Pér és Győrság, illetve Lázi és a megyehatár között. Az M1-es autópályán – ahol péntekre virradóra még több ezren éjszakáztak – a forgalmat a főváros felé szombaton, az országhatár irányába vasárnap hajnalban nyitották meg végleg.
Benkő Tibor vezérkari főnök az MTI-nek elmondta: a rendkívüli időjárási helyzet miatt a Magyar Honvédségnél csütörtök este országos készenlétet rendelt el. A honvédség 17 katonai szervezetének személyi állománya és technikai eszköze vett részt, illetve Szabolcs Szatmár-Bereg megyében még most is részt vesz a rendkívüli időjárási körülmények miatti katasztrófahelyzet felszámolásában, mentési feladatokban.
Annak kapcsán, hogy miért nem vettek részt többen a mentésben, azt mondta: minden beérkező megkeresésnek eleget tettek. Benkő Tibor elmondta, hogy a mostani esetnél az időjárás-jelentések alapján a honvédségnél megtették a szükséges előkészületeket, de nem a honvédség az első, akinek „lépnie kellett”, a honvédség az utolsó bástyaként szerepel a sorban. A honvédségnél már elkezdték a történtek, tapasztalatok elemzését. Benkő Tibor szerint ez a helyzet rámutatott arra, hogy az ehhez hasonló rendkívüli helyzetek hatékonyabb kezeléséhez van mit tenni, biztos, hogy változtatásra van szükség.
A Magyar Honvédséghez az első megkeresés 14-én, nem sokkal délután 6 óra előtt, a Veszprém Megyei Védelmi Bizottságtól érkezett, hogy biztosítsanak fekvőhelyet mintegy 70 ember számára Várpalotán. Csütörtök este fél 9-kor a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól érkezett az első igény, hogy a honvédség gépjárműveire is szükség van. A lánctalpas eszközök bevetését március 15-én, pénteken reggel 9 óra 15 perckor igényelték a honvédségtől. A kért eszközöket 15 perc alatt ki is rendelték. Amint megkeresték a honvédséget, azonnal tudtak rá reagálni – szögezte le a vezérkar főnök, megjegyezve: „ez is bizonyítja, hogy a honvédség fel volt készülve”.
Az országban egyre kevesebb a járhatatlan út. Elzárt település már nincs, a Magyar Közút Zrt. ugyanakkor óvatosságra inti a közlekedőket. A vonatközlekedés is kiszámíthatóvá vált. A Magyar Honvédség katonái továbbra is folyamatosan részt vesznek a rendkívüli időjárási körülmények miatt kialakult helyzet felszámolásában.