Győr-Moson-Sopron és Somogy megyében komoly gondokat okozott az erős szél és a havazás – mondta el Pintér Sándor belügyminiszter a péntek délelőtti sajtótájékoztatón. Úgy fogalmazott, emberemlékezet óta nem volt ilyen időjárás Magyarországon. A későbbiekben ezek a problémák átterjedtek Borsodba és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére is, ahol ónos eső nehezíti a helyzetet – tette hozzá. Jelenleg Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyében járhatatlanok az utak, Borsodban az elektromosáram-ellátás szünetel – tájékoztatott Pintér. Hozzátette: az M1–M7-es autópályán háromméteres hótorlaszok vannak.
Pintér Sándor bejelentette: a Belügyminisztérium a katasztrófavédelemmel, az egészségüggyel és a rendőrséggel együttműködve összehívta az operatív törzset. „A helyzet megoldására riadót rendeltünk el a katasztrófavédelemmel, a rendőrséggel és a mentőkkel ( ), felkértük a lánctalpasokat a mentésre, a közútkezelővel együttműködve dolgozunk.”
„Sajnos a harci járművek is elakadtak, több száz gépjármű és ember került a hó fogságába, ahová eljutottunk, ott az embereket kiszabadítottuk” – húzta alá a belügyminiszter. Pintér beszámolt arról is, hogy az önkormányzatokkal olyan helyeket nyitottak, ahol elhelyezték a rászorulókat, a gépjárművekben ragadtakat ellátták vízzel és üzemanyaggal.
A belügyminiszter felhívta a figyelmet, hogy mindent megtesznek azért, hogy kiszabadítsák a hó fogságában rekedt embereket, további cél, hogy mindenki egészséges maradjon. Pintér Sándor a sajtótájékoztatón nyomatékosan megkért mindenkit, maradjanak otthon.
Arra az újságírói kérdésre, elégedett-e az eddigi megelőző, illetve mentési tevékenységgel, a belügyminiszter arról beszélt: amit az egységek tettek, azzal elégedett, ugyanakkor az állampolgári fegyelemmel nem. Az egységek mind odaadásból, mind szakmai felkészültségből jelesre vizsgáztak – szögezte le.
Az állampolgári felelőtlenségre példaként említette, hogy előző nap, amikor már mindenki tudta, hogy nem szabad útnak indulni, negyven gépkocsi ütközött össze az M7-es autópályán. „Felelőtlenül elindultak, nyári gumikkal elindultak és 5-10 méteres látótávolságnál olyan sebességgel haladtak, hogy képtelenek voltak megállni (...), és egy ember el is hunyt” – fogalmazott.
A kialakult időjárási helyzet érzékeltetésére arról beszélt, a hókotrók mögött a 100 kilométer/órás erősségű szél háromméteres hófalakat emel. A sajtótájékoztatón friss hírként bejelentették azt is, hogy a Terrorelhárítási Központ harci járművei megkezdték az M1-es autópályán rekedt több száz ember mentését.
Számos, határozott lépést tett a katasztrófavédelem – mondta Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője. Hozzátette: a legnehezebb közlekedési helyzet az M1-es és az M7-es autópályán alakult ki, a két autópályát lezárták. Összesen 227 melegedőhelyiséget nyitottak meg, többségében a két autópálya érintett szakaszain.
Eddig 238 beavatkozás történt, az átlaghőmérséklet mínusz 1 és mínusz 10 fok között mozog. 57 település, 13 327 ember van elzárva a külvilágtól, 100 közút és 5 vasútvonal járhatatlan, valamint 3 határátkelőhelyet zárt le az OKF. 160 településen nincs áram. A szolgáltató emberei megpróbálnak segíteni, de a 100-120 km/h-s szél miatt nem tudnak dolgozni.
Elmondta azt is, a mobiltelefon-szolgáltatókkal egyeztettek annak érdekében, hogy SMS-t tudjanak küldeni a hóban rekedteknek a „követendő magatartási szabályokról”. Újságírói kérdésre közölte, a nagy szél miatt helikopterek nem használhatók az elzárt településeknél.
Mindenkit nyomatékosan megkérünk, hogy ne induljon útnak, ha pedig elakadtak, akkor maradjanak az autóban – tette hozzá Bakondi György.
Két halálos, tizenkilenc súlyos, ötvenhét könnyű, háromszáz anyagi kárral összefüggő baleset történt az ország útjain – mondta Papp Károly országos rendőrfőkapitány a sajtótájékoztatón. Az ország hat megyéjében – Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém, Somogy, Fejér és Zala – 1430 elakadt jármű van, négyszázan tartózkodnak még most is az autóikban. Az elmúlt 24 órában 4000 embert mentettek ki elakadt autóból – közölte.
Papp Károly elmondta, intézkedett arról, hogy azokon a szakaszokon, ahol elhagyott gépjárművek vannak, legyen rendőri biztosítás. A készenléti rendőrségtől 2700 liter üzemanyagot indíttatott útnak, hiszen – mint közölte – voltak olyan emberek, akik nem voltak hajlandók elhagyni gépjárművüket, ezért szükségessé válhat az üzemanyag pótlása. Megjegyezte, a készenléti rendőrség teljes állománya készen áll a bevetésre.
Szócska Miklós elmondta, hogy a kórházak feltöltötték a készleteket, a háziorvosokat is riasztották, a mentőszolgálat pedig mindenhol a legtávolabbi megközelíthető pontig eljutott, és ott vár azokra, akiknek segítségre van szüksége.
A télies időjárás okozta rendkívüli helyzetben a Magyar Honvédség katonái, valamint harci járművei, köztük lánctalpas gépek is segítik a mentést – közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) pénteken. „A Magyar Honvédség alapfeladatai között szerepel a hozzájárulás a katasztrófavédelmi feladatok megoldásához” – írták.
Kifejtették: a télies időjárás okozta rendkívüli körülmények miatt csütörtök késő este a Katasztrófavédelmi Operatív Törzs a vezető ügyeleti szolgálatok útján elrendelte a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) műveletvezető csoportjának aktiválását. A csoport riasztotta és készenlétbe helyezte a honvédség téli vészhelyzet-felszámoló és mentőcsoportjának tagjait.
A katonák éjjel életveszélyes helyzetek megoldásában, valamint hóban rekedt tömegszállítási eszközökön lévők mentésében vettek részt. A tucatnyi eset között volt például, amikor buszon ragadt utasokat kellett menteni (Várpalota és Hajmáskér között, valamint Csémpuszta és Takácsi közelében), a Dad–Szákszend összekötőúton pedig egy sebesülteket szállító mentő került bajba, amelyet lánctalpas vontató mentett ki a hó fogságából. A munkálatokban hat alakulat – a tatai, a veszprémi, a pápai, a várpalotai, a kaposvári, a székesfehérvári helyőrségek – mintegy 40 katonája közvetlenül a végrehajtásban, a mentésben vett részt. A honvédség minden esetben a katasztrófavédelem által kijelölt melegedőhelyre szállította a bajbajutottakat.
A honvédség továbbra is részt vesz a mentési munkálatokban, délelőtt három helyőrségről összesen hat lánctalpas gépet indítanak el a hóban rekedtek megsegítésére, továbbá a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság kérése alapján a Bakony Harckiképző Központ terepjárókat biztosít a dialízises betegek szállítására – írta a HM.