Lánctalpasokat is bevetnek, mindenkit kimentenek

A rendkívüli időjárási körülmények következtében az országban katasztrófahelyzet alakult ki, emiatt Pintér Sándor belügyminiszter péntek délelőtt riadót rendelt el.

2013. 03. 15. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győr-Moson-Sopron és Somogy megyében komoly gondokat okozott az erős szél és a havazás – mondta el Pintér Sándor belügyminiszter a péntek délelőtti sajtótájékoztatón. Úgy fogalmazott, emberemlékezet óta nem volt ilyen időjárás Magyarországon. A későbbiekben ezek a problémák átterjedtek Borsodba és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére is, ahol ónos eső nehezíti a helyzetet – tette hozzá. Jelenleg Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyében járhatatlanok az utak, Borsodban az elektromosáram-ellátás szünetel – tájékoztatott Pintér. Hozzátette: az M1–M7-es autópályán háromméteres hótorlaszok vannak.

Pintér Sándor bejelentette: a Belügyminisztérium a katasztrófavédelemmel, az egészségüggyel és a rendőrséggel együttműködve összehívta az operatív törzset. „A helyzet megoldására riadót rendeltünk el a katasztrófavédelemmel, a rendőrséggel és a mentőkkel ( ), felkértük a lánctalpasokat a mentésre, a közútkezelővel együttműködve dolgozunk.”

„Sajnos a harci járművek is elakadtak, több száz gépjármű és ember került a hó fogságába, ahová eljutottunk, ott az embereket kiszabadítottuk” – húzta alá a belügyminiszter. Pintér beszámolt arról is, hogy az önkormányzatokkal olyan helyeket nyitottak, ahol elhelyezték a rászorulókat, a gépjárművekben ragadtakat ellátták vízzel és üzemanyaggal.

A belügyminiszter felhívta a figyelmet, hogy mindent megtesznek azért, hogy kiszabadítsák a hó fogságában rekedt embereket, további cél, hogy mindenki egészséges maradjon. Pintér Sándor a sajtótájékoztatón nyomatékosan megkért mindenkit, maradjanak otthon.

Arra az újságírói kérdésre, elégedett-e az eddigi megelőző, illetve mentési tevékenységgel, a belügyminiszter arról beszélt: amit az egységek tettek, azzal elégedett, ugyanakkor az állampolgári fegyelemmel nem. Az egységek mind odaadásból, mind szakmai felkészültségből jelesre vizsgáztak – szögezte le.

Az állampolgári felelőtlenségre példaként említette, hogy előző nap, amikor már mindenki tudta, hogy nem szabad útnak indulni, negyven gépkocsi ütközött össze az M7-es autópályán. „Felelőtlenül elindultak, nyári gumikkal elindultak és 5-10 méteres látótávolságnál olyan sebességgel haladtak, hogy képtelenek voltak megállni (...), és egy ember el is hunyt” – fogalmazott.

A kialakult időjárási helyzet érzékeltetésére arról beszélt, a hókotrók mögött a 100 kilométer/órás erősségű szél háromméteres hófalakat emel. A sajtótájékoztatón friss hírként bejelentették azt is, hogy a Terrorelhárítási Központ harci járművei megkezdték az M1-es autópályán rekedt több száz ember mentését.

Számos, határozott lépést tett a katasztrófavédelem – mondta Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője. Hozzátette: a legnehezebb közlekedési helyzet az M1-es és az M7-es autópályán alakult ki, a két autópályát lezárták. Összesen 227 melegedőhelyiséget nyitottak meg, többségében a két autópálya érintett szakaszain.

Eddig 238 beavatkozás történt, az átlaghőmérséklet mínusz 1 és mínusz 10 fok között mozog. 57 település, 13 327 ember van elzárva a külvilágtól, 100 közút és 5 vasútvonal járhatatlan, valamint 3 határátkelőhelyet zárt le az OKF. 160 településen nincs áram. A szolgáltató emberei megpróbálnak segíteni, de a 100-120 km/h-s szél miatt nem tudnak dolgozni.

Elmondta azt is, a mobiltelefon-szolgáltatókkal egyeztettek annak érdekében, hogy SMS-t tudjanak küldeni a hóban rekedteknek a „követendő magatartási szabályokról”. Újságírói kérdésre közölte, a nagy szél miatt helikopterek nem használhatók az elzárt településeknél.

Mindenkit nyomatékosan megkérünk, hogy ne induljon útnak, ha pedig elakadtak, akkor maradjanak az autóban – tette hozzá Bakondi György.

Két halálos, tizenkilenc súlyos, ötvenhét könnyű, háromszáz anyagi kárral összefüggő baleset történt az ország útjain – mondta Papp Károly országos rendőrfőkapitány a sajtótájékoztatón. Az ország hat megyéjében – Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém, Somogy, Fejér és Zala – 1430 elakadt jármű van, négyszázan tartózkodnak még most is az autóikban. Az elmúlt 24 órában 4000 embert mentettek ki elakadt autóból – közölte.

Papp Károly elmondta, intézkedett arról, hogy azokon a szakaszokon, ahol elhagyott gépjárművek vannak, legyen rendőri biztosítás. A készenléti rendőrségtől 2700 liter üzemanyagot indíttatott útnak, hiszen – mint közölte – voltak olyan emberek, akik nem voltak hajlandók elhagyni gépjárművüket, ezért szükségessé válhat az üzemanyag pótlása. Megjegyezte, a készenléti rendőrség teljes állománya készen áll a bevetésre.

Szócska Miklós elmondta, hogy a kórházak feltöltötték a készleteket, a háziorvosokat is riasztották, a mentőszolgálat pedig mindenhol a legtávolabbi megközelíthető pontig eljutott, és ott vár azokra, akiknek segítségre van szüksége.

A télies időjárás okozta rendkívüli helyzetben a Magyar Honvédség katonái, valamint harci járművei, köztük lánctalpas gépek is segítik a mentést – közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) pénteken. „A Magyar Honvédség alapfeladatai között szerepel a hozzájárulás a katasztrófavédelmi feladatok megoldásához” – írták.

Kifejtették: a télies időjárás okozta rendkívüli körülmények miatt csütörtök késő este a Katasztrófavédelmi Operatív Törzs a vezető ügyeleti szolgálatok útján elrendelte a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) műveletvezető csoportjának aktiválását. A csoport riasztotta és készenlétbe helyezte a honvédség téli vészhelyzet-felszámoló és mentőcsoportjának tagjait.

 

A katonák éjjel életveszélyes helyzetek megoldásában, valamint hóban rekedt tömegszállítási eszközökön lévők mentésében vettek részt. A tucatnyi eset között volt például, amikor buszon ragadt utasokat kellett menteni (Várpalota és Hajmáskér között, valamint Csémpuszta és Takácsi közelében), a Dad–Szákszend összekötőúton pedig egy sebesülteket szállító mentő került bajba, amelyet lánctalpas vontató mentett ki a hó fogságából. A munkálatokban hat alakulat – a tatai, a veszprémi, a pápai, a várpalotai, a kaposvári, a székesfehérvári helyőrségek – mintegy 40 katonája közvetlenül a végrehajtásban, a mentésben vett részt. A honvédség minden esetben a katasztrófavédelem által kijelölt melegedőhelyre szállította a bajbajutottakat.

A honvédség továbbra is részt vesz a mentési munkálatokban, délelőtt három helyőrségről összesen hat lánctalpas gépet indítanak el a hóban rekedtek megsegítésére, továbbá a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság kérése alapján a Bakony Harckiképző Központ terepjárókat biztosít a dialízises betegek szállítására – írta a HM.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.