Lázár János a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: a kormány három éve dolgozik azért, hogy megnehezítse a dohánytermékekhez való hozzájutást, illetve hogy minél kevesebb helyen lehessen cigarettázni. Jelezte, ez személyes elkötelezettsége is, az általa vezetett Hódmezővásárhely volt az első város, ahol az intézményekben és a közterületeken megszüntették a cigarettázást, s ha rajta múlna, teljesen megtiltaná azt az országban, miután a dohányzás évente 35 ezer ember halálát okozza. A teljes tilalom azonban egyelőre illúzió, mivel hárommillióan dohányoznak – fűzte hozzá.
Az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága 18 igen és 3 nem szavazat mellett támogatta a dohányzásról szóló egyes törvények módosítását, amelynek egyik leglényegesebb pontjaként a dohányboltokban érvényesített kereskedelmi árrést 10 százalékban állapítja meg a több fideszes képviselő által benyújtott javaslat. A bizottság által támogatott javaslat indoklása szerint az ilyen mértékű árrés a kiegészítő termékek forgalmazásával együtt már a kisebb forgalmú településeken is szerény jövedelmet biztosít majd.
A fideszes politikus szerint mindazonáltal az eddigi tiltások eredményesek voltak, de „a budaörsi nagy bevásárlóközpontokban” a 18 éven aluli fiatalok ma is minden gond nélkül hozzájutnak cigarettához és alkoholhoz. A kormány ezen is változtatni szeretne – hangsúlyozta, hozzátéve: ez nyilvánvalóan érdeksérelmeket okoz a dohánygyártóknak, mivel ezáltal kevesebb cigaretta fog fogyni. Kiemelte, hogy a trafiktörvényt – amely állami monopóliummá nyilvánította a dohánytermékek kiskereskedelmét – engedélyeztették az Európai Bizottsággal, amely nem emelt kifogást a koncessziós rendszerrel szemben.
Semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy politikai alapon választották volna ki a trafikpályázatok győzteseit – jelentette ki Lázár János az eredményekkel kapcsolatos bírálatokra reagálva. Úgy fogalmazott: bár nem nézte meg a nyertesek listáját, nem tudja garantálni, hogy „minden trafikjogosultság szocialistákhoz kerüljön”, és nem tudja kizárni azt sem, hogy a győztesek között van, aki „valaha már a Fideszre szavazott”. Jelezte: állnak a vizsgálatok elé, de ha a vádak alaptalannak bizonyulnak, felelniük kell azoknak, akik megfogalmazták őket.
Arra a kérdésre, hogy parlamenti vizsgálóbizottság felállítását is támogatnák-e, úgy válaszolt, mivel a Párbeszéd Magyarországért feljelentés tett az ügyben, szerinte előbb meg kell várni a rendőrségi vizsgálat végét. A Hvg.hu pénteken – fideszes forrásokra hivatkozva – írt arról: a kormánypárt helyi politikusai osztották el a dohányboltok üzemeltetésének jogát. Lázár János azt mondta, reméli, hogy ha büntetőeljárás indul, a szerkesztőség nyilvánosságra hozza információforrása kilétét. Beszélt arról, úgy látja, a dohánygyártók egy része azt szeretné elérni, hogy a trafikok ne tudják megkezdeni működésüket július 1-jén.
Lázár János azt is elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök határozott álláspontja, hogy tíz helyett – Ausztriához hasonlóan – tizenkét százalékos árrést kellene garantálni a trafiktörvényben a dohány-kiskereskedőknek. Az államtitkár – aki egy a parlament előtt lévő javaslatban tízszázalékos árrést szorgalmazott – azt mondta, kéri a Fidesz-frakciót, hogy fontolja meg a kormányfő javaslatát.
Arra a felvetésre, hogy miért csak a trafikpályázatok eredményhirdetése után javasolta a garantált árrést, Lázár János azt mondta: már februárban beszélt erről egy interjúban, és ezt kérték a kiskereskedők is. Kérdésre válaszolva közölte: ez szabályozási kérdés, de szerinte nem okozza majd a cigarettaárak emelkedését a garantált árrés bevezetése, és a feketekereskedelem bővülésére sem számít. Kitért arra is, az állam teljesíti ellátási kötelezettségét, így a legkisebb településeken is biztosítani fogják, hogy mozgóboltokból vehessenek cigarettát az emberek.
Giró-Szász András kormányszóvivő arról beszélt: a kabinet célja a fiatalok egészségének védelme. Ugyanis – folytatta – nemzetközi felmérések szerint a 13 és 15 év közötti fiatalok 45 százaléka kipróbálta már a cigarettázást, és jelentős részük sosem találkozott még azzal, hogy nem szolgálják ki. A kormány másik célja a trafiktörvénnyel, hogy magyar családi vállalkozásokat segítsen a multinacionális üzletláncok helyett – mondta.
A Fidesz szóvivője szerint senkinek nincs joga alaptalanul vádaskodni a trafikpályázatok eredménye ügyében. „Mindenkinek jogában áll kételkedni, vizsgálódni, és joga van arra is, hogy ne értsen egyet a trafiktörvénnyel – amely állami monopóliummá nyilvánította a dohánytermékek kiskereskedelmét –, arra viszont senkinek nincs joga, hogy alaptalanul vádoljon meg embereket” – fogalmazott Zsigó Róbert hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
Szavai szerint jobb lenne, ha a szocialisták a saját dolgukkal foglalkoznának, tisztáznák „azokat az ügyeket, amelyek az alvilággal való kapcsolatukból erednek”, és nem vádolnának meg tisztességes embereket, akik nyílt, törvényes pályázaton nyerték el a trafiküzemeltetést. Azzal kapcsolatban, hogy a tervek szerint tíz százalékra emelkedik a dohány-kiskereskedők árrése, a Fidesz szóvivője azt mondta: támogatják, hogy ha valaki tisztességgel dolgozik, akkor tevékenységét nyereségesen folytathassa.
Az MSZP levélben fordult a legfőbb ügyészhez a kiskereskedelmi dohánykoncesszióról szóló pályázatok ügyében – jelentette be hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján Mesterházy Attila. A szocialisták pártelnök-frakcióvezetője emellett három kérdést tett fel a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. vezérigazgatójának.
A politikus azt mondta, hogy miután a kiszivárgott információk alapján „fideszes képviselők döntöttek” a trafikpályázatokról, ami kimeríti a hivatallal visszaélés és befolyással való üzérkedés tényállását. A pártelnök-frakcióvezető véleménye szerint ezért a legfőbb ügyész akár hivatalból is vizsgálatot indíthat az ügyben. Hozzátette: ha Polt Péter ezt nem tette meg, akkor arra kérik, hogy a levelet tekintse ismeretlen tettes ellen tett feljelentésnek.
A Demokratikus Koalíció kezdeményezi, hogy semmisítsék meg a kiskereskedelmi dohánykoncesszióról szóló pályázatok eredményét – mondta hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján Varju László. A független képviselő hozzátette: közérdekű adatkéréssel élnek fordulnak az illetékes miniszterhez, akitől azt kérik, hogy tegye közzé, milyen körülmények között, milyen szempontok alapján döntöttek a pályázatokról.
A trafikpályázatok nyilvánosságra hozatalát közérdekű adatigényléssel kérte hétfőn több szervezet, valamint hírportál, köztük a Transparency International (TI) Magyarország – közölte a jogvédő szervezet az MTI-vel. Közleményük szerint az Atlatszo.hu oknyomozó portál, a Hvg.hu, az Index.hu, a K-Monitor Közhasznú Egyesület, az Origo.hu és a Társaság a Szabadságjogokért Egyesület az adatokat egyszerre kérte a nemzeti fejlesztési minisztertől és a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től.
Támogatja a dohánytermékek árrésének 10 százalékra történő emelését az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ), a trafikokban árusítható termékek körének bővítését viszont továbbra sem – közölte a szervezet hétfőn, a trafiktörvény módosítására a múlt héten benyújtott kormánypárti javaslat kapcsán. A szövetség közleménye szerint az árrés szabályozását már korábban is kezdeményezték, mert elfogadhatatlannak tartották, hogy a dohányárusítás költségeit nem tartalmazza a fogyasztói ár.
Jelenleg 3-5 százalék között mozog az árrés, mivel a fogyasztói árat a gyártó határozza meg, és azt le is szorítja. A 10 százalékos javaslat megegyezik az OKSZ korábbi indítványával – hangsúlyozta a szervezet. Az emelkedő árrés a fogyasztói ár emelkedését is maga után vonja, de ennek mértéke attól is függ, hogy a gyártók az új rendszer megtakarításaival hogyan számolnak. Ráfordításaik eleve kisebbek lesznek, miután tizedannyi helyre kell kiszállítaniuk a dohánytermékeket, másrészt tilos lesz az eladóhelyek külön javadalmazása, például a reklámköltség révén – mutatott rá a kereskedelmi szövetség.
Az OKSZ támogatja azt is, hogy a fiatalkorúak kiszolgálása tilos legyen a dohányértékesítő helyen, bármilyen terméket is vásárolnának. A törvény legfontosabb célját, a fiatalkorúak védelmét ez szolgálja a legcélszerűbben – közölték. Továbbra is fenntartja viszont kifogásait a szövetség a dohányértékesítő helyeken árusítható termékkör kiszélesítésével szemben.
Karácsony Gergely (Párbeszéd Magyarországért) szerint a trafiküggyel kapcsolatban a napnál is világosabb, hogy egy újabb korrupciós botrány robbant ki. Lázár János erre reagálva pénteken emlékeztetett, hogy a magyar kormány korábban széles körben egyeztetett az Európai Unióval, és ezen konzultációk eredményeként jött létre a szabályozás. „Úgy látszik, hogy a most kritikákat megfogalmazóknak az sem elég jó, amit az Európai Bizottság megvizsgált és rendben lévőnek talált” – vélekedett. Az MSZP is a trafikpályázatok eredményének érvénytelenítését követeli. Mesterházy Attila pártelnök ezt pénteki sajtótájékoztatóján jelentette be.