Répássy Róbert az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén a közigazgatási és igazságügyi miniszter pénteken benyújtott előterjesztését ismertetve azt mondta: az új tényállás „hozzátartozó bántalmazása” címen kerülne a Büntető törvénykönyvbe (Btk.). Emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés tavaly elfogadott egy népi kezdeményezést, amely azt célozta, hogy a Ház tűzze napirendre a kérdést, majd Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter vezetésével két munkacsoportban kodifikációs munka indult el civil szervezetek és állami szervek részvételével.
Az államtitkár szavai szerint elég nagy vita volt a kérdésben, ugyanakkor az elkészült javaslat kompromisszumos, ez az a minimum, amelyet mind a jogalkalmazó szervek, mind a civil szervezetek el tudnak fogadni. A javaslat szerint a családon belüli erőszak körébe vonható bűncselekményeket, így a testi sértés egyes eseteit, a becsületsértést, a személyi szabadság megsértését és a kényszerítést a jövőben súlyosabban bünteti majd a Btk.
Az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága hétfői ülésén általános vitára alkalmasnak találta az Állami Számvevőszék (ÁSZ) tavalyi működéséről és szakmai tevékenységről szóló beszámolót. A jobbikos és MSZP-s képviselők a csaknem kétórás bizottsági vita után nem támogatták a beszámoló elfogadását. Domokos László elnök kiemelte: a számvevőszék nagy előrelépésnek tartja, hogy tavaly az új ÁSZ-törvénynek megfelelően már minden jelentéshez intézkedési tervet kellett készíteniük az ellenőrzött szervezeteknek. Az ÁSZ 2012-ben 112 jelentést hozott nyilvánosságra, szemben az egy évvel korábbi 72 jelentéssel – ismertette.
Magyarország elkötelezett az Európai Unió nyugat-balkáni bővítése mellett, és a nemzetpolitikai érdekek érvényesítésére törekszik az integrációs folyamatban – jelentette ki a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn az Országgyűlés európai ügyi bizottságának ülésén.
Az Országgyűlés oktatási bizottsága általános vitára alkalmasnak találta hétfőn a recski, az auschwitz-birkenaui emlékhelyek, valamint a Terror Háza iskolai látogatásáról szóló javaslatokat, ugyanakkor a bizottság ülésén elhangzott: a kormány ezeknek a látogatásoknak a kötelezővé tételét nem támogatja, csak azt, hogy ez lehetőség legyen a diákok számára.
Szeptember 1-jén minden állami, önkormányzati köznevelési intézményben pedagógusi munkakörben, közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott a Magyar Pedagógus Kar tagjává válik – egyebek között ezt tartalmazza az az oktatási saláta-törvénymódosítás, amelyet az emberi erőforrások minisztere nyújtott be az Országgyűlésnek. A parlament honlapján közzétett, 34 paragrafusból álló javaslat módosítaná az illetékekről, a közalkalmazottak jogállásáról, a Magyar Tudományos Akadémiáról, a személyi jövedelemadóról, az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramokról, a nemzeti köznevelési törvényről és a nemzeti felsőoktatási szóló törvények rendelkezéseit.