Szekeres Imre volt honvédelmi miniszter Orbán Viktortól azt kérdezte, hogy mit tettek és mit terveznek tenni a tiszai árvízvédelemmel, mert szerinte a kormány semmit nem tett. Orbán Viktor szerint nem igaz, hogy nem történt semmi, mert előző kormányzása idején Szolnokba is betört az ár a nagy árvízkor, most viszont Szolnok biztonságban van. Szerinte Szekeres komolytalan színben tüntette fel a saját kérdését azzal, hogy azt mondta, nem csináltak semmit. Orbán szerint több száz milliárdot fordítottak árvízvédelemre. Szekeres szerint viszont nagyon rossz állapotban vannak a gátak, Orbán erre viszont azt mondta, hogy ez süketek párbeszéde, hozzátéve, hogy mindenki biztonságban van, és amit itt hallottak Szekerestől, az kútmérgezés.
Balczó Zoltán arra emlékeztetett, hogy Varga Mihály gazdasági miniszter Brüsszel kérését méltánytalannak, igazságtalannak, de teljesítendőnek nevezte, ezért röviden arra várt választ, Orbán Viktor szerint rendelkezik-e a kormány a szükséges szuverenitással ebben a helyzetben.
Orbán válaszában felidézte, hogy a Magyarországért kiálló Békemenet jelszava éppen az volt: „Nem leszünk gyarmat!” A kormány munkája szintén erre irányul – húzta alá. Viszont felidézte azt is, hogy 2004, EU-s csatlakozásunk éve óta, mióta szerződésben vállaltuk, hogy megfelelően kordában tartjuk a költségvetést, ez egyszer sem sikerült. – Ráverhetnénk ezt a szocialistákra, de szükségtelen, mindenki tudja, hogy azóta ők kormányoztak.
Felidézte, azonnal túlzottdeficit-eljárás alá vonták hazánkat, ami azt jelenti, hogy el lehet tőlünk venni EU-s pénzeket, amik minket jog szerint megilletnek. – Ha mi azért harcolunk, hogy kikerüljünk az eljárás alól, a magyar emberek pénzéért harcolunk – tette világossá a miniszterelnök, részletezve, hogy ezért szorították a hiányt 2010 után minden évben 3 százalék alá, aminek köszönhetően még e fél éven belül hazánk kikerül az eljárás alól.
Balczó viszonválaszában azt mondta, ő éppen azt látja, ahogy gyarmattá válunk, Magyarországot ezzel az eljárással voltaképpen zsarolják. Erre válaszul Orbán úgy vélekedett: – Ha csak azt mondaná, hogy az EU Magyarországgal szemben gyakran igazságtalan és alkalmaz kettős mércét, akkor leülhetnénk, mert egyetértek. – Orbán azonban figyelmeztetett, hogy egy országot nem csupán karddal lehet leigázni, adóssággal is, a szocialisták pedig az utóbbi útra terelték az országot. – Magyarország ma nem szorul arra, hogy más ország adófizetői küldjék ide a pénzt. Most minden intézkedés kifelé visz minket a gyarmati sorból – zárta szavait a miniszterelnök.
A jobbikos Z. Kárpát Dániel a devizahitelesekről kérdezte a miniszterelnököt. Orbán Viktor válaszában megköszönte, hogy a Jobbik konstruktívan áll a problémához, majd felsorolta, hogy a kormány mi mindent tett a devizahitelesekért. A miniszterelnök szerint az árfolyamgátba belépő devizahitelesek egyharmada nagyon sok ember, de igaz, hogy azon kell dolgozni, hogy még többen tudjanak csatlakozni a rendszerhez. Orbán Z. Kárpát viszonválaszára reagálva azt mondta, hogy a kormány feladata helyrehozni azt a hibát, amit a szocialisták csináltak.
A jobbikos Volner János a vállalkozói hitelprogram problémáját próbálta hangsúlyozni. Szerinte nincs garancia arra, hogy a bankok rá vannak szorítva a magyar vállalkozások befektetésösztönzésére.
– Közjogi értelemben nehéz helyzetbe hozott, a kormány és a jegybank jogilag el van választva, ezért csak azt tudom mondani, hogy bármilyen kételye van a hitelprogrammal kapcsolatban, forduljon a jegybankelnökhöz – kezdte válaszát Orbán Viktor, aki azért értelmezte a jegybankelnök által elmondottakat. Szerinte megindít most egy programot az MNB olyan körülmények közt, amikor nem tudni, mennyi vállalkozói igény jelenik meg és milyen összetételben. Ha érzékelik a tapasztalatokat, nyár végén újabb keretet nyithatnak, tehát a keret nem fog kimerülni – fogalmazott Orbán, aki röviden felsorolta a kormány eszközeit is, amelyekkel a vállalkozások helyzetét javítják.
Baráth Zsolt (Jobbik) egy cigány fiatal bűnelkövetését hozta a Tisztelt Ház elé. Azt tudakolta Orbán Viktortól, „mire készítik fel a cigányokat” azzal, hogy bokszegyesületekbe terelik őket. Orbán válaszában először is kifejezte együttérzését minden olyan család iránt, ahol erőszak áldozata lesz egy családtag. – Nem tartjuk elfogadhatónak azt a helyzetet, hogy nem születnek meg megfelelő gyorsaságban bírósági ítéletek – tért ki a konkrét esetre a kormányfő, azt viszont elmondta, nem engedték szabadon a bűnelkövetőt, házi őrizetben tartották. – Hogyan is gondolkodjunk a cigány fiatalokról? Az ön hangjában éreztem némi lemondást egy etnikai csoportról, és csak közbiztonsági kérdésként tekint rá – mondta. Orbán Viktor a „saját sportágában” is tud példát hozni jó pár klubból, ahol cigány fiatalok vannak többségében, azt pedig, hogy miért ökölvívóklubok várják ezeket az ifjakat, úgy válaszolta meg, hogy épp a bokszszövetség tanácsolta, hogy a sporton keresztül integrálják a cigányságot a társadalomba. Számadatokat sorolva még azt is elmondta, hogy a leghátrányosabb területeken van a legtöbb betöltetlen álláshely (46 219), ezért a kormány munkaerő-tartalékként is tekint a cigányságra.