Befejeződtek az árvíz elleni, védelmi jellegű tevékenységek és intenzíven zajlanak a helyreállítási munkák az országban – mondta Bakondi György helyreállítási miniszterelnöki megbízott szerdai sajtótájékoztatóján Nagymaroson. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője a kedd esti országos záró adatokat ismertetve elmondta, hogy az állami védművek 42 százalékát bontották már le. A védekező települések közül 43-ban befejeződtek, 52-ben még folynak a helyreállítási-mentesítési munkálatok – tette hozzá. Bakondi György tájékoztatása szerint az árvíz miatt 1570 embernek kellett elhagynia az otthonát, de 976-an már hazatérhettek.
A helyreállítási munkák jól zajlanak, sőt a Margitszigeten be is fejezték, ezért azt részlegesen megnyitották szerdán Pesti Imre, a fővárosi védelmi bizottság elnökének utasítására. A szigeten egyelőre kizárólag a két szálloda kezdhette meg működését. A Margitsziget többi része továbbra is lezárt terület. A Főkert Zrt. szakvéleménye szerint az átázott talaj miatt a fák balesetet okozhatnak, ezért a megfelelő óvintézkedések betartásával is csak a helyreállítást végző szakemberek tartózkodhatnak ott.
Folyamatosan végzik a helyreállítást a Palatinus Strandfürdőben, a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában és a sziget vendéglátó-ipari egységeiben – közölte a kormányhivatal, hozzátéve, hogy a Margitsziget egésze a helyreállítási és fertőtlenítési munkálatok elvégzése után nyílik meg a nagyközönség előtt.
Szerdán a helyi védelmi bizottság döntése alapján az esztergomi Prímás-szigetről az árvíz miatt kitelepített 45 ember is visszatérhet otthonába. Czunyiné Bertalan Judit arról tájékoztatta a távirati irodát, hogy befejezték az utak takarítását és fertőtlenítését. A szigeten visszakapcsolták az áram- és a vízszolgáltatást, és elrendelték a kitelepítés feloldását. Az intézkedésről minden érintettet értesítettek.
Czomba Péter megyei katasztrófavédelmi igazgató az MTI-nek elmondta, az árvíz következményeinek felszámolásakor a lakók az önkormányzattól kapott szerekkel végezték a fertőtlenítést. A közintézmények fertőtlenítése a zeneiskola kivételével még tart. A gyakorló általános iskola alagsorában még ki kell szivattyúzni a vizet, és meg kell várni a falak kiszáradását.
A Dunán a levonuló árhullám miatt június 3-án elrendelt hajózási korlátozásokat teljes mértékben feloldotta szerdán a Nemzeti Közlekedési Hatóság. Emellett a bajai Vén-Duna-ágra és a Kamarás-Dunára vonatkozóan a hajózási zárlat még egy pár napig érvényben marad.
Hazánkban a víz nagyjából 11 ezer hektáros területet árasztott el, ebből mintegy 7 ezer hektáron keletkezett mezőgazdasági kár. Összesen 1570 embert kellett kitelepíteni. Az árvízzel összefüggésben 362,93 millió forint adomány érkezett a nemzeti összefogás számlaszámára és SMS-eken keresztül.
A szervezett árvízi védekezésnek köszönhetően a Gemenci-erdő állatállományának jelentős része megmenekült a vadmentő dombokon és a szárazon maradt területeken – tájékoztatta szerdán közleményben a területet kezelő Gemenc Zrt. stratégiai igazgatója az MTI-t. A siker annak is köszönhető, hogy a védekezés előkészítését már több héttel az áradás előtt megkezdte az Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdejét művelő erdészeti társaság – közölte Baricz Árpád. A kommüniké szerint a társaság szakemberei a 15 ezer hektárnyi ártéri területen takarmánnyal töltötték fel a vadmentő dombokat, hogy a védett helyeken elegendő táplálék biztosítsa az őzek és vaddisznók túlélését. Mindennek nyomán a vadállománynak azon jelentős része, amely kijutott a száraz területekre, illetve a vadmentő dombokra, átvészelte az árvizet. Ugyanakkor minden áradás okoz veszteségeket, amelyet emberi beavatkozással csak csökkenteni lehet, megakadályozni azonban nem – olvasható a közleményben.