Mi lesz a kulcsi löszfallal?

A Duna mentén Budapesttől délre is óriási munkát igényel a védekezés. Különösen veszélyes lehet a helyzet a csúszó löszfal miatt a Fejér megyei Kulcson. A település polgármestere szerint az emberek és a vagyontárgyak biztonságban vannak.

TK
2013. 06. 10. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2012 novemberében több mint háromszázmillió forint pályázati támogatást nyert Kulcs önkormányzata a leszakadt Duna-parti terület stabilizálásának első ütemére. A településen összesen több mint másfél kilométer hosszan indult meg a magaspart a Duna irányába a 2011 elején, és négy olyan helyszín van, ahol komoly károk keletkeztek a löszfalomlás, illetve a partfalcsuszamlás következtében.

A negyedik helyszínt, a legsúlyosabb kárt szenvedett Hullám utcát, valamint a fölötte lévő Deák Ferenc utcát – ahol huszonegy házat kellett elbontani, mert életveszélyessé vált – a kormány külön kezelte a többitől. Dr. Dorkota Lajos kormánymegbízott már a közmunkaprogram kezdetekor, 2011 októberében hangsúlyozta: a kabinet segít a legveszélyeztetettebb településrész stabilizálásában, így Kulcs 301 millió 370 ezer forint támogatást nyert a Közép-dunántúli operatív programban a csúszásveszélyes partfal állékonyságának biztosítását szolgáló beruházás első ütemére.

„Nálunk is be kell fúrni majd a partoldalba, és kivezetni a talaj mélyebb rétegeiből a vizet a Duna irányába. Az önkormányzatnak mintegy negyvenmillió forint önrészt kell hozzátennie a pályázaton elnyert támogatáshoz, hogy megvalósuljon a beruházás. Mindenképp előteremtjük a pénzt, mert fontos számunkra a két károsult utca megmentése, rehabilitálása. Ha azokat sikerült stabilizálnunk, akkor a fölöttük lévő Temető utca is megmenekül az omlásveszélytől” – mondta Kiss Csaba polgármester.

Legutóbb április elején omlott le újabb területen a föld – tájékoztatott korábban Szabó-Bisztricz Anett megyei katasztrófavédelmi szóvivő. A Deák Ferenc utca és a Temető utca között a talajcsúszás miatt akácfák fordultak ki a földből. Az érintett területen lévő ingatlanokban 2010 óta nincs közműellátás, és a lakhatás sem engedélyezett. A kifordult fák ágai két épületet veszélyeztettek. A negyvenöt foknál jobban megdőlt, nagyobb súlyú akácokat a katasztrófavédelem dunaújvárosi hivatásos tűzoltó egységei a gyökérzet fölött kivágták. Ekkor Kulcson a talajsüllyedés mellett a belvíz is gondot jelentett.

Kiss Csaba az MNO-nak elmondta, hogy hétfő éjszakára várják a tetőzést a településen, viszont a löszfallal problémák lehetnek, miután levonul az árhullám. Az emberek és a vagyontárgyak biztonságban vannak – tette hozzá a polgármester.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.