Egyszerűbb és kiszámíthatóbb rendszer lesz

Egyszerűsödtek a szabályok, kevesebb lesz a papírmunka is, amelyekkel a jövőben kiszámítják, hogy kinek mennyi gyed, táppénz, és terhességi-gyermekágyi segély jár.

ELA
2013. 07. 25. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új rendszerben is ugyanazok lesznek jogosultak az ellátásokra, akik eddig is, de kevesebb papírmunka árán juthatnak hozzá. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szerint az új rendszer kiszámíthatóbb a korábbinál.

Eddig a 180 napos átlagjövedelem alapján állapították meg a gyed összegét, és ebbe beleszámított a más munkáltatónál szerzett jövedelem is, ha volt ilyen. Július 15-től viszont már csak azt a munkaviszonyból származó jövedelem számít, amit az ellátás igénylésekor kap a várandós anya. Az új szabályozás ugyanakkor türelmi időt is hagy az átállásra. Akinek 2014. május 11. előtt születik gyermeke, azoknak a régi és az új szabályok szerint is ki kell számolni a járandóságot, és a kedvezőbbet kell folyósítani.

Hasonlóképpen változtak a táppénz szabályai is. Ennek számításakor az új rendszer szerint csak annál a munkáltatónál kapott jövedelem a mérvadó, ahol éppen dolgozik a munkavállaló, amikor megbetegszik. Ugyancsak újdonság, hogy míg a gyermekápolási táppénz korábban csak arra az időre járt, amíg a szülők otthon gondozták a gyermeket, addig most már arra az időszakra is folyósítható, amikor a gyermeket kórházban kezelik.

Révész Máriusz, a Fidesz országgyűlési képviselője, a kormányfő családpolitikai tanácsadója szerda este, az InfoRádió Aréna című műsorában arról is beszélt, hogy a rugalmas gyedről a kormány várhatóan egy szeptemberi kormányülésen tárgyal majd. Mint kifejtette: ennek lényege, hogy azok se járjanak rosszul, akik gyorsabban vállalnak további gyermeket, de azok se, akik hamarabb térnének vissza dolgozni. A tervek szerint a várandós nőknek szülés előtt nyilatkozniuk kellene arról, hogy mikor szeretnének visszatérni dolgozni. Így a munkáltatók számára is kiszámíthatóbb lenne a rendszer. A rugalmas gyed bevezetésével előre kiszámolnák, hogy 3 évre mennyi gyed jár, és az édesanya dönti el, hogy ezt mennyi idő alatt kívánja igénybe venni. A 3 évre járó összeget pedig akkor sem veszíti el az édesanya, ha időközben újabb gyermeket vállal.

A Fidesz emellett arra is javaslatot tett, hogy az egyetemi éveket is tekintsék munkaviszonynak. Így a végzés előtti időre minimálbér, a diploma megszerzése utáni időre pedig a diplomás minimálbér alapján számítanák ki a gyest. „Minden családban más élethelyzetek vannak” – fogalmazott Révész Máriusz, aki szerint ezért fontos, hogy ne csak egy karrierpálya mentén működjön a családtámogatási rendszer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.