Czomba Sándor a XXIV. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáboron pénteken Tusnádfürdőn kiemelte: meg kell akadályozni a munkanélküliség újratermelődését, ha ez nem történik meg, akkor csak örökös szélmalomharcot lehet folytatni. Az államtitkár elmondta: jelenleg 154 ezerrel dolgoznak többen Magyarországon 2010 azonos időszakához képest. Ezt nagyon kevés európai állam mondhatja el magáról, Magyarország mellett Ausztria, Németország, Málta és Luxemburg tud hasonló eredményeket felmutatni. Hozzátette, hogy amíg lehetőség van rá, a foglalkoztatást a versenyszférában kell növelni.
Kifejtette, hogy a 154 ezer pluszfoglalkoztatottból 30-40 ezer a migrációs növekedés és mintegy 30 ezer a közfoglalkoztatotti bővülés. Közel 70-90 ezer a növekedés a versenyszférában, ami értékelése szerint gazdasági válság idején nagyon nagy dolog. Beszámolt a munkahelyvédelmi akciótervről is, kiemelve, hogy e célra 300 milliárd forintot fordítanak. Közlése szerint 12 ezer pályakezdő, 8 ezer tartós munkanélküli és 28 ezer, gyesről, gyedről visszatérő lépett be a rendszerbe. Szólt még az első munkahely garancia programról, amelynek keretében 2012 szeptembere és decembere között 7300-an helyezkedtek el. Februárban 5 milliárdos kerettel a program újraindult, most 7600 fiatalt szeretnének bevonni, ebből 3800-an már dolgoznak.
Czomba jelezte: munkahelyteremtő pályázatokat is hirdettek idén mintegy 13 milliárd forintos kerettel, amiből 6500 új munkahely jöhet létre Magyarországon – tette hozzá. Elmondta azt is: téli közfoglalkoztatás keretében idén decembertől áprilisig 100 ezer embert szeretnének bevonni képzésekbe.
Fiák István, a DiákÉsz elnöke elmondta: iskolaszövetkezetek 1983 óta működnek Magyarországon, és évente közel 130 ezer diák végez munkát ilyen keretek között. Azt javasolják, hogy a 25 év alattiak számára legyen létrehozható úgynevezett gyakornoki státusz az iskolaszövetkezeti kereteken belül. Az érintetteknek a végzettségüknek megfelelő munkát találnának, és a fiatalok így megszerezhetnék az első szakmai gyakorlati tapasztalatot, amit aztán az állásinterjúkon fel tudnának mutatni.
Megyeri Péter, a Starjobs ügyvezetője azt mondta, hogy 5,8 százalékos a munkanélküliség Romániában, emellett 2 millióan dolgoztak, vagy dolgoznak külföldön. Különösen magas az állásnélküliek aránya a 25 év alattiak körében, szerinte Magyarországon ennél jobbak a mutatók.