A KSH legfrissebb munkaerő-piaci statisztikája alapján a 2013. március–májusi időszakban a 15–74 év közötti foglalkoztatottak száma az előző év azonos időszakához képest 62 ezer fővel, 3 millió 910 ezerre nőtt, mely 1,6 százalékos foglalkoztatásbővülésnek felel meg, így a foglalkoztatási ráta 51,2 százalékra nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A 15–64 éves korosztályban a foglalkoztatási arány az előző év azonos időszakában mért 56,7 százalékról 57,9 százalékra emelkedett, amely 1,2 százalékpontos bővülésnek felel meg.
2013. március–májusban a foglalkoztatás nemek szerinti alakulását tekintve mindkét nem esetében további javulást jeleznek a mutatók – áll az NGM közleményében. A 15–64 év közötti férfiak körében a foglalkoztatottak aránya az előző év azonos időszakához képest 1,8 százalékponttal, 63,7 százalékra nőtt, míg a nők rátájában 0,7 százalékpontos javulás következett be (52,4 százalék). Kedvező tendencia továbbá, hogy a veszélyeztetett korcsoportokban is javulás tapasztalható. A fiatalok, a 15–24 éves korcsoport foglakoztatási rátája egy év alatt 0,9 százalékponttal emelkedett, 215 ezren voltak foglalkoztatottak a korosztályban. Az idősebb, 55–64 éves korcsoport foglalkoztatási aránya számottevő mértékben, 1,3 százalékponttal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
A munkanélküliség terén is kedvező folyamatok indultak el. A KSH adatai alapján a vizsgált időszakban a munkanélküliek száma 25 ezer fővel, a munkanélküliségi arány 0,7 százalékponttal, 10,5 százalékra mérséklődött az előző év azonos időszakához viszonyítva. A legjobb munkavállalási korú, 25–54 éves korcsoport munkanélküliségi rátája 9,6 százalékra esett vissza.
A pozitív munkaerő-piaci folyamatok bizonyítják, hogy a kormány foglalkoztatást segítő programjai – mint a munkahelyvédelmi akcióterv vagy az Első Munkahely Garancia Program – sikeresek és jól működnek.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője az adatokat értékelve kiemelte, hogy a várakozásoknál lényegesen nagyobb mértékben zuhant a munkanélküliségi ráta. A lendületes csökkenést a foglalkoztatottak számának jelentős, 40,9 ezer fős, az előző háromhavi átlaghoz képesti növekedése okozta, ugyanakkor a foglalkoztatás egy év alatt 61,5 ezerrel nőtt – magyarázta az elemző.
Suppan Gergely szerint az aktív dolgozók számának növekedését a szigorúbb nyugdíjba vonulási és segélyezési feltételek, valamint a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata okozhatja, így a közeljövőbben folytatódhat az aktívak számának növekedése. Hozzátette, hogy az aktívak számát növelheti az is, hogy a korábbi évekhez képest kevesebben jelentkeztek a felsőfokú oktatásba.
Szezonális hatások miatt a következő hónapokban folytatódik a foglalkoztatás növekedése, amit az idei kedvezőbb mezőgazdasági kilátások is erősíthetnek. A TakarékBank elemzője 2013-ban összességében a tavalyinál némileg kisebb, 10,7–10,8 százalékos átlagos munkanélküliségre számít, ami a jövő évben 10,6 százalékra csökkenhet.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője elmondta, hogy a gazdaság is kicsit jobban teljesít, és ez javíthatja a munkaerőfelszívó képességet, ugyanakkor trendfordulóról még nem lehet beszélni. Ehhez arra lenne szükség, hogy elinduljon a GDP bővülése, ami növekvő keresletet és termelést és ezáltal növekvő munkakeresletet is teremtene a magánszférában, azaz fenntartható módon csökkentené a munkanélküliségi rátát.
A szakértő 2013-ban 10,5 és 11 százalék közötti munkanélküliségi rátát vár, attól függően, hogy a kormány fenntartja-e a jelenlegi közfoglalkoztatottsági szintet. Előrejelzése szerint jövőre enyhén csökkenhet vagy az ideihez hasonlóan alakulhat a munkanélküliség.
A Fidesz szóvivője szerint Magyarország vitathatatlanul jobban teljesít a foglalkoztatásban is, mint 2010 előtt és mint sok más európai állam. Egy Békéscsaba méretű város lakosságával többen dolgoznak most, mint egy évvel ezelőtt – kommentálta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatait Selmeczi Gabriella, aki hangsúlyozta: a 2010-es kormányváltás óta, immár 38 hónapja töretlenül folytatódik a foglalkoztatottak számának emelkedése.
A férfiak, a nők és a pályakezdő fiatalok között egyaránt nőtt a foglalkoztatottak létszáma – mondta Selmeczi. A nőkkel kapcsolatban emlékeztetett a munkahelyvédelmi akciótervre, amely támogatja a gyedről, gyesről visszatérő kismamák foglalkoztatását, a további lépésekről szólva pedig megemlítette a hatévesnél kisebb gyermekeket nevelő édesanyák részmunkaidős foglalkoztatását elősegítő programot.
Megjegyezte azt is, hogy a legfrissebb jelentések szerint az eurózónában a várakozások fölött emelkedhet a munkanélküliség, így „Magyarország teljesítménye ilyen körülmények között is elismerést érdemel”. A fiatalokra kitérve a kormánypárt szóvivője hozzátette: nagyon fontosak a célzottan a pályakezdőknek szóló programok is. Közölte: a munkahelyvédelmi akcióterv jelenleg több mint százezer 25 év alatti fiatal foglalkoztatását tudja támogatni.