A gazdasági napilap szerint vannak olyan települések, amelyekbe hosszú évek óta nem találnak háziorvost. Különösen a hátrányos helyzetű és/vagy kisebb települések nem vonzóak a doktorok számára, bár Pest megyében és Budapesten is akadnak üres állások, az egyik XVIII. kerületi például majdnem három éve betöltetlen. Tiszafüreden és Barcson 2004 ősze óta keresnek gyermek-, Tiszabőn, Mezősason, Nagylakon, Cserépváralján, Putnokon, Somogyapátiban gyermek- és felnőttháziorvost is.
A legtöbb, 41 praxis Borsodban áll üresen, ez majdnem kétszer annyi, mint amennyibe a második helyezett Békés megyében várnak orvost. Ezeken a helyeken helyettesítéssel oldják meg a betegellátást.
Közben a mintegy négy és fél ezer aktív háziorvos közül 1500 már betöltötte a nyugdíjkorhatárt, átlagéletkoruk jelen pillanatban 54 év. A legtöbb idős doktor Budapesten, Pest és Csongrád megyében, valamint az ország északkeleti részén dolgozik. A fiatal orvosoknak viszont egyre kevésbé vonzó a sok munkával és felelősséggel, de egyre kevesebb bevétellel kecsegtető háziorvoslás – olvasható a Világgazdaságban.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke is arra hívta fel a figyelmet keddi sajtótájékoztatóján, hogy jelenleg 1500 orvos hiányzik az alapellátásból, pótlásuk pedig nehéz, hiszen évente mindössze nyolcvanan végeznek háziorvosként.
A kormányváltás óta 65-70 milliárd forint jutott béremelésre az egészségügyben – mondta az emberi erőforrások minisztere kedden a Semmelweis-napi ünnepségen. Balog Zoltán részletek említése nélkül beszélt egy tízszázalékos állami finanszírozásemelésről is. A távirati iroda úgy tudja, ez a több milliárd forintot kitevő összeg tartalék, amelyet a háziorvosok finanszírozásának emelésére szeretne fordítani a minisztérium.