Ahogy arról a Magyar Nemzet szerdai számában beszámolt, a Bajnai Gordon vezette Együtt–PM szövetség (akik jelenleg sincsenek pártként bejegyezve) továbbra sem küldte meg Mesterházy Attiláéknak annak a 106 személynek a nevét, akit lehetséges képviselőjelöltnek tartanak. A Bajnai-szövetség összesen annyit tett, hogy átadott egy 90 helyi csoportot és azok vezetőjét tartalmazó listát, akik szerintük „képviselőjelölt-jelöltnek tekinthetők”.
A cikkben írtakból semmi sem igaz, „a Fidesz-közeli lapon keresztül való pozícióépítés pedig nemcsak tisztességtelen, hanem a kormányváltás esélyét alapvetően veszélyeztető lépés is volna a szocialisták részéről” – közölte az Együtt-PM. Kitértek arra is, hogy a múlt héten eljuttatták kilencven választókerületi vezetőjük nevét és a közös jelöltállítást érintő tárgyalási javaslataikat a szocialistáknak. „Ezeket az MSZP köszönettel nyugtázta, majd az egyéni képviselőjelölt-jelöltek nevét is kérte átküldeni a szocialista tárgyalódelegáció vezetője.” Az erről szóló egyeztetést múlt szerdán, az utolsó pillanatban halasztotta el az MSZP-s tárgyalódelegáció e hét elejére, ahol megállapodás született arról, hogy az Együtt-PM a következő tárgyalási fordulóig eljuttatja a kért névsort a szocialistáknak – közölte a pártszövetség.
A Népszabadság megírta, hogy az MSZP ezzel nincs megelégedve. „Biankó csekket, üres helyet nem adunk át” – olvasható a lapban, mint ahogy az is, hogy az Együtt–PM szövetség először a jelöltállítási alapelvekről való megállapodást szorgalmazza, ugyanis Bajnaiéknak és Mesterházyéknak még arról sem sikerült dönteniük, hogy az egyéni körzetekben koordinált vagy közös indulás legyen, illetve közös vagy külön listát állítsanak-e a pártok.
Ugyancsak problémája az ellenzéki összeborulásnak az is, hogy mind Bajnai, mind Mesterházy úgy gondolja, ő az ideálisabb kormányfőjelölt. Ezzel kapcsolatban Baja Ferenc szocialista politikus a HVG-nek elmondta, hogy bár a két vezető deklarálta, mindkettőjüknek elfogadható lehet a másik személye, a dilemma létezik. „Teljesen legitim igénye az MSZP-nek, hogy ilyen támogatottság mellett az elnöke legyen a közös miniszterelnök jelölt is” – mondta Baja.
Emlékeztetett: az MSZP 2002-es győzelméhez szükség volt a Centrum Párt és a MIÉP kiesésére, így a megosztott jobboldal nem jutott elég szavazathoz. Ám ha az Együtt–PM szövetség jövőre nem éri el a tízszázalékos küszöböt, azzal ők esnek ugyanabba a verembe, amibe a Fidesz tizenegy éve, és Bajnaiék ezzel a „leváltók koalícióját fogják végletesen meggyöngíteni”.
Az sem segít az ellenzéki összefogás helyzetén, hogy a szakadár LMP-sek és az MSZP-s képviselők között nem teljes az összhang, előbbiek rendszeresen oligarcházzák, vörösbárózzák a szocialistákat. Ezzel kapcsolatban Baja a HVG-nek elmondta, kérték őket, hogy ne tegyék, de a véleményváltozás időigényes, nem lehet erőltetni, mert az nagy bajt okozhat.
A politikus kitért arra is, hogy – bár Bajnai áprilisban az MSZP választmányán azt mondta, július közepéig szakpolitikai kérdésekben meg akarnak egyezni – még semmivel nincsenek elkésve, és meggyőződése, hogy a szövetség meg fog születni. Scheriring Gábor blogjában Baja mondatira így reagált: „a régi világ egyik szimbolikus figuráját vették elő, hogy kimondassák Mesterházy Attila mondatait: “a Fideszt leváltani akarók koalíciójának gyengítője is lehet az Együtt 2014-PM.”
Mindenesetre július 17-én az Együtt–PM elnöksége dönt arról, elküldik-e a jelölti listát az MSZP-nek, de a kérés teljesítése elől nem zárkóznak el Bajnaiék – írja a Népszabadság. A szövetség a Magyar Nemzetnek arra a kérdésre, hogy mikorra lesz képes mindenhol jelöltet állítani, azt válaszolta: a hiányzó választókerületben még 2013 őszéig megalakítják helyi szervezeteiket.