A mintegy háromszáz megjelent ember a roma holokauszt emlékművénél egyperces néma főhajtással tisztelgett az áldozatok emléke előtt. Ezt követően dalokat, verseket adtak elő művészek, valamint korabeli fényképeket, a romák elleni támadássorozatra emlékeztető kisfilmeket vetítettek.
A megemlékezésen részt vett több párt, szervezet képviselője, köztük Bajnai Gordon, az Együtt–PM szövetség vezetője, Jávor Benedek, a szövetség társelnöke, Kunhalmi Ágnes, az MSZP oktatáspolitikusa, Schiffer András, az LMP társelnöke és Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció alelnöke. Az emlékműnél a megjelentek mécseseket, virágokat és koszorúkat helyeztek el.
Az évforduló alkalmából ugyancsak megemlékezést tartottak a Dohány utcában, az Országos Roma Önkormányzat épülete előtt, valamint a Pesti Jézus Szíve templomban. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma előzetesen arról adott tájékoztatást, hogy az utóbbi helyen Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere is részt vesz az ökumenikus megemlékezésen.
Soha nem érhet véget a történelmi igazság keresése, kötelességünk emlékezni arra, aminek nem szabad megismétlődnie – hangoztatta Robert Fico szlovák kormányfő a roma holokauszt nemzetközi emléknapján Dunaszerdahelyen rendezett megemlékezésen pénteken.
A nemzetközi emléknap alkalmából az idén már nyolcadik alkalommal szervezett megemlékezést a Csallóköz központjának számító városban, a 2006-ban állított emlékműnél a település önkormányzata és a dunaszerdahelyi székhelyű Romológiai Kutató Intézet.
A megemlékezésen a szlovák kormány küldöttségén és a helyi önkormányzat tagjain kívül helyi roma aktivisták, a Most-Híd szlovák–magyar párt képviselője, a Magyar Közösség Pártja (MKP) vezetői, valamint több ország, köztük Magyarország pozsonyi külképviseletének a küldöttei is részt vettek.
A rendezvényen mondott beszédében Robert Fico kijelentette: a roma holokauszt emlékét alig egy évtizeddel ezelőtt még „por lepte”, és sajnos ma újra látni olyan embereket, akiknek a kezén a horogkereszt van, s ez azt mutatja, hogy mintha elfelejtették volna a múltat. Hangsúlyozta: mindannyiunk kötelessége az emlékezés, emlékezni kell arra, aminek nem szabad megismétlődnie.
A megemlékezésen Peter Pollák, a szlovák kormány romaügyi megbízottja arra mutatott rá, hogy a romákkal szembeni gyűlölet megnyilvánulásai máig nem tűntek el. Aláhúzta: tenni kell annak érdekében, hogy a romák és a többségi közösség ne egymás mellett, hanem egymással együtt éljen a jövőben.
Ravasz József, a Romológiai Kutatóintézet vezetője, a rendezvény fő szervezője emlékeztetett a második világháború idején elkövetett roma népirtásra, majd felhívta a figyelmet a fajgyűlölet mai megjelenési formáinak veszélyeire. Hangsúlyozta: a romáknak ki kell mondaniuk az igazságot, amely szerinte az, hogy ki kell állniuk önmagukért, s nemet kell mondaniuk az asszimilációs törekvésekre.
Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának elnöke a megemlékezésen párhuzamot vont a romákkal szemben a második világháború idején elkövetett bűnök és a magyarokkal szemben a benesi dekrétumok alapján érvényesített kollektív bűnösség pusztító következményei között. Ezekre, közösen kell egyértelmű nemet mondani – szögezte le, hozzátéve: a helyi magyar politika nem lehet hiteles, ha csak önmagáról szól, annak az összes kisebbség érdekeit fel kell vállalnia.
A Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972 óta emlékeznek meg a világ több országában arról, hogy 1944. augusztus 2-án éjjel az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban néhány óra alatt több mint háromezer roma embert gyilkoltak meg.