Adósságrendezés: ezért volt szükség a kormányzati közbelépésre

Adósságaiktól megszabadulva most már fejlesztésekre is gondolhatnak a magyar önkormányzatok – mondta Láng Zsolt.

TK
2013. 08. 03. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Láng Zsolt hangsúlyozta: 2010-re a magyar önkormányzatok nagy része már csak a napi túlélésre gondolhatott a felhalmozott, összesen 1300 milliárd forintnyi tartozás miatt. Az eladósodást a korábbi két kormányzati ciklus politikája okozta, 2010-re már az önkormányzati rendszer működőképességét is veszélyeztette, ezért volt szükség a kormányzati közbelépésre – mutatott rá, hozzátéve, a segítség összege meghaladja a 700 milliárd forintot, a kamatokat is figyelembe véve az ezermilliárdot.

Láng Zsolt kifejtette: az ötezernél kevesebb lakosú települések tartozása elérte a 74 milliárd forintot, egy településre átlagosan 40 millió jutott. Az új pénzügyi háttérnek és szabályozásnak köszönhetően hasonló helyzet a jövőben nem állhat elő – mondta.

Becsó Zsolt (Fidesz) , a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke igazi mentőövnek nevezte a kormányzati adósságátvállalást, hiszen – mint mondta – a megye 135 települése közül 101 adósodott el. Ezek közül 91-en ötezernél kevesebben élnek. Nógrád megyének a konszolidáció során 7 milliárd 398 millió forint jutott.

Szabó Csaba (Fidesz–KDNP), Hollókő polgármestere kifejtette, hogy a község 29 millió forintos tartozását rendezték az adósságátvállalással. Ezt megelőzően kötelezettségeik mellett már csak a napi kiadásokra és a rezsiköltségre futotta. Az említett 29 millió forintból 19 millió egy régi PHARE-hitel törlesztését jelentette, további tízmillió pedig folyószámlahitel volt, amelyből a működés költségeit fedezték.

Megjegyezte: korábban féltek volna fejlesztésekbe kezdeni, de most két sikeres pályázatuk is megvalósulhat: az egyik célja a világörökségi ófalu felújítása, a másiké egy magyar-szlovák együttműködés részeként a környék természeti értékeinek védelme és megismertetése. Szabó Csaba az MTI kérdésére elmondta, hogy a nem egészen 400 lakosú község önkormányzata további pályázatok beadását is tervezi. A hollókői vár fejlesztésének második üteme, illetve a tájvédelmi körzethez tartozó tájképi jelentőségű szőlőparcellák megóvása szerepel a tervek között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.