Az adórendszeren, a felsőoktatáson és a lehetséges kormányalakítási lehetőségekig gyakorlatilag minden témát kimerített Rogán Antal és Schiffer András péntek délelőtti vitája a Tranzit – Fesztivál a határon kőszegi rendezvényén. Mindent lehetett volna egy kicsit jobban csinálni – kezdte a Fidesz frakcióvezetője, annak kapcsán, hogy az elmúlt három éves kormányzati ciklusban mi nem tetszett neki.
Az ügynökügy kapcsán sokkal gyakorlatiasabb lépéseket kellett volna tenni az elmúlt időszakban, és bízik benne, hogy a kormány megfelelő javaslatokat tesz a hátralévő időben – tette hozzá. Szerencsére az LMP-nek benn van egy határozati javaslata az ügynökügy kapcsán, így a Fidesznek könnyű dolga van – reagált az elhangzottakra Schiffer. Az LMP társelnöke kiemelte, hogy az elmúlt három évben többek között az állampolgársági törvénnyel, valamint a multikra kiterjesztett adókkal volt elégedett.
A Fidesz frakcióvezetője az esetleges választási csalásokkal kapcsolatban elmondta, hogy az ellenzék számára ez egy ideológia, a levélben való szavazásnál a külföldi példákat vették alapul. Minden aggályunk és fenntartásunk ellenére az LMP nem szeretne belemenni abba az utcába, hogy alapvetően megkérdőjelezik a választások tisztaságát – fejtette ki Schiffer, de a jelenlegi szabályok alapján nem biztosított a levélben való szavazásnál a tisztaság garanciarendszere. Úgy látja, rendbe lehet tenni ezt a dolgot az őszi ülésszak során, mivel nem zárt a rendszer, ki kell tárni a visszaélések lehetőségét.
„Hány olyan ország volt, amely képes volt arra, hogy visszafizesse az IMF hitelét?” – tette föl a kérdést Rogán Antal. Kiemelte, hogy az elmúlt három évben Magyarországon társadalmi béke mellett mentek végbe szerkezeti átalakítások, amelyek hozzájárultak a költségvetés egyensúlyához. A politikus szólt arról is, hogy a külhoni állampolgárokra vonatkozó szavazási eljárás során nemzetközi példákat vették alapul, de nem lenne jó, ha technikai módosításokról kéne dönteni. Az a tény, amely Lázár János nyilatkozatában szerepelt a devizahitelezés kapcsán a magyar bankrendszer egészére vonatkozott, amivel egyetértek – mondta Rogán. Százmilliárdos nagyságrendben fizettek többet a devizahitelekért a magyarok, miközben a kamatterheknek lefelé kellett volna mennie.
Schiffer András minderre válaszul elmondta, hogy az a felzárkózási pálya, amit a 90-es években a hazai politikai elit kitűzött, kudarcot vallott. „Az elmúlt három év politikája nem tudott szakítani a korábbi évek gyakorlatával” – tette hozzá. A kormányváltásnál mélyebb változás kell 2014-ben. Az LMP társelnöke szerint az államadósság nőtt, nem csökkent az ország függősége, és nem sikerült a nemzetközi kapcsolatokban a hazai érdekek érvényesítése. Külön kiemelte, hogy a kormány szerkezeti átalakítása sok esetben családi tragédiákhoz vezetett, és kalandorpolitikának nevezte a jóléti intézkedések visszavételét.
Schiffer nézőpontja nem abból indul ki, hogy milyen örökséget vett át a kormány – reagált az elhangzottakra Rogán. Szerinte a korábbi szociális rendszer fenntarthatatlan volt, munkát kell biztosítani azok számára, akiket a rokkantnyugdíjazásba kergettek. A Fidesz frakcióvezetője elmondta, hogy segély helyett munkát kell adni. Az IMF-hitel drágább mint a piaci finanszírozás, ráadásul a valutalapnak követelései is vannak, amelyek az emberekre terhelik a nehézségeket – tette hozzá. „Megszabadulni az IMF-hiteltől egyenlő azzal, hogy az ország lehetőségeinek száma megnőtt.”
A közfoglakoztatás nem út a munkába, és a szociális kiadásokat növeli – válaszolt vissza az LMP politikusa, aki szerint hibás politika a már megszerzett jogok elvétele. Rogán minderre úgy reagált, hogy a kormány céljai helyesek, segély helyett munkát kell biztosítani. A politikus szerint a közfoglalkoztatás révén a korábbi munkanélküli tömegek visszavezetését a munkába csak ezen az úton lehet végrehajtani. „Azért nyúltunk hozzá a szociális ellátórendszerhez, mert az emberek többek között erre adtak felhatalmazást.” A Fidesz frakcióvezetője élesen bírálta az LMP adóelképzeléseit, mivel azok nem járnának a gazdaság növekedésével.
Ha 2010-ben nincsen kormányváltás, akkor a magyar adófizetők 2011-től kezdve egykulcsos adót fizettek volna – mondta Schiffer. „A Fidesz-kormány csupán a Bajnai-kabinet lépéseit vitte tovább, míg az LMP szerint többek között az adózás terén is radikális változás kell” – hangsúlyozta a politikus. Élesen bírálta Rogán Antalt amiatt, hogy többek között a tudásgazdaság fejlesztésére nincsen pénz. Úgy látja, mostanra a komplett megyeszékhelyek jövőjét az határozza meg, hogy egy-egy külföldről betelepült cég milyen döntést hoz. A kis- és középvállalkozásokra kellene építeni a jövő gazdaságpolitikáját – hívta fel a figyelmet az ökopárti képviselő.
A Fidesz-frakcióvezető szerint azonban az LMP az Auditól és a Mercedestől is függetlenné tenné Magyarországot. „A családi adózást az elmúlt három év legnagyobb vívmányának tartom, de nem sikerült megteremtenünk azt, hogy a legalacsonyabb jövedelmű családok is igénybe tudják venni az adókedvezményeket” – fejtette ki véleményét a kormánypárti politikus. Szólt arról is, hogy a változásoknak abba az irányba is el kell jutnia, hogy például egy kétgyermekes édesanya foglakoztatása ingyenes legyen a munkaadóknak.
„Nem akarunk megválni a Mercedestől és az Auditól, hanem a kis-és középvállalkozásokkal fogunk stratégiai partnerségi megállapodást kötni” – vágott vissza Schiffer András, aki szerint a felsőoktatási forráskivonás a társadalmi mobilitást gátolja, és a lakhatás területén is komoly változtatásokra lenne szükség. Az elmúlt 25 év legnagyobb adóssága, hogy a közösségi bérlakásállomány mérete rendkívül alacsony, így gyakorlatilag lehetetlen egy szegényebb régióból elköltözni – tette hozzá.
„Az első stratégiai megállapodásokat a kis- és középvállalkozói szereplőkkel kötöttük” – reagált Rogán Antal az elhangzottakra. A kormánypárti politikus szerint hazugság, hogy a Kádár-rendszer idején ingyenes volt a felsőoktatás. Nagy problémának nevezte, hogy a diplomások gyakorlatilag elfoglalták a középfokú képesítést igénylő állásokat, így egy csiki-csuki játék alakult ki. „Érzek koncepciót a felsőoktatási átalakításokban, az államnak ott kell támogatni, ahonnan biztosan el tudnak helyezkedni a tanulók – vélekedett. – Nem vagyok ellensége a magán-felsőoktatási intézményrendszernek sem” – tette hozzá.
Schiffer szerint biztos, hogy az LMP kormányra kerülve nem fog tandíjat bevezetni. „Mutassa meg valaki, hogy a Fidesz 2010 tavaszán mikor beszélt arról, hogy visszamenőlegesen elvesz szociális juttatásokat. (...) Nem fogunk a családi adórendszerhez hozzányúlni, csupán az egykulcsos adót fogjuk megváltoztatni” – tette hozzá. Ha a kormány annyira következetes abban, hogy a bankok felelősek a devizahitelezés problémáiért, akkor a parlamentnek ki kellene mondania, hogy ezek hibás termékek.
Rogán Antal szerint az ökológiai mezbe csomagolt baloldali programot nem lehet megérteni, ugyanis például sokan nem szeretnének 25 vagy éppen 40 százalékos adót fizetni. „Nem tudom, miért jó a jelenleginél sokkal drágább alternatív energiákat bevonni, ami ráadásul a rezsicsökkentés politikájával szembe menne.” Az LMP egyedül nem tudna kormányozni, csak az MSZP-vel és Bajnaiékkal, akik nem azt a politikát folytatnák, amiről Schiffer András beszélt, hanem növelnék a családok adóterheit, miközben csökkentenék a bankadót – fejtette ki a Fidesz frakcióvezetője. Végezetül az LMP társelnöke elmondta, hogy nem akarnak közösködni sem az MSZP-vel, sem Bajnaival, hanem kellő felhatalmazást akarnak szerezni ahhoz, hogy egyedül kormányozzanak.