„A Fidesz a legnehezebb kihívás előtt áll”

Tisztújító kongresszust tart a Fidesz a Millenárison, ahol Orbán Viktor várhatóan délután fél négytől mondja el beszédét, ezt az MNO-n percről percre követheti, a Hír TV pedig élőben közvetíti.

PR
2013. 09. 28. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elköszönt a Fidesz-alelnökségtől Varga Mihály a kormánypárt XXV. kongresszusán szombaton. A nemzetgazdasági miniszter megköszönte a küldötteknek az eddigi bizalmat, támogatást, és azt ígérte: továbbra is azon lesz, hogy közös erővel hozzák ki a legjobb teljesítményt Magyarországból.

A Fidesz a hűség pártja, hűség egymásért és Magyarországért – fogalmazott, és a párt 25 éves történetét a jó szándékú és tettre kész emberek egymásra találásának nevezte. Varga kiemelte: a magyarok összefogását vezetni csak a Fidesz képes, és rajtuk múlik, hogy Magyarország milyen teljesítményt nyújt az elkövetkező 20 évben. Rajtam nem fog múlni – jelentette ki a tárcavezető, akit a küldöttek hosszan megtapsoltak.

Magyarország az elmúlt három évben jelentős lépéseket tett, hogy versenyképes ország legyen – jelentette ki Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a Fidesz XXV. kongresszusán szombaton. A politikus arról beszélt: a kormányváltáskor nem működött jól az állam, amelynek egyik oka a gazdaság gyenge teljesítőképessége, a másik a lakosság egyre aggasztóbb egészségügyi statisztikája volt.

Mint mondta, a bosszantó közlekedési konfliktusok mögött is hajlamos volt rossz ügyfélfogadási kultúrát sejteni, vagyis azt feltételezni, ha valaki például leszorítja az útról, az ügyfélszolgálati irodáról távozott előtte. A tárcavezető szerint általános tapasztalat volt, hogy aki nem tudott személyes kapcsolatokra szert tenni, annak az ügye nem haladt. Jelezte: 2010-ben megkezdték az átalakításokat, hogy a közigazgatás akadály helyett segítség legyen. Szólt a kormányhivatalok és a járási, illetve kerületi hivatalok megalakításáról, amelyek megteremtették az egyszerű, átlátható, fegyelmezett államigazgatás alapját.

Kitért arra is, hogy 2011. január 1-jén a megyei jogú városokban és néhány fővárosi helyszínen megkezdték működésüket az egyablakos ügyintézést lehetővé tevő kormányablakok, átalakult a magyar ügyintézési kultúra, s ősszel kibővítik a hálózatot. Navracsics beszélt arról is, hogy megújították a teljes magyar jogrendszert; ezt rohamtempóban tették, de ha nem így lett volna, akkor ennek ellenkezőjét rótták volna fel a kormánypártnak.

Szavai szerint hosszú a lista, hogy mit végeztek el, de még sok munka van hátra, hogy Magyarország versenyképes, olyan ország legyen, ahol a jó élni a hétköznapokat is, s ahol az erős, összetartó közösséget, az adófizetőket az állam maximálisan, a legnagyobb tisztelettel szolgálja ki.

Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök szerint pártja története legnehezebb kihívása előtt áll: kormányról kell nyernie, ami eddig még nem sikerült neki. A politikus szombaton a Fidesz XXV. kongresszusán azt mondta: a feladat az, hogy Magyarország legrejtélyesebb választói közönségét, a bizonytalanokat megnyerjék, akik esetében nem igazán tudni, mi az az impulzus, amely őket „tömbbé szervezi”.

2002-ben „a 23 millió román” lehetett ez az impulzus, amely összezárta a bizonytalanokat, 2006-ban pedig „mi magunk is húztunk a fejünkre parazsat, szinglihordákat emlegettünk” – tette hozzá. A választások előtt hat-hét hónappal ki kell jelenteni: senki nem engedhet meg magának a másikat méltóságában megsértő szavakat, „itt nincs buzizás, nincs zsidózás, nincs cigányozás, nincs szinglihordázás. Ahogyan Ferenc pápa megmondta, keresztény ember nem lehet antiszemita” – fejtette ki Pokorni, hangsúlyozva: a Fidesz-KDNP-hez méltatlan kijelentéseket nem tehet senki.

A határon túli magyarság számíthat ránk, és mi is számítunk rájuk! – mondta Semjén Zsolt, a KDNP elnöke a Fidesz XXV., tisztújító kongresszusán szombaton Budapesten. A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes elmondta, decemberre meglesz a félmilliomodik új magyar állampolgár; eddig 516 ezer állampolgársági kérelmet regisztráltak.

Azt mondta, bár az állampolgársági törvényt 98 százalékkal fogadta el az Országgyűlés, „két pogány között” vannak: az egyik a Gyurcsány-féle „nemzetárulás”, aki „nem átallott a saját nemzete ellen kampányolni”, a másik, amelyik felelőtlen handabandázással terheli meg az ottani magyarság életlehetőségeit. Semjén szavai szerint az a feladatuk, hogy keresztény ihletettségű, józan nemzetpolitikát folytassanak, és lehetővé tegyék, hogy a következő Országgyűlés minden magyaré legyen, bárhol él a világban.

A rezsicsökkentés melletti kiállást is tartalmazó dokumentum rögzíti, hogy megvédik Magyarország gazdasági függetlenségét, a magyar családok biztonságát, és nem engednek semmilyen külső vagy belső nyomásnak, amely megpróbálna eltántorítani ettől. A nyilatkozatot Németh Szilárd, a Fidesz rezsicsökkentésért felelős politikusa, Csepel polgármestere ismertette. Leszögezik: „nem fogjuk engedni, hogy a brüsszeli bürokraták visszaéljenek hatalmukkal, kettős mércét alkalmazzanak velünk szemben, és korlátozni próbálják nemzeti függetlenségünket”.

Nem engedik azt sem – folytatódik a dokumentum –, hogy „a kapzsi bankok és a telhetetlen multinacionális vállalatok” a tisztességes verseny helyett erőfölényükkel visszaélve jussanak extraprofithoz a családok rovására. Emellett azt sem hagyják, hogy „a bankok és a multik érdekeit képviselő bukott baloldal” a rezsicsökkentést visszavonja vagy más módon újra kiszolgáltassa az országot – idézte Németh a nyilatkozatot, amely úgy zárul: ismét összefogásra van szükség, hogy megvédjék a családok anyagi biztonságát, „Magyarország nem hagyja magát”.

A nyilatkozat ismertetése előtt Németh azt mondta, hogy a baloldali kormányok elherdálták a nemzeti vagyont, megduplázták az államadósságot és a munkanélküliséget, rezsitartozásokba, a kifizetetlen számlák világába taszították a családokat. 2010-ig Magyarország nem volt a maga ura, ám azóta jó pályára állt – jelentette ki, közös nemzeti ügynek, a Fidesz politikája sarokkövének nevezve a rezsicsökkentést. Hozzátette, ma már világosan látni, hogy 2010-ig azért voltak Magyarországon a legmagasabbak a rezsiköltségek, mert a magyaroknak kellett megfizetniük a szocialisták által privatizált cégek extraprofitját.

Ezzel szemben a Fidesz a programjában vállalta, hogy mindent megtesz a családok terheinek csökkentése érdekében – tette egyértelművé Németh, megerősítve hogy novembertől ismét csökken a háztartási energia ára, 11,1 százalékkal. Ez azt jelenti, hogy egy család akár százezer forintot is meg tud spórolni évente – hívta fel a figyelmet a fideszes politikus. A bukott baloldal a külföldi erőket hívja segítségül a rezsicsökkentés megfúrására, ezért az emberek csak a Fideszre és szövetségeseire számíthatnak a rezsicsökkentés ügyében – jelentette ki Németh.

Úgy fogalmazott, „a rezsicsökkentés ügyében el fogunk menni akár a falig is”, mert egyszer s mindenkorra le kell zárni azt a korszakot, amelyben az energiaszolgáltatók nyerészkedni tudtak az embereken. Fenntarthatóvá, folytathatóvá kell tenni a rezsicsökkentést, meg alkotni a közmű-szolgáltatási törvényt, amely kizárja a profitot a lakossági közműszolgáltatásoknál, át kell dolgozni a fogyasztóvédelmi törvényt, és „be kell betonoznunk a rezsicsökkentés politikáját”, alkotmányos garanciákra lesz szükség – sorolta a politikus a feladatokat, hozzátéve ugyanakkor, hogy nagy ellenállásra számítanak, „valóságos rezsiharcot” kell majd vívni, és az emberek szemszögéből valójában a jövő évi választásnak is ez lesz a tétje.

Benyújtotta a parlamentnek a Fidesz rezsicsökkentésért felelős képviselője az újabb, 11,1 százalékos rezsicsökkentést megalapozó javaslatát szombat délután. Az Országgyűlés honlapján olvasható előterjesztés indoklásában Németh Szilárd közölte: javaslata célja – az idén január 1-jével megvalósult tízszázalékos rezsicsökkentésen túl – a lakossági villamosenergia-, földgáz- és távhőárak további, egységes, sávhatárok nélküli 11,1 százalékos csökkentése. A javaslat értelmében a díjmérséklést a számla egészére kell kiterjeszteni, illetve értelmezni.


Az újabb rezsicsökkentésről a szeptember eleji kihelyezett ülésén határozott a Fidesz-KDNP-frakciószövetség. Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető akkor azzal magyarázta a 11,1 százalékos mértéket, hogy így csökkenhetnek – a január 1-jei díjmérsékléssel együtt – 20 százalékkal az árak a tavaly decemberiekhez képest. Az újabb rezsicsökkentés november 1-jétől lesz hatályos.

A kongresszuson a küldöttek módosították a Fidesz alapszabályát, elsősorban technikai okokból, az egyetlen tartalmi változtatás a tagozatokat érintette. Mint Kövér László, a párt országos választmányának elnöke elmondta, a tagozatok mint „alulról szerveződő mozgalmi formák” nem váltak be, nehézkes volt a működésük. Ettől még szükség van tagozatokra, ezért át kell alakítani, hogy élőbbé válhasson a párt kapcsolata a társadalmi csoportokkal. Szeretnének felülről több iránymutatást adni e csoportoknak – fogalmazott, hozzátéve hogy így felülről szervezett formaként határozzák meg a tagozatokat, amelyek igazgatóit azzal bízzák majd meg, hogy választókerületi egységenként szervezzék meg a csoportokat. Vannak olyan tagozatok – például a nyugdíjas-, az ifjúsági és a nőtagozat –, amelyekre minden választókerületben szükség van – ismertette a választmányi elnök az alapszabály-módosítással kapcsolatos szándékot.

Magyarország nem azért lépett be az Európai Unióba, hogy „értelmetlen központi utasításokat hajtson végre”, hanem egyenrangú félként bele akar szólni a közösség ügyeibe – jelentette ki Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője. A politikus arról beszélt, hogy a magyarok a történelem során nem féltek „a kalandos élet zavarától”, a mai magyarok génjeibe van programozva a kihívások iránti lelkesedés. Párhuzamot vont ez, illetve a Fidesz, a kormány és a miniszterelnök jelenlegi nemzetközi politikája között, megjegyezve: a vállalt konfliktusok célja az ország védelme, a szellemi, kulturális és anyagi erőforrások megmentése.

Szájer szerint a szocialista kormányok ellenállás és zokszó nélkül adták fel az ország érdekeit, de az önfeladás korszakának vége, Magyarország az elmúlt években felegyenesedett, és visszafizette a szocialisták által felvett hitelt a valutaalapnak, amely nélkül az ország nem élte volna túl a katasztrófát. „Aki odavezetett minket a szakadék szélére, most előszeretettel osztogat jó tanácsokat, mint egy mindentudó, nemrég frissített gps” – fogalmazott az EP-képviselő, hozzátéve: nem hagyják neki, hogy újra odaülhessen a kormányhoz. „Ha csak szövegel, az néha szellemes és szórakoztató is lehet, főleg ha pont az ellenkezőjét tesszük annak, mint amit mond” – jegyezte meg.

A politikus bírálta a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió és az Európai Központi Bank „senki által meg nem választott” hármasát, amely szerinte alkalmatlan recepteket kínál a válság kezelésére. Szavai szerint az „úgynevezett szakértők [ ] kreativitást nélkülöző géphangként egyetlen választható lehetőséget közvetítenek”, miközben Európa egyre több országa a magyar példát követi.

Szájer azt mondta, néhány hete Viviane Reding uniós alapjogi biztos beismerte, hogy kettős mércét alkalmaznak az új tagországokkal szemben. Úgy fogalmazott: az igazi EU-nak azt a helyet tartja, ahol a nemzetek együttműködnek közös ügyeik sikereik érdekében, de nem szólnak bele a nemzetek ügyeibe, különösen akkor nem, ha maguk is azt teszik, amiért másokat bírálnak.

„Azok a közös Európa valódi ellenségei, akik alaptalan vádjaikkal, azonnal farkast kiáltó allergiás reakcióikkal, álomhüvelyezésükkel aláássák az együttes cselekvés hasznába vetett hitet” – jelentette ki. Úgy vélekedett, azok az ellenségek, akik nem képesek meghúzni az elválasztóvonalat a nemzeti és európai feladatok között, fel akarják számolni a nemzeteket egy közös eurokormány érdekében. Kitért arra is, hogy a küzdelmeknek koránt sincs vége, tovább kell harcolni egyebek mellett a rezsicsökkentés és a nemzeti étkezési jegyek védelmében. A jövő évi választásokra utalva azt mondta: az önálló döntésképesség vagy az ellenállás nélküli csendhez való visszatérés a tét.

A küldöttek elfogadták az országos választmány, az országos elnökség, az országgyűlési frakció, az európai parlamenti képviselőcsoport, a mandátumvizsgáló bizottság, a számvizsgáló bizottság, és az etikai bizottság beszámolóit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.