Orbán: 532 milliárdot adna az ellenzék a bankoknak

Magyarország működik, erősebb, mint volt, és jobban teljesít, mint korábban, míg az ellenzék brutális megszorításra készül – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz XXV. kongresszusán.

KA
2013. 09. 28. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beszéde elején úgy fogalmazott, hogy 2010-ben, amikor elvállalta a miniszterelnökséget, nem tolongtak a jelentkezők: egyikük már „a ciklus közben nyúlcipőt kötött”, és lasszóval kellett keresni bátor utódját. A „casting” győztese gyorsan az emberek nyakába sózott egy megszorító csomagot, végül ő is angolosan távozott. Szavai szerint a baloldali kapitányok itt hagyták Magyarországot, a zátonyra futtatott hajót, és egy luxusjachtról nézték a süllyedését. Mostanra azonban megint vonzó a kormánykerék, mert a hajó újra működik – mondta Orbán.

A kormányfő szerint az újabb rezsicsökkentéssel a kabinet végképp kihúzta a gyufát, ezért mindenki fel fog vonulni Magyarországgal szemben: bankárok, multinacionális cégek, brüsszeli bürokraták és az ő „hazai apródjaik”. Bármire készek, hogy visszacsinálják a rezsicsökkentést, visszaszerezzék az eddig elveszített pénzt, és megakadályozzák a program folytatását; „ez itt már a nehézfiúk klubja” – mondta az újraválasztott pártelnök.

A miniszterelnök azt mondta, az ellenzék a jövő évi parlamenti választást arra akarja majd felhasználni, hogy eltörölje a bankadót, a különadókat, a rezsicsökkentést, a családi adókedvezményt, és újra szabad kezet adjon a bankoknak, a spekulánsoknak és a multiknak.

Orbán szerint 532 milliárdos megszorítást jelentett be előre az ellenzék, ezt mind a bankoknak, multiknak akarják adni. A választást arra használják, hogy a bankadót, a multiadót, a rezsicsökkentést eltöröljék, ennek érdekében nem lesznek tekintettel semmire és senkire – tette hozzá. A miniszterelnök emlékeztetett, a magyar embereket a volt kommunisták adták a bankárok, spekulánsok kezére. „Ez az igazság: a pufajkát öltönyre cserélték, de a mentalitás ugyanaz. Lehet, hogy fiatalabbak, de ahol vannak dinoszauruszok, ott vannak bébiszauruszok.”

2014 a rezsiharc éve lesz, és a harc terepe a választás – mondta Orbán. Úgy fogalmazott, a helyzetet felmérték, erőiket számba vették, és minden jel arra mutat, hogy Magyarország polgárai felsorakoztak, a küzdelem sikeres megvívásához szükséges nemzeti egység létrejött, és fennáll.

A pártelnök hozzátette: a kormány egységes, a parlamenti kétharmad sértetlen, hazánk ma már elég erős ahhoz, hogy a győzelem esélyével bocsátkozzon egy ilyen nehéz hazai és nemzetköz küzdelembe. „Magyarország nem hagyja magát, nem vagyunk és nem leszünk Európa szolgái – szögezte le. – Nem vagyunk és nem leszünk sem a bankok, sem a nagyvállalatok szolgái, mi magyarok a magunk urai vagyunk, és nem akarjuk, hogy mások mondják meg nekünk, miként seperjünk a saját házunk táján.”

Orbán rögzítette, meg fogják védeni Magyarország gazdasági függetlenségét és a méltányos közteherviselés érdekében tett legújabb lépést, a rezsicsökkentést is. A jövő évi választás előtti munka elvégzésére buzdította a Fidesz XXV. kongresszusának résztvevőit. Minden voksra szükség van, és az összes begyűjthető szavazatot be is kell gyűjteni – mondta a tanácskozást záró beszédében a kormányfő, felhívva a résztvevők figyelmét, hogy ehhez mindenkinek minden munkát el kell végeznie a maga területén, nem lehet kiengedni, lazítani, lustálkodni. „Győzni fogunk, de csak úgy [ ], ha fel tudunk nőni a feladathoz” – hangsúlyozta.

Szavait azzal zárta, hogy Magyarországnak már csak egy csatát, a gazdasági függetlenség csatáját kell megnyernie. „Aki nem végzi el tisztességesen a munkát, nem ad bele mindent és nem teszi meg azt, amit a helyzet megkövetel, az jön nekem 25 évvel” – mondta a politikában eltöltött éveire utalva.

A Fidesz tisztújító kongresszusán Varga Mihály alelnök helyét Lázár János foglalja el. Az 1284 küldöttből 1241-en vettek részt a párt elnökének újraválasztásában, és az 1241 szavazatból 1240-nel, vagyis egy szavazat híján választották újra Orbán Viktort.

A Millenáris épületében háromezer résztvevővel kezdődött meg a Fidesz tisztújító kongresszusa. A kongresszus Tarlós István főpolgármester beszédével indult, majd a kongresszuson felszólaló Kövér László tisztázta, hogy a következő választás sokkal inkább szól az ország jövőjéről, mint eddig bármikor. A Fidesz választmányi elnöke azt mondta, ha meg tudják tartani az emberek bizalmát a következő négy évre, akkor végleg lezárhatnak egy korszakot Magyarország történetében, végleg maguk mögött tudhatják a hosszúra nyúlt 20. századot.

Rogán Antal a beszédében arra helyezte a hangsúlyt, hogy az Európai Unió bürokratáiból, valamint a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank tisztségviselőiből álló trojka ma már nem szólhat bele a magyar családok életébe. A Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerint ma Magyarországnak olyan kormánya van, amely kiszélesítette a közteherviselést, bevonva a multinacionális cégeket és a bankokat, és nem hajolt meg „szolgai módon” az említett trojkának, mint a Bajnai-kabinet.

Szájer József arról beszélt, hogy a mai magyarok génjeibe van programozva a kihívások iránti lelkesedés. A Fidesz európai parlamenti képviselője szerint Magyarország nem azért lépett be az Európai Unióba, hogy értelmetlen központi utasításokat hajtson végre, hanem egyenrangú félként bele akar szólni a közösség ügyeibe. A politikus bírálta a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió és az Európai Központi Bank „senki által meg nem választott” hármasát, amely szerinte alkalmatlan recepteket kínál a válság kezelésére: az „úgynevezett szakértők [ ] kreativitást nélkülöző géphangként egyetlen választható lehetőséget közvetítenek”, miközben Európa egyre több országa a magyar példát követi.

Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök szerint pártja története legnehezebb kihívása előtt áll: kormányról kell nyernie, ami eddig még nem sikerült neki. Azt mondta: a feladat az, hogy Magyarország legrejtélyesebb választói közönségét, a bizonytalanokat megnyerjék, akik esetében nem igazán tudni, mi az az impulzus, amely tömbbé szervezi őket. 2002-ben a „23 millió román” rémképe lehetett ez az impulzus, amely összezárta a bizonytalanokat, 2006-ban pedig „mi magunk is húztunk a fejünkre parazsat, szinglihordákat emlegettünk” – jelentette ki.

A kongresszuson Varga Mihály elköszönt a Fidesz-alelnökségtől. A nemzetgazdasági miniszter szerint a magyarok összefogását vezetni csak a Fidesz képes, és rajtuk múlik, hogy Magyarország milyen teljesítményt nyújt az elkövetkező húsz évben. „Rajtam nem fog múlni” – jelentette ki a tárcavezető, akit a küldöttek hosszan megtapsoltak.

Balog Zoltán beszédében azt hangsúlyozta: a szociális és a gazdasági intézkedések egy tőről fakadnak, s az elmúlt három év legnagyobb eredményének tartja, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) feloldott olyan ellentéteket, amelyekkel korábban sokan megpróbáltak egymás ellen kijátszani területeket. A tárcavezető szavai szerint a gazdasági fogalmakból értő magyaroknak is el kell jutni a szívéig, hogy ne csak élvezzék a különböző intézkedések hatását, hanem megértsék azok üzenetét, eljusson a szívükig is.

Balog áttekintette az oktatási változásokat, köztük a mindennapos testnevelést, kötelező a hit- és erkölcstant, valamint a hallgatói szerződéseket. Kijelentette: 2014. január 1-jétől nem lesz Magyarországon olyan nulla és 12 éves kor közötti gyermek, aki nevelőintézetbe kerül, mert a családja alkalmatlan a nevelésére. Mindenkit családhoz fognak juttatni, s 2017-ben kimenő rendszerben elérik ezt a célt – tette hozzá.

Hende Csaba honvédelmi miniszter a tanácskozáson arról számolt be: a tárcánál „volt mit takarítani” a kormányváltás után, több mint 100 bűncselekmény miatt tettek feljelentést. Vadai Ágnes volt államtitkár honlapjának ügyére utalva azt mondta, még most is „dőlnek ki csontvázak a szekrényből”.

A miniszter a kiképzés megújítását, az első katonai középiskola elindítását és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem megalapítását sorolta a legfontosabb újítások közé. Kiemelte az önkéntes tartalékos rendszer újraszervezését is, megjegyezve, hogy több mint 1400 érintett jól teljesített az idei rekordméretű dunai árvíznél, ahol a szervek precíz összhangban dolgoztak több tízezer önkéntessel.

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a földmoratórium meghosszabbítását és zsebszerződések elleni lépéseket ismertette. Az új földtörvény kapcsán azt mondta: visszaverték a támadásokat és megvédték a helyben lakó magyar gazdákat a kül- és belföldi spekulánsoktól. Azt mondta: a jogszabály „atombiztos” védelmet nyújt a hazai, helyben élő gazdáknak. A tárcavezető kitért arra, hogy folytatják a föld védelme érdekében megkezdett törvényhozást. Mint fogalmazott, a haza föld nélkül nem létezhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.