A nyilatkozatról várhatóan hétfő este szavaz az Országgyűlés. A határozathozatal előtt tartott sajtótájékoztatóján Németh Szilárd, a Fidesz rezsicsökkentésért felelős politikusa azt mondta: a nyilatkozattal a parlament határozott üzenetet küld az Európai Unió bürokratáinak, „a tisztességes profittal meg nem elégedő szolgáltatóknak és az őket kiszolgáló bajtársaiknak, a hazai és a nemzetközi baloldalnak”. Emlékeztetett: a kormányoldalt az késztette a nyilatkozat beterjesztésére, hogy az EU – a kötelezettségszegési eljárás előszobájának tekinthető eljárás keretében – kérdésekkel fordult a magyar kormányhoz a rezsicsökkentés ügyében.
Németh idézett az uniós megkeresésből, amely szerint sérti a versenypiacot és a diszkriminációmentesség elvét, hogy a családok rezsije csökkent, a cégeké azonban nem. Az EU másik kérdése – folytatta – a háztartási energia árának hatósági megállapítására vonatkozott, holott semmiféle hungarikumról nincs szó, hiszen Magyarországon kívül több más uniós tagállamban is alkalmaznak ilyet.
Magyarország ezért határozottan tiltakozik az ellen, hogy „az EU kettős mércét alkalmazzon velünk szemben”, és visszautasítja a politikai nyomásgyakorlást, amely abból fakad, hogy a rezsicsökkentés politikája sérti a külföldi szolgáltatók extraprofitját – fogalmazta meg a kormánypárti képviselő a Fidesz–KDNP által benyújtott politikai nyilatkozat üzenetét. Németh kérdésre elmondta, ha megindulna az uniós kötelezettségszegési eljárás, további lépésekre is készek a rezsicsökkentés megvédése érdekében. A vállalkozások energiaárának esetleges csökkentését firtató felvetésre azt válaszolta: a következő lépés ez lesz.
Az Európai Bizottság több kérdésre is választ vár a magyar kormánytól a rezsicsökkentéssel kapcsolatban. A Fidesz rezsicsökkentésért felelős képviselője ezt október 13-án úgy értékelte, hogy a szolgáltatók, amelyeknek most veszélybe került a profitjuk és „a mohón megszerzett piaci részesedésük, elszaladtak Brüsszelbe, és onnan fenyegetőznek, Magyarországon pedig harcos fegyvertársaik vannak az MSZP, illetve a bukott baloldal soraiban.”
Ennek kapcsán Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője október 14-ei napirend előtti felszólalásában úgy fogalmazott, 2013 januárjában a szolgáltatók már egyszer szabotálni akarták a rezsicsökkentést, de az Országgyűlés ezt törvényalkotással megakadályozta. „Akiket akkor kivágtunk az ajtón, most az ablakon akarnak visszajönni. Ehhez kérik az EU segítségét, akik újabb támadást intéznek a rezsicsökkentés ellen” – mondta.
A kormánypárt október 14-én benyújtotta a rezsicsökkentés megvédéséről szóló politikai nyilatkozat tervezetét. Szájer József pedig arról beszélt, önmagában az alkotmánymódosítás nem elegendő arra, hogy teljes mértékben meg lehessen védeni a rezsicsökkentést.