„Ez az első alkalom, amikor a kormány megfogalmaz egy olyan átfogó létesítményfejlesztési koncepciót, ami a magyar sportlétesítmény-helyzeten kíván hosszú távon és szisztematikus lépésekkel javítani. ( ) Első az olimpiai központok fejlesztése (...), a második pillér annak a bizonyos stadionrekonstrukciós programnak a befejezése és további stadionkorszerűsítési program elindítása, hiszen Magyarországon jelenleg nincs, és a stadionrekonstrukciós program lezárásával sem lesz UEFA-licences stadion. Elképzeléseink szerint nagyon fontos, hogy 3-4-5 ilyen stadionnal rendelkezzen Magyarország, ezzel ki tudjuk szolgálni a futball számára fontos létesítményeket."
Az idézett szöveg nem Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár parlamenti felszólalása. A fenti mondatok 2004. június 21-én hangzottak el Mesterházy Attila akkori sportállamtitkár szájából. Egy aprónak tűnő, de valóban kardinális különbség volt az akkori és a jelenlegi stadionépítési tervek között, a megvalósítás mikéntje: Mesterházyék a korrupció melegágyaként elhíresült PPP-beruházások keretein belül akarták felhúzni a stadionokat. Egyébként az MSZP szerdán is nekiment a stadionépítési programnak, vélhetően nem olvasták pártelnökük 2004-es nyilatkozatát.
A szocialista kormányok alatt borzasztóan népszerű volt ez a fajta konstrukció, 2002 és 2010 között a szocialisták 3000 milliárd forintos hosszú távú állami szerepvállalással körülbelül 100 PPP-nagyberuházást indítottak.
Ebben a konstrukcióban egyrészt látványosan lehetett új létesítményeket felhúzni, a választási sikerkampányban – emlékszünk, „dübörgő gazdaság" – felavatni, szalagokat átvágni, másrészt gátlástalanul lehetett a beruházásba bevont cégeken keresztül lopni az adófizetők pénzét.
Az ÁSZ már 2009-ben jelezte, hogy a PPP-k keretében veszélyesen elharapózott a korrupció, amelynek legérintettebb területei a nagy volumenű beszerzések; legnagyobbat az autópályákkal kapcsolatos PPP-beruházásokon lehetett szakítani – azóta nemzetközi vizsgálat indult például az M6-os autópálya ügyében is, ahol a gyanú szerint 2006-ban és 2007-ben a részt vevő cégek lepénzelték a beruházási pályázat döntéshozóit.