Orbán: Ehhez minden országnak joga van

Minden országnak joga van ahhoz, hogy az energiaszükségletét a saját maga által összeállított forrásokból nyerhesse.

TK
2013. 10. 14. 10:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden országnak joga van ahhoz, hogy az energiaszükségletét a saját maga által összeállított forrásokból nyerhesse – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ezért azt várják az Európai Uniótól: ne gátolja, hanem segítse a közép-európai nukleárisenergia-kapacitás növelését. Beszámolt egyúttal a V4-ek gázpiaci fórumának létrehozásáról is a regionális gázpiac kialakításáért.

Lépéseket tettek emellett – folytatta – a visegrádi országok közös külföldi képviseletének létrehozása érdekében is, ezért a vietnami Ho Si Minh-városban kialakítanak egy közös képviseletet Visegrádi Ház néven.

Egyre pragmatikusabbá, racionálisabbá válik a V4-es együttműködés, az országok mérvadó és fontos döntéseket hoznak – mondta Robert Fico szlovák miniszterelnök. Fico kiemelte: a térség energiabiztonságához hozzájárul, hogy 2015 januárjától összekapcsolják a magyar és szlovák gázvezetékeket, ami ötmilliárd köbméter gáz szállítását teszi lehetővé.

A szolidaritás fontos tényezője a V4-es együttműködésnek, ez az Európai Unió döntéshozatalában is jól látszik – mondta Donald Tusk lengyel kormányfő. A miniszterelnök hangsúlyozta: megegyeztek abban, hogy a visegrádi országok közötti szolidaritás a továbbiakban is meghatározó lesz az energiabiztonság megteremtésében és az uniós kérdésekben. Ezért a négy ország közösen lép fel az atomenergiai érdekek védelmében az unióban, és támogatják a palagáz kitermelését is, hiszen rendkívül fontos az energiaforrások diverzifikálása – mutatott rá.

Jiri Rusnok cseh miniszterelnök szerint támogatni kell az országok szuverenitását abban a kérdésben, hogy használnak-e atomenergiát, az országok szabadon dönthetik el, milyen energiaforrásokat használnak és milyen arányban. A cseh kormányfő elmondta: Csehország támogatja a magyar V4-elnökség javaslatait az együttműködés elmélyítésére.

A miniszterelnökök megállapodtak abban is, hogy a négy ország közös védelmi együttműködési stratégiát dolgoz ki, évente közös hadgyakorlatot tart, és 2016 első félévében készültségbe állítja az első V4–EU-harccsoportot. Közös nyilatkozatban vállalták továbbá, hogy 2014-től nyolcmillió euróra emelik a nemzetközi visegrádi alap éves költségvetését, ami hozzájárul a regionális együttműködés megerősítéséhez.

A visegrádi regionális szerveződést Magyarország, Csehszlovákia és Lengyelország hozta létre, hogy összehangoltan csatlakozzanak az európai egységhez.

Az első csúcstalálkozót 1991 februárjában Budapesten és Visegrádon rendezték meg, utalva a magyar, cseh és lengyel uralkodók 1335-ös visegrádi találkozójára. Antall József magyar kormányfő, Václav Havel csehszlovák és Lech Walesa lengyel államfő ekkor az együttműködés alapjait rögzítő nyilatkozatot írt alá. Azóta rendszeresen találkoznak az államfők, a kormányfők és egyes szakminiszterek.

Legutóbb júniusban, Varsóban tanácskoztak a visegrádi országok kormányfői. A csúcstalálkozón részt vett Abe Sinzó japán miniszterelnök is, aki közölte: a 2014-es évet a V4-országok és Japán közötti csere évének hirdetik meg.

Magyarország 2013. július 1-jén Lengyelországtól vette át a V4 elnöki tisztét, a pozíciót egy évig tölti be az ország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.