Minden országnak joga van ahhoz, hogy az energiaszükségletét a saját maga által összeállított forrásokból nyerhesse – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ezért azt várják az Európai Uniótól: ne gátolja, hanem segítse a közép-európai nukleárisenergia-kapacitás növelését. Beszámolt egyúttal a V4-ek gázpiaci fórumának létrehozásáról is a regionális gázpiac kialakításáért.
Lépéseket tettek emellett – folytatta – a visegrádi országok közös külföldi képviseletének létrehozása érdekében is, ezért a vietnami Ho Si Minh-városban kialakítanak egy közös képviseletet Visegrádi Ház néven.
Egyre pragmatikusabbá, racionálisabbá válik a V4-es együttműködés, az országok mérvadó és fontos döntéseket hoznak – mondta Robert Fico szlovák miniszterelnök. Fico kiemelte: a térség energiabiztonságához hozzájárul, hogy 2015 januárjától összekapcsolják a magyar és szlovák gázvezetékeket, ami ötmilliárd köbméter gáz szállítását teszi lehetővé.
A szolidaritás fontos tényezője a V4-es együttműködésnek, ez az Európai Unió döntéshozatalában is jól látszik – mondta Donald Tusk lengyel kormányfő. A miniszterelnök hangsúlyozta: megegyeztek abban, hogy a visegrádi országok közötti szolidaritás a továbbiakban is meghatározó lesz az energiabiztonság megteremtésében és az uniós kérdésekben. Ezért a négy ország közösen lép fel az atomenergiai érdekek védelmében az unióban, és támogatják a palagáz kitermelését is, hiszen rendkívül fontos az energiaforrások diverzifikálása – mutatott rá.
Jiri Rusnok cseh miniszterelnök szerint támogatni kell az országok szuverenitását abban a kérdésben, hogy használnak-e atomenergiát, az országok szabadon dönthetik el, milyen energiaforrásokat használnak és milyen arányban. A cseh kormányfő elmondta: Csehország támogatja a magyar V4-elnökség javaslatait az együttműködés elmélyítésére.
A miniszterelnökök megállapodtak abban is, hogy a négy ország közös védelmi együttműködési stratégiát dolgoz ki, évente közös hadgyakorlatot tart, és 2016 első félévében készültségbe állítja az első V4–EU-harccsoportot. Közös nyilatkozatban vállalták továbbá, hogy 2014-től nyolcmillió euróra emelik a nemzetközi visegrádi alap éves költségvetését, ami hozzájárul a regionális együttműködés megerősítéséhez.
A visegrádi regionális szerveződést Magyarország, Csehszlovákia és Lengyelország hozta létre, hogy összehangoltan csatlakozzanak az európai egységhez.
Az első csúcstalálkozót 1991 februárjában Budapesten és Visegrádon rendezték meg, utalva a magyar, cseh és lengyel uralkodók 1335-ös visegrádi találkozójára. Antall József magyar kormányfő, Václav Havel csehszlovák és Lech Walesa lengyel államfő ekkor az együttműködés alapjait rögzítő nyilatkozatot írt alá. Azóta rendszeresen találkoznak az államfők, a kormányfők és egyes szakminiszterek.
Legutóbb júniusban, Varsóban tanácskoztak a visegrádi országok kormányfői. A csúcstalálkozón részt vett Abe Sinzó japán miniszterelnök is, aki közölte: a 2014-es évet a V4-országok és Japán közötti csere évének hirdetik meg.
Magyarország 2013. július 1-jén Lengyelországtól vette át a V4 elnöki tisztét, a pozíciót egy évig tölti be az ország.