Az államtitkár elmondta: ennek köszönhetően egy háziorvosi praxis átlagosan havi 45-46 ezer forinttal kap többet, a védőnők területi díjazása 4-5 ezer forinttal nő, attól függően, hogy mekkora területet látnak el. A védőnők ellátottak után járó pontértéke is emelkedik, így átlagosan plusz 13,5 ezer forint havi növekedésre számíthatnak.
A fogászati ügyelet alapdíja 45-60 ezer forinttal emelkedik havi szinten, és többletforrást kapnak az iskola-egészségügyi ellátásban dolgozók is – ismertette Szócska Miklós.
A következő évi finanszírozásról szólva az államtitkár kiemelte, jövőre az emelésnél elsőbbséget élveznek majd a védőnők és a területi ellátásban dolgozó fogorvosok, az erre költhető forrás benne van a jövő évi költségvetési javaslatban.
A hálapénz rendszere működésképtelen és tarthatatlan, ez az egészségügyi rendszert leginkább mérgező betegség –állítja az MNO-nak Dénes Tamás.
• A rezidensek háborút hirdettek a hálapénz ellen
• Szócska még nem végzett a tabumentesítéssel
• Perverz motivációs eszközök az egészségügyben?
• Kiskirályok és csicskák az ágazatban
• Egészségügy: csak kiválasztottaknak?
• Ez a rendszer is megbukik egyszer
Szócska Miklós hangsúlyozta, odafigyelnek arra, hogy a mostani emelés valóban eljusson az érintettekhez. Ezzel kapcsolatban elmondta, az egészségbiztosítási pénztár visszamenőleges ellenőrzéseket végez arra vonatkozóan, hogy a tavalyi béremelésre szánt összeget megkapták-e a védőnők.
Az államtitkár szerint érezhetően kevesebb orvos folyamodott külföldi munkavállalási engedélyért, köszönhetően a béremelésnek és az ösztöndíjrendszernek. Szócska erről még október elején nyilatkozott. Akkoriban jelentette be azt is, hogy uniós támogatásból mintegy 60 milliárd forint forráshoz jut az egészségügy, a pénzt kórházfejlesztésekre fordítják. 10 milliárd forintból az onkológiai ellátórendszer fejlesztését folytatják, a fennmaradó csaknem 50 milliárd forintot arra fordítják, hogy a rendszer tavalyi újraosztása után az egészségügyi intézmények képesek legyenek új feladataikat is hatékonyan ellátni.
Több pénz jut a háziorvosi és a fogorvosi ellátásra, valamint a védőnők és az iskola-egészségügyi orvosok munkájának támogatására is – kommentálta Selmeczi Gabriella Szócska Miklós egészségügyi államtitkár szerdai nyilatkozatát, amely szerint a napokban egy összegben kapják kézhez az egészségügyi alapellátásban dolgozók az emelt szintű finanszírozást.
„Ha az ő munkájukat jobban tudjuk támogatni, akkor ez azt jelenti – reményeink szerint –, hogy javulni fog a betegellátás színvonala” – mondta a Fidesz szóvivője, emlékeztetve, hogy a kormányváltás óta nem ez az első „pénzinjekció” az egészségügynek.
Selmeczi Gabriella szerint ezzel szemben a szocialisták teljesen érzéketlenek voltak az egészségügy iránt, hagyták eladósodni a kórházakat, és csak a dolgozók elhivatottságának volt köszönhető, hogy nem omlott össze az ágazat.
A közoktatás és az egészségügy lesz a legnagyobb nyertese a jövő évi költségvetésnek – előbbire 12, utóbbira 10 százalékkal jut több pénz, mint idén. Ezt Varga Mihály mondta a büdzsé tervezetének benyújtása után.
A Magyar Nemzetnek az egészségügyért felelős államtitkárság korábban megerősítette azt az értesülést, miszerint hamarosan kormányzati segítséget kaphatnak az eladósodott kórházak.