A civil szervezet reggel óta demonstrált az ülésteremben a hajléktalanokat egyes közterületekről kitiltó rendelettervezet miatt. Ezzel megakadályozta, hogy a testület elkezdje munkáját, ezért Tarlós István főpolgármester fel is függesztette annak ülését.
Tarlós röviddel dél előtt közölte: zárt üléssel kezdik meg munkát, ezért előbb a rendészeket, majd a rendőrséget kérte fel munkájuk biztosítására. Mintegy három tucat demonstráló maradt a teremben, őket a rendőrök egyenként, ölben viszik ki a teremből.
A rendőrség szóbeli figyelmeztetésben részesítette a tüntetőket – közölte az ORFK Kommunikációs Szolgálata. A demonstrálókat jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt figyelmeztették.
A közgyűlés fideszes többsége úgy döntött, hogy a tiltakozás ellenére megtartják az ülést – jelentette a Hír Tv tudósítója. Tarlós megkérte a rendőröket, ne alkalmazzanak erőszakot a tüntetőkkel szemben. A rendőrség felszólította a tiltakozókat, hogy jogsértő magatartásukat fejezzék be. A rendőrök ezt követően egyenként vitték ki a tüntetőket a városházáról.
Két és fél órájuk volt kifejteni a véleményüket – mondta a Hír TV-nek kevéssel 12 óra előtt Tarlós. Rosszallását fejezte ki, hogy a teremben megjelentek fizikailag akadályozzák a munkát, és hazugságokat állítanak, valótlanságokkal lázítják az embereket. „Amiket mondanak, féligazságok” – nyomatékosította Tarlós, aki szerint ezek az emberek „egy tervezett politikai akció részeként” vannak a Városházán. Tarlós reméli, a sajtó az eseményekre is kíváncsi majd, nem csak a zavarkeltésre, „nem szabad a hajléktalanokat hazugságokkal heccelni”, mondta Tarlós.
Kevéssel 12 óra után kiürítették a Városháza üléstermét a Hír TV helyszíni tudósítása szerint, negyed 1-kor pedig már vissza is engedték a sajtó képviselőit. Azokat, akik rendzavarási célból jelentek meg az ülésen és órákig megakasztották a munkát, szabálysértési eljárás elé néznek, és levitték őket az emeletről.
A tiltakozók – akik közül többen LMP-s kabátot viseltek – a képviselők székei körül állva skandáltak és énekeltek, így a képviselők nem tudtak leülni.
A Város Mindenkié csoport egyik aktivistája újságíróknak azt mondta: addig az ülésteremben maradnak, amíg nem vonják vissza az előterjesztést.
A testület csütörtöki napirendjén szerepel az a rendelettervezet, amely jogellenesnek minősítené a közterületi tartózkodást egyebek mellett világörökségi területeken, aluljárókban, járdákon, valamint kerületi önkormányzatok által kért területeken. Az előterjesztés szerint a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatósággal együtt olyan közterületeket határoztak meg, ahol az elérendő cél – a közrend, a közbiztonság, a közegészség és a kulturális értékek védelme – érdekében feltétlenül szükségesnek tartják a korlátozást.
Csaknem tíz százalékkal csökkenhetnek a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) bérleteinek árai, ha erről döntést hoz a Fővárosi Közgyűlés – jelentette be Tarlós. Ennek értelmében januártól a teljes árú havi bérlet 10 500 forint helyett 9500 forintba, a dolgozók kedvezményes éves bérlete 114 600 forint helyett 103 ezer forintba, a tanulók havi bérlete 3850 forint helyett 3450 forintba, a nyugdíjasoké pedig 3700 forint helyett 3330 forintba kerülne.
Németh Szilárd (Fidesz) ezzel kapcsolatban jelezte: 2013-ban a becsült jegyárbevétel 56 milliárd forint lehet, így rendelkezésre áll az a pénz, amelyből végrehajtható a csökkentés. Egy kétgyermekes család, ahol mindkét gyerek iskolába jár és mindenki vesz bérletet, 2013-ban 344 000 forintot, 2014. január elsejétől viszont 33 600 forinttal kevesebbet, 310 800 forintot fizet majd bérletre egy évben. Eredetileg az előterjesztők csak a nyugdíjas bérletek árát csökkentették volna, de a Fidesz módosító javaslatot nyújtott be a napirendhez.