Balog: Szükség van a roma értelmiségre

„Legyen egy olyan rétege a magyarországi cigányságnak, amelyik önmagáért is felelősséget vállal.”

TK
2013. 12. 07. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán a Melyik a Te utad? címmel rendezett tanácskozáson hangsúlyozta: a kormány azért támogatja ezt az egyházi kezdeményezést, hogy legyenek Magyarországon roma-magyar kettős identitású keresztény értelmiségiek. A miniszter fontosnak nevezte, hogy legyen egy olyan rétege a magyarországi cigányságnak, amelyik önmagáért is felelősséget vállal és az egész országnak az ügyét is figyelembe veszi. Hangsúlyozta, hogy olyan értelmiségieknek kell lenniük, akik az együttműködésben érdekeltek, nem pedig a konfrontációban. A szakkollégiumok jelentőségről szólva úgy fogalmazott: „ez egy kis laboratórium, ahol kipróbáljuk azt, ami sajnos társadalmi méretekben sok helyen nem megy”.

Az elmúlt három év alatt, amióta működnek a szakkollégiumok, rengeteget értek el ezek a fiatalok, és mivel csaknem egyharmad részben nem cigány fiatalok is tagjai ezeknek a közösségeknek, gyakorolják az együttélést, jól érzik magukat együtt, kölcsönösen segítik egymást – értékelte a jelenleg öt szakkollégiumban folyó munkát a tárcavezető.

Szólt arról is, „sokan úgy gondolják, hogy a cigány felzárkózás a cigányoknak az érdekük, ügyük, de ez abszolút nem így van, ez a mi érdekünk, a többségi magyaroknak az érdeke”. Balog szerint a jelenlegi problémahalmazból kivezető egyetlen út, hogy a munkába és a tanulásba kell invesztálni, és akkor azok, akik ma problémát jelentenek, potenciális erőforrásként bekapcsolódnak a közteherviselésbe.

Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke szerint a cigány szakkollégium léte egyenértékű a romaintegráció sikerével. „Ha nem lesz roma értelmisége a magyarországi cigányságnak, akkor az integráció is megkérdőjeleződik” – mondta. Farkas a visszajelzések alapján nagyon sikeresnek nevezte az egyházak és a kormány együttműködését és példaértékűnek azt, hogy az egyházak ilyen szinten szerepet vállalnak a cigány fiatalok tanulásának segítésében.

A konferencián részt vevő fiatalokat a szakkollégiumi hálózatot fenntartó egyházak képviselői is köszöntötték, hangsúlyozva, a jelenlévők legfontosabb döntése, hogy a keresztény utat választották. Arra biztatták a fiatalokat, hogy éljenek a szakkollégium adta lehetőséggel, amely kitágítja a világot számukra, értelmiségiként legyenek aktív és felelősségteljes tagjai a közösségüknek, az országnak.

2011-ben Debrecenben református, Nyíregyházán evangélikus, Miskolcon görög katolikus, Budapesten pedig jezsuita fenntartó működtetésével indult Keresztény Roma Szakkollégium, majd 2012-ben Szegeden a Római Katolikus Egyház fenntartásában.

A szakkollégiumoknak 130 diákjuk van. Céljuk, hogy olyan, cigány identitásukat megőrző keresztény értelmiségieket neveljenek, akik sokoldalúan képzettek, szakmai munkájukban magas szintre törekednek, nyitottak a fejlődésre, és elkötelezettek egyházi közösségeik képviseletére. Működésüket a kormány 120 millió forinttal támogatja, és segíti az Új Széchenyi Terv keretében további 1,15 milliárd forint uniós támogatás is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.