Mérséklődött a természetes fogyás üteme

Az év első tíz hónapjában kevesebb gyermek jött a világra, mint egy évvel korábban, ugyanakkor kevesebben haltak meg.

NT
2013. 12. 17. 9:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint január és október között 73 987 gyermek született, 2,3 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A születésszám hat hónapban elmaradt az előző évitől, júniusban és júliusban valamivel több gyermek született, majd szeptemberben és októberben ismét kismértékű, átlagosan 1,9 százalékos emelkedés volt tapasztalható az egy évvel korábbihoz képest.

• Érdemes a nőket helyzetbe hozni

• Szinte lehetetlen megállítani a népességcsökkenést

• Magunknak hazudunk a legkönnyebben

Az október végéig rögzített 104 905 halálozás 2,8 százalékos csökkenést jelent a 2012. január–októberi időszakhoz képest. A halálozások száma hét hónapban csökkent, három hónapban viszont enyhén emelkedett az előző év azonos hónapjaihoz képest. Különösen a február–márciusi és a júliusi visszaesés volt számottevő, az előbbi átlagosan 7,2, az utóbbi 6,5 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban – jegyezték meg.

A halálozások száma nagyobb mértékben csökkent, mint a születéseké, ennek következtében a természetes fogyás üteme 3,9 ezrelékről 3,7-re mérséklődött, ami a 2012. január–októberi 32 119-cel szemben 2013 első tíz hónapjában 30 918 embert jelentett.

Az év első tíz hónapjában 33 129 házasságot anyakönyveztek, 445-tel, 1,4 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A házasságkötések havonkénti száma változóan alakult: öt hónapban több, öt hónapban viszont kevesebb frigyet regisztráltak, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb visszaesés februárban történt, amikor 10,2 százalékkal csökkent a házasságkötések szökőnaphatástól tisztított száma, augusztusban viszont 11,3 százalékos emelkedés volt tapasztalható az előző év azonos időszakához képest. Szeptemberben több mint kilenc százalékkal regisztráltak kevesebb frigyet, az októberi házasságkötések száma pedig 5,4 százalékkal felülmúlta az előző évit.

Ezer lakosra 9 élveszületés és 12,7 halálozás jutott, előbbi 0,2, utóbbi 0,3 ezrelékponttal volt alacsonyabb, mint 2012 hasonló időszakában. Az év első tíz hónapjában ezer élveszületésre 5,1 csecsemőhalálozás jutott, 0,2 ezrelékponttal több az egy évvel korábbinál. A házasságkötési arányszám 4 ezrelékes értéke nem változott az előző év azonos időszakához képest.

A Magyar Nemzetnek adott interjújában Kapitány Balázs, a KSH Népességtudományi Intézetének tudományos titkára arról beszélt, hogy a kormány népesedéspolitikai intézkedései tartósan járulnak hozzá a termékenység növekedéséhez. Vigh József, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom koordinátora azonban arra is felhívta figyelmet, hogy a közgondolkodás, a társadalmi megbecsülés is szükséges ahhoz, hogy többen vállaljanak gyermeket. Kitért arra is, ha folytatódik a családok és a gyermekvállalás megbecsülése, jöhetnek jobb napok is, hiszen a magyar társadalom még mindig gyerekbarát.

 

Lépett a kormány

 

A gyed extra és a családi adókedvezmény a nők munkába állásának segítése mellett gyermekvállalásra ösztönöz, és jelentősen megkönnyíti a családok életét, hiszen több pénz marad a tárcákban. A 2014. január 1-jével életbe lépő gyed extra több mint hatvanezer családos embert érint. Ennek lényege, hogy gyed mellett is dolgozhatnak a kisgyermekes édesanyák, illetve a második gyerek születésekor megmaradnak az előző gyerek utáni juttatások is. A családi adókedvezményt 2012-ben 591 ezer nő vette igénybe, ami átlagosan nettó 150 ezer forint megtakarítás a gyermekes anyáknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.