Az LMP-hez menekültek Gyurcsányék elől a szavazók

A kormánypárt előnye továbbra is stabil, a baloldali összeborulás nem hozott pluszszavazókat.

VZ
2014. 01. 29. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Századvég kutatása arra kereste a választ, hogy a baloldali megegyezés mennyiben rendezte át a politikai tér erőviszonyait az elmúlt hetekben, különös tekintettel arra, hogy a baloldali közös lista szereplőjévé vált Gyurcsány Ferenc is.

A Századvég januári kutatása rámutatott, hogy a baloldali összeborulás alig erősebb közös listával, mintha a pártok külön indulnának az országgyűlési választásokon, a közös listára jelenleg a választókorúak 20 százaléka szavazna.

A legszembetűnőbb változást az hozta, hogy az LMP támogatottsága bő egy év után újra elérte a parlamenti bejutási küszöböt. A választók 5 százaléka voksolna rájuk, tehát a Gyurcsány-koalíció létrejöttének nyertese elsősorban a zöld párt, és kevéssé a koalícióban szereplő baloldali pártok. Ebben a változásban szerepe lehet annak is, hogy Bajnai Gordon hátra-, Gyurcsány Ferenc pedig előrelépett, ami csalódást kelthetett a baloldali választók egy részében.

Az ellenzéki átrendeződés után is stabilnak mondható a Fidesz–KDNP előnye, továbbra is a felnőttkorú lakosság 32 százaléka támogatja a kormányzó pártokat. A Jobbik jelenleg 11 százalékon áll a teljes népességen belül, más pártokra a választókorúak 2 százaléka szavazna.

A biztos szavazó pártválasztók között a kormánypártok támogatottsága 51 százalék, az Összefogás pedig 28 százalékon áll. Az LMP ebben a közegben is erősödött, 6 százalék voksolna rájuk. A Jobbikra a biztos szavazó pártválasztók 14 százaléka, más pártra pedig 1 százalék szavazna.

A kormánypártok továbbra is jelentős előnnyel vezetnek, az MSZP valamelyest erősödött, míg az összefogásban érdekelt másik két parlamenti párt, az Együtt-PM és a Demokratikus Koalíció népszerűsége nem változott a Tárki januári felmérése szerint.

A januári adatok szerint a teljes népesség körében a decemberi 28 százalék után 29 százalékon áll a Fidesz-KDNP, a pártválasztók körében pedig a kormánypártok előző havi 47 százalékos támogatottsága januárban 49 százalékon áll. Az ellenzéki összefogást alkotó MSZP, Együtt 2014 – PM és Demokratikus Koalíció együttes támogatottsága a pártválasztók körében januárban 35 százalék.

A biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP 50, a baloldali összeborulás együttesen 33, a Jobbik 14, az LMP 2, míg az egyéb pártok 2 százalékon álltak januárban.

 

Mint arról korábban beszámoltunk, a biztos pártválasztók és a voksolásra jogosultak körében is jelentős előnyre tett szert a Fidesz a többi párthoz képest – ez már az Ipsos januári felméréséből derült ki. Az anyagból kitűnik továbbá, hogy a bal- és a jobboldalon is lassan, de aktivizálódnak a táborok a választások előtt. A tét nagy, hiszen hazánkban mára kialakult egy olyan, csaknem 1,2 millió emberből álló csoport, amely passzívan sodródik a pártok között. Pont az ellenzék bukhat bele a kormányváltást akarók kiszámíthatatlanságába.

Az erőviszonyok 2014 elején is változatlanok voltak a Nézőpont Intézet idei első, a választási kampány célegyenesében, de még a közös lista bejelentése előtt készült közvélemény-kutatása szerint. A Fidesz a teljes népességben 37 százalékon állt, az aktív szavazók körében elérte a 46 százalékot is. Az egyesülő baloldal a teljes népességben 21, a választási részvételüket biztosra ígérők körében 25 százalékon állt. Az LMP tavaly október óta nem érte el a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt: a teljes népességben és az aktívak körében is csak 3 százalékon állt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.