Újabb felmérés: súlyos vereség várhat a ballibekre

A biztos szavazók körében 52 százalékkal áll az élen a Fidesz a Századvég kimutatása szerint.

NT
2014. 01. 15. 13:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A januárban készült adatfelvétel tanúsága szerint mindössze egy százalékkal magasabb a baloldali választási koalíció támogatottsága – ha a választókat a közös listáról kérdezik –, és nem külön-külön mérik a pártok megítélését – írja a Századvég.

Rámutatnak, a hónapban a teljes népesség körében az MSZP 13 százalékon, az Együtt 2014–PM 4, a DK pedig 3 százalékon áll, azaz összesen a teljes népesség 20 százaléka szavazna a baloldali pártokra. Ha a megkérdezettek a közös listát is választhatják, ez az érték 21 százalék. A Fideszre a teljes népesség 32 százaléka voksolna, a Jobbik 10 százalékon áll, ami a megelőző hónaphoz képest erősödést jelent. Az LMP támogatottsága 3 százalék.

A biztos szavazó pártválasztók között a kormánypárt támogatottsága 52 százalék, az MSZP 21 százalékon, az Együtt 2014–PM 5 százalékon, a DK pedig 4 százalékon áll. A Jobbik ebben a körben is erősödött, jelenleg 14 százalék a támogatói aránya. Az LMP-re pedig a biztos szavazó pártválasztók 3 százaléka voksolna.

A biztos pártválasztók és a voksolásra jogosultak körében is jelentős előnyre tett szert a Fidesz a többi párthoz képest – ez már az Ipsos felméréséből derül ki. Kitűnik továbbá, a bal- és a jobboldalon is lassan, de aktivizálódnak a táborok a választások előtt. A tét nagy, hiszen hazánkban mára kialakult egy olyan, csaknem 1,2 millió emberből álló csoport, ők passzívan sodródnak a pártok között. Pont az ellenzék bukhat bele a kormányváltást akarók kiszámíthatatlanságába.

Az erőviszonyok 2014 elején is változatlanok – a Nézőpont Intézet idei első, a választási kampány célegyenesében, de még a közös lista bejelentése előtt készült közvélemény-kutatása szerint. A Fidesz a teljes népességben 37 százalékon áll, de az aktív szavazók körében eléri a 46 százalékot is. Az egyesülő baloldal a teljes népességben 21, a választási részvételüket biztosra ígérők körében 25 százalékon áll. Eközben az LMP tavaly október óta nem éri el a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt: a teljes népességben és az aktívak körében is csak 3 százalékon áll.

Pedig a zöld párt iránti szimpátia meglepően magas. Az összes megkérdezett 40 százaléka szeretné, ha az LMP a következő parlamentbe is bejutna, és csak 37 százalék nem. A baloldaliak körében különösen népszerűek a magyar zöldek: az MSZP-szimpatizánsok 52, Bajnai-híveinek 66 százaléka drukkol nekik. Gyurcsány visszatérése így nemcsak a Fidesz 2010-es szavazótáborát kovácsolhatja újra egybe, de az egyetlen kitartóan Gyurcsány-ellenes baloldali párthoz is hozhat vendégszavazókat.

A magyar választók többsége egyértelműen hátrányosnak tartja Gyurcsány Ferenc beemelését az új baloldali szövetségbe – derült ki a Századvég országos adatfelvételéből. A megkérdezettek 72 százaléka semmiképpen sem szavazna olyan közös baloldali listára, amelyen a volt miniszterelnök is szerepel.

 

Láthatóan most sincsenek oda egymásért a baloldali szövetség tagjai. Kijutott a szociknak és Bajnai Gordonnak is, de a legtöbb utálkozást Gyurcsány Ferenc kapta újdonsült szövetségeseitől. Állítása szerint Karácsony Gergely PM-társelnöknek le kellett húznia pár felest, hogy feldolgozza Gyurcsány visszatérését, de Scheiring Gábornak, a PM elnökségi tagjának sem lehetett könnyű, akinek szüleit rakta utcára a kilencvenes években Gyurcsány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.