Gyurcsány kész eltüntetni a nyugdíjakat?

A kormány megvédi a nyugdíjasokat és csökkenti a terheiket, az alanyi jogon járó juttatást pedig veszélyesnek tartja.

NT
2014. 01. 13. 14:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hoppál Péter kifejtette: a nyugdíjasok a napokban kapják kézhez először az idei emelt összegű nyugdíjakat, amelyek az inflációt követve, 2,4 százalékkal nőttek. Ugyanilyen mértékben emelkedett a rokkantsági és a rehabilitációs ellátás, valamint a baleseti járadék. Az intézkedés mintegy 2,8 millió embert érint – közölte, hozzátéve, hogy az öregségi nyugdíjasok átlagosan havi 2500 forinttal kapnak többet, mint tavaly.

A Gyurcsány-korszakkal szemben a mostani kabinet, ahogyan eddig is tette, megvédi a nyugdíjasokat, és mindent megtesz terheik csökkentéséért – mondta a Fidesz szóvivője. Szerinte nagy szükség van erre a kiállásra, mert „ma ugyanaz a Gyurcsány diktálja a forgatókönyvet a bukott baloldalon, aki a nyugdíjasokat teljes létbizonytalanságba sodorta kormányzása időszakában, és aki ( ) arra is kész lenne, hogy az állami nyugdíjak csökkenjenek vagy el is tűnjenek”.

Ugyanaz a program formálódik ma a baloldal háza táján, mint amely az első Gyurcsány-korszak időszakában látható volt – mondta Hoppál, kifejtve, hogy a szocialista kormányzás alatt minden nyugdíjastól elvettek egyhavi nyugdíjat, az ellátások folyamatosan elértéktelenedtek, a nyugdíjmegtakarításokat pedig „elherdálták”, hiszen a befizetéseket külföldi kézben lévő magánnyugdíjpénztárakba „játszották át”, amelyek ebből „extraprofitot zsebeltek be”, a nyugdíjasok létbiztonsága azonban veszélybe sodródott.

Ma ugyanez a Gyurcsány és ugyanez a politika kap egyre nagyobb teret a baloldali egyezkedéseken – értékelte. Mint mondta, a volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke azt akarja, töröljék el Magyarországon a nyugdíjkorhatárt, ezzel egyidejűleg pedig „arra készülnek, hogy az állami nyugdíjakat is akár teljes mértékben kivonják a rendszerből”.

A szóvivő ezt úgy kommentálta: Gyurcsány Ferenc olyan Magyarországot álmodik, ahol mindenki annyi nyugdíjat kapna, amennyit meg tud takarítani. Ezzel a kiskeresetűekre létbizonytalanság várna, sokaknak a végkimerülésig dolgozniuk kellene – fogalmazott. Hoppál Péter hozzátette azt is, ha a baloldalon múlik, akkor ma nyugdíjadó lenne érvényben, amelynek hatálybalépését a Fidesz törölte el.

A LÉT elnevezésű független szakértői munkacsoport szombaton jelentette be, hogy azt javasolják: Magyarországon mindenkinek járjon feltétel nélkül alapjövedelem. A modellt neves szociológusok, közgazdászok és pénzügyi szakemberek ismertették egy konferencián. Az MSZP üdvözölte az ötletet.

Hoppál ezzel kapcsolatban szintén ugyanott azt mondta: „a szocialisták nagyon veszélyes blöffbe kezdtek”, beálltak egy „veszélyes ötletelgetés" mögé. Rámutatott, hogy a feltétel nélküli alapjövedelem a tehetős embereknek ugyanúgy járna, mint a szegény sorban élőknek, és a munkavállalók is ugyanúgy megkapnák, mint akik nem dolgoznak.

Szakértők számítása szerint az ilyen alapellátás költsége elérhetné a tízezer milliárd forintot – közölte a kormánypárt szóvivője, hozzátéve, hogy ezért nagyon veszélyesnek tartják a költségvetésre nézve is.

– Ha kormányra kerül az MSZP, a gyed extrát megszünteti?  – Persze. (ATV)

 

Gurmai Zita, az MSZP EP-képviselője az ATV Start című műsorában pénteken azt mondta, az MSZP kormányra kerülése esetén megszüntetné a gyed extrát. Ezt később próbálták kimagyarázni a szocialisták, közleményükben azt írták, ez az egész azért nem történt meg, mert az ATV riportere nem is azt kérdezte, amit. Tehát nem azt, hogy „Ha kormányra kerül az MSZP, a gyed extrát megszünteti?” Hanem igazából úgy hangzott a kérdés: „az MSZP kormányra kerülve megszüntetné-e az intézkedést?”


A pénteki interjú után az EP-képviselő is kénytelen volt kiadni egy közleményt, amely szerint mégis támogatja a gyed extrát, és Selmeczi Gabriella csak rémhírt próbál kreálni. Kormos Kata, az MSZP szóvivője pedig sajtótájékoztatóján tagadta, hogy eltörölnék a gyed extrát. Mint mondta, szerinte ez csak egy rosszul sikerült mondat volt párttársától. Bajnainak is meg kellett szólalni az ügyben, aki szintén a péntek délutáni Gurmai Zita-álláspontot osztotta.

 

„Gurmai Zita nyilatkozata tehát egy olyan veszélyre hívja fel a figyelmet, amit, azt gondolom, hogy egyre többen érzékelünk. A baloldalon ma Gyurcsány Ferenc forgatókönyve érvényesül. Gyurcsány Ferenc dönti el, hogy mi történik a baloldalon, ő diktálja nemcsak a politikai tárgyalások, a pozíciókról való alkudozások ütemezését, de Gyurcsány Ferenc diktálja a programot is” – reagált a történetekre Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. A Fidesz női tagozata pedig úgy látja, hogy Gurmai Zita kijelentése tudatos volt, ezért aláírásgyűjtésbe kezdenek.


– A rezsicsökkentést is eltörölnék

A balliberális erők a gyed extra mellett a rezsicsökkentést is eltörölnék, amiről 2013. december 18-án beszélt Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke és Mesterházy Attila, az MSZP elnöke. Bajnai Gordon a pozsonyi Sme című liberális lapnak adott 2013. májusi interjújában csalásnak és tarthatatlan intézkedésnek nevezte az Orbán-kormány rezsicsökkentését. Az Együtt–PM vezetője ugyan elismerte, hogy Magyarországon magasak a lakhatással kapcsolatos költségek, de arról beszélt, hogy ők ezt más módon, például energiatakarékossági intézkedésekkel orvosolnák.


Az Együtt–PM vezetője korábban azt is elárulta a bizonytalan szavazóknak, hogy mire számíthatnak, ha a baloldal kerül kormányra. „Mindig készek vagyunk megtenni, amit a nemzet jövője érdekében meg kell tenni. Akkor is, ha ki kell mondanunk, hogy ez fájni fog. Fájni fog, de azért, hogy utána lényegesen jobb legyen."

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.