Létpénzt osztanának munka nélkül

Csődbe vinné az országot a LÉT nevű, magát függetlennek valló munkacsoport azon javaslata, miszerint mindenkit alapjövedelem illetne meg.

Bodacz Péter
2014. 01. 13. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár „független szakértők” által kidolgozott programként lehet beszélni a létpénz, azaz az alanyi jogon járó juttatás rendszeréről. A korábban az MSZP választmányában sikert arató, többek között Szanyi Tibor és Braun Róbert szocialista, valamint Schiffer András LMP-s politikusok szerint is megvitatandó elképzelés rendszerszintű kidolgozását a hét végén a Kossuth Klubban, valamint az interneten ismertette a balliberális holdudvarhoz sorolható személyek fémjelezte LÉT munkacsoport.

Bánfalvi István szociálpolitikus, az agytröszt vezetője arról beszélt, hogy a létpénzt a rászorultságalapú pénzbeli ellátások helyett adnák minden tartósan Magyarországon élő állampolgárnak, és ahhoz nem kapcsolódna sem hozzáférési, sem pedig kizáró feltétel. – Az alapjövedelem bevezetésével együtt az adórendszert is át kellene alakítani, és bevezetésével egy időben megszűnnének az annál kisebb összegű támogatások, míg az a fölöttiek csökkennének – fogalmazott, megjegyezve: a modell szerint az alapjövedelem beépülne a bérekbe.

Még a börtönben ülőknek is járna a puszta létezés jogán, mindenféle ellenszolgáltatás nélkül folyósítandó állami fizetés, az úgynevezett létdíj, amely az MSZP csodafegyvere lesz a választási kampányban. Ilyenkor örülhetünk csak igazán a négyévenkénti kampányidőszaknak, amely ennyire vidám pillanatokat is tartogat – olvassa el a Magyar Nemzet vezércikkét.

A program kidolgozásában szintén részt vevő, közismerten balos kötődésű Ferge Zsuzsa szociológus – aki az Együtt–PM pénteki rendezvényén videoüzenetben értékelte az oktatás és szegénység helyzetét – arról beszélt, hogy az alapjövedelem bevezetése a társadalmi békét is szolgálná, és földcsuszamlásszerű változást hozna, miközben csak a lakosság 3-4 százalékának a jövedelme csökkenne. Mint mondta, a létbér bevezetését komoly társadalmi vita kell hogy megalapozza. – Gyakran hangzik el az a kérdés, hogy az alapbér bevezetésével ki fog dolgozni. Ebben a félelemben van valami jogos, amire oda kellene figyelni – fogalmazott a szociológus, hozzátéve: két előkészítő utat lát az alapjövedelem bevezetése előtt, ez pedig a jelenlegi ellátások, illetőleg az alacsony bérek emelése lehet.

A 2009-ben és idén is esetleges kormányfőjelöltként hírbe hozott Surányi György közgazdász, korábbi jegybankelnök azt hangoztatta, az alapjövedelem bevezetése nemcsak megállítaná a magyar társadalom széthullását, hanem történelmi fordulatot eredményezne a társadalmi integrációban. – A javaslatcsomag körülbelül 1300 milliárd forintnyi többletjövedelmet hozna a gazdaságnak – vélekedett, megjegyezve: az alacsony keresetűek egy része csak akkor lesz motivált a munkára, ha a létpénz és a nettó minimálbér között több mint 30 ezer forint különbség lesz.

Az ötlet csaknem 6400 milliárd forintba kerülne, ami a költségvetés 40 százaléka. Az anyag készítői szükségesnek látnák az adórendszer és a támogatások teljes átalakítását: megszüntetnék az összes, az 50 ezer forintos létbérnél kisebb összegű segélyt, felszámolnák a családi adókedvezményt és bevezethetnék a többkulcsos adórendszert, valamint azokra, akik dolgoznak, egy új hozzájárulási adót is kivetnének. Utóbbiak adójából rendeznék a munkanélküliek, az idősek és a gyerekek feltétel nélküli alapjövedelmét is.

– A különböző baloldali ihletettségű mozgalmak időről időre leporolják utópisztikus elképzeléseiket a társadalom megreformálásáról, amire most az apropót egyértelműen a küszöbönálló választás adja – vélekedett lapunk megkeresésére Boros Imre közgazdász. Az első Orbán-kormány tárca nélküli minisztere szerint a program megvalósításra teljesen alkalmatlan, ám szavazatszerzésre, a munka világából 2010-ig kimaradó, és így ebbe szocializálódott emberek megszólítására jó lehet. Mint fogalmazott, a kommunista ideát megtestesítő elképzelés, miszerint mindenki képességei szerint ad be a közösbe, és a javakból mindenki a szükségletei szerint részesül alanyi jogon, társadalmi katasztrófához vezetne: összeomolna a szociális ellátórendszer, a nyugdíjrendszer, miközben megnőne a munkakerülők száma, az úgynevezett megélhetési bűnözés nem csökkenne, hanem növekedne, egyfajta keresetkiegészítés gyanánt.

A kritikus anyagi és társadalmi helyzetű családok ráadásul pusztán az alanyi jogon járó pénzért vállalnának mind több gyermeket, ami beláthatatlan következményekkel járna. – Az ötlet egyértelműen politikai ösztönzésű, elég megnézni a program kidolgozóinak névsorát. Surányi György jegybankelnökként például a Bokros-csomaghoz asszisztált, nevéhez fűződik a forint leértékelése és a 18 százalékos infláció, ami embertelen terhet jelentett a nehéz szociális helyzetűeknek. Szintén ehhez az időszakhoz köthető a gyes és anyasági támogatás megszüntetése is – emlékeztetett Boros Imre, megjegyezve: az elképzelés megvalósulása a családoknak igen kedvező, egykulcsos adórendszer megszűnését is jelentené.

Sem a kormány, sem a Fidesz nem kommentálta a balliberális véleményformálók által favorizált, vélhetőleg komoly ellenzéki támogatásra érdemes elképzelést, az elmúlt három és fél év intézkedései azonban egészen más irányt képviselnek. A szociális ellátórendszer átalakításának a kabinet által is többször hangoztatott fő alapelve, hogy a támogatások ne feltétlenül és alanyi jogon járjanak. Ennek megfelelően például ma már minden bér- és jövedelempótló támogatás munkához, aktivitáshoz kötött, a családi pótlék és iskolai támogatás feltétele a rendszeres iskolába járás, míg a rendszeres szociális segély a lakókörnyezet rendben tartásához kötött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.