Rogán Antal szerint a rezsicsökkentés azért is volt megvalósítható, mert a Fidesz–KDNP más szemléletet képvisel a Gyurcsány-koalícióhoz képest, amely a közműszolgáltatást profitorientált szolgáltatásként fogta fel. 2002 és 2010 között a villamos energia és a gáz ára még akkor is emelkedett, amikor a világpiaci árak csökkentek – tette hozzá. A Fidesz szerint ebben a szektorban nonprofit szolgáltatás kell, többek között azért, mert a közműszolgáltatók monopóliumok.
A harmadik rezsicsökkentés során három lépésben a rezsi három komponensének ára csökken majd: 2014 április elsejétől 6,5 százalékkal a gáz fogyasztói ára, szeptember elsejétől 5,7 százalékkal a villamos energiáé, míg októbertől 3,3 százalékkal a távhőé.
A rövid tavaszi országgyűlési ülésszak során február 3-a és 10-a között a parlament törvényben fogja rögzíteni a rezsicsökkentés újabb lépéseit – jelentette be.
A gázon, az áramon és a távhőn kívül más közműszolgáltatások árának esetleges idei csökkentését firtató kérdésre azt válaszolta: ezek esetében 2013-ban meghozták azokat a döntéseket, amelyek reálisak voltak. Ezeknél most „árstop” van, további díjmérséklésre pedig csak a piaci viszonyok átrendeződése esetén van lehetőség – tette hozzá.
Rogán Antal szólt arról is, hogy a nonprofit közműszolgáltatásokról szóló indítvány is elkészül még a parlamenti választás előtt, de azt javasolják, hogy arról a választópolgárok döntsenek április 6-án. Így ha a Fidesz–KDNP megnyeri a választást, akkor azt követően elfogadja az Országgyűlés az előterjesztést, ha azonban a „Gyurcsány-koalíció” kerül kormányra, visszatér a profitalapú közműszolgáltatás – fogalmazott a frakcióvezető.
Rogán Antal a sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva közölte, a kormánypárti képviselőcsoport kihelyezett ülésén állásfoglalást hozott a devizahitelek ügyében is, amellyel kapcsolatban továbbra is sürgetik a Kúriát, hogy az minél hamarabb hozzon döntést a még nyitott kérdésekben. Ha ez március közepe előtt megszületik, a kormánypártok még a parlamenti választás előtt összehívják az Országgyűlést, hogy döntsenek a devizahitelesek ügyében.
Elmondta, ha újabb parlamenti megoldás születik, azt ugyanazokkal a feltételekkel vehetik majd igénybe az árfolyamgátba belépett ügyfelek és azok, akik nem éltek ezzel a lehetőséggel.
A pénteki frakcióülésen a rezsicsökkentés egy másik aspektusa is szóba került, méghozzá a paksi atomerőmű bővítésének hatásai kapcsán. Rogán Antal a kormányfőt idézve hangsúlyozta, hogy ma a paksi erőmű adja a magyar áramtermelés körülbelül 40-45 százalékát, és a legolcsóbb villamos energiát állítja elő az országban.
Az elkövetkező években – amikor a régi és az új blokkok egyszerre működnek – a bővítésnek köszönhetően a villamos energia előállítási ára 10-13 százalékkal mérséklődhet majd, és ez lehet a további rezsicsökkentés záloga, ugyanis ez ugyanekkora mértékű áramárcsökkentést tenne lehetővé – tette hozzá.
A Fidesz frakcióvezetője a kormánypártok évadnyitó frakcióülése előtt, pénteken Balatonszárszón már beszélt arról, hogy harmadik rezsicsökkentéssel elsőként, még tavasszal a gáz ára csökkenhet, a villamos energia és a távhő pedig valószínűleg később, eltérő időpontban lesz olcsóbb.
Az eddigi rezsicsökkentés eredményeképpen a kormány húsz százalékkal csökkentette a gáz, az áram és a távfűtés díjait, az intézkedés folytatásaként pedig tíz százalékkal mérséklődött a szemétszállítás, az ivóvíz-szolgáltatás, a kéményseprés, a szennyvízszippantás és a palackos gáz díjszabása, valamint a csatornadíj is.
A rezsicsökkentés lépéseinek krónikájáért kattintson ide.
A paksi bővítés a kormány rezsicsökkentési szándékát megalapozó lépés – így értékelték a kormánypártok évadnyitó frakcióülésén az oroszokkal aláírt megállapodást Hoppál Péter szerint. A Fidesz szóvivője a Hír TV Magyarország élőben című műsorában azt mondta: az áram árának további csökkentését a magyar atomerőmű bővítése teheti lehetővé.
Tavaly júliusban a vizsgált 23 európai főváros közül csak Bukarestben költötték a fogyasztók jövedelmük nagyobb részét rezsire, mint Budapesten; decemberben a román fővároson kívül már Pozsonyban, Prágában és Lisszabonban is jövedelmük nagyobb részét voltak kénytelenek villamos energiára és földgázra fordítani az ott élők – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal az energiaárak összehasonlítása alapján pénteken.
A sajtótájékoztatón részt vett Harrach Péter, a KDNP parlamenti frakcióvezetője is, aki elmondta: pártja azért támogatja a rezsicsökkentést, mert az beleillik „eszmeiségükbe”. A fogyasztók érdekei mellett a fenntartható és biztonságos energiaszolgáltatás fontosságát is hangsúlyozta. Mint fogalmazott, míg a Gyurcsány-kormány a szolgáltatók érdekeit tette első helyre, addig a Fidesz–KDNP a fogyasztók szempontjait tartja szem előtt.
A kereszténydemokrata politikus emellett szólt arról, hogy a frakcióülésen szóba került a családtámogatási rendszer is, amellyel kapcsolatban felhívta a figyelmet a családi adókedvezmény kiterjesztésére. Ezzel és a korábbi adókedvezménnyel együtt 230-240 milliárd forint marad a családoknál – emelte ki.
A családi csődvédelemről szóló javaslatukról azt mondta, az valószínűleg áthúzódik a következő ciklusra.