A kormányfő – aki feleségét, Lévai Anikót helyettesítve vett részt a díjátadáson – előzőleg felelevenítette, hogy Ferenc pápa a bíborosoknak címzett levelében „feladatot rótt rájuk és rajtuk keresztül mindannyiunkra”, amikor azt írta: hangsúlyozni kell a köteléket, amely összeköti a közjót a házasságon alapuló család előmozdításával. A család az életet és a nemzedékek útját jelenti – idézte a pápa szavait.
A teremtés történetéből tudjuk, hogy az Isten tisztában volt azzal: „az embernek nem jó egyedül, ezért megalkotta a férfit és a nőt, és ezzel tulajdonképpen létre is hozta a családot”. A magyar joghagyomány és alkotmányos szabályozás a teremtésnek ezt a törvényét világosan rögzíti, amikor a házasságot is, a családot is a megfelelő jogi helyeken, alkotmányban, polgári törvénykönyvben definiálja – mondta a kormányfő.
Tolmácsolva felesége szavait Orbán Viktor kijelentette, a Képmás magazinnak köszönetet kell mondani, hogy „ahhoz a régi, de divatból ki nem ment eszmeiséghez ragaszkodik”, hogy a családban felmerülő nehézségeket az összetartás és a közös erőfeszítés le tudja győzni. Ha ez sikerül, akkor ez mindenkinek hatalmas örömöt ad – fűzte hozzá.
Orbán Viktor úgy folytatta: pontosan tudjuk, hogy a házasság és a nagycsaládos élet sem könnyű, sőt időnként rendkívül nehéz. „Csak mindannyian úgy gondoljuk, és az életünk gyakran ad erre bizonyítékot, hogy a nehézségek legyőzéséért járó jutalom viszont minden nehézség elviselését megéri” – fogalmazott.
Kijelentette: Magyarország számára fontos, hogy létrejöhet egy olyan díjátadó, amely azokat az interjúkat, tanulmányokat, írásokat jutalmazza, amelyek „a gyökereinkről és a családjainkról szóló pozitív kommunikációt” erősítik. Az örökbefogadással kapcsolatos jogszabályok egyszerűsítésével kapcsolatban Orbán Viktor közölte, hogy 2010 óta az örökbefogadások száma 15 százalékkal nőtt.
A Családbarát Médiáért-díjat Horváth Ágnes, a Lánchíd Rádió munkatársa kapta. Az Élet sója elnevezésű különdíjat Mohácsi Editnek (Kossuth rádió) ítélték oda, nyereményét a Magyar Katolikus Rádió ajánlotta föl. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának különdíját Czefernek Léna, a Családháló.hu munkatársa kapta. Az internetes szavazás alapján a közönségdíjas Miklya Luzsányi Mónika lett, a Parókia.hu oldalon megjelent cikkével, nyereményét a Béres Gyógyszergyár ajánlotta föl.
A Családbarát Médiáért-díjat 2007-ben a Média a Családért Alapítvány és a Képmás magazin alapította. A díjat azok az újságírókat és szerkesztők kaphatják meg, akik a nyomtatott, az elektronikus vagy az online sajtóban következetesen kiállnak a családi élet értékei mellett.
A kormány több eszközzel is javított a családok helyzetén és kilátásain. Kialakított egy korszerű adórendszert, így érdekeltté tette a munkáltatókat a kisgyermekesek foglalkoztatásának bővítésében, illetve az egykulcsos adórendszerrel és a jelentős mértékű, kalkulátorral is könnyedén kiszámolható családi adókedvezménnyel a munkavállalóknál több nettó jövedelmet hagyott.
Az idén a gyed extra keretében bevezetett lehetőséggel, miszerint egyszerre kaphat munkabért és gyedet is az az anya, aki a gyermeke nevelése mellett dolgozik, a kormány a legnagyobb gátat is feloldotta a kisgyermekesek foglalkoztatásában, így intenzív bővülés várható.
Ismert, 2010-ig csak azok a családok részesültek gyermekenként maximum havi 4000 forintos kedvezményben, amelyek legalább három gyermeket neveltek, ezzel szemben 2011 óta az egyyermekes szülők havi 10 000 forint, a kétgyermekesek 20 000 forint, a háromgyermekesek 99 000 forint és ezen gyermekszám fölött gyermekenként további 33 000 forint kedvezményben részesülhetnek.
Romokból kellett újraépítkezni, az előző kormány ugyanis összekeverte a segélyezést a családpolitikával – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Soltész Miklós. A családi adókedvezmény és a gyed extra több százezer család anyagi helyzetén javít.
Nem csupán a jogszabályi háttér, hanem a munkaadó és a munkavállaló közötti bizalmon alapuló párbeszéd is fontos alapja a rugalmas munkaerőpiac létrejöttének. A női foglalkoztatás területén létszámban és a szemléletben is új helyzet állt elő, a magyar nők képzettsége és tudása kiemelkedően jó. Nemcsak az egyének, hanem a családok szintjén is az egyik legnagyobb kihívás megtalálni azt a pontot, amíg a munka bejöhet a privát szférába – jelentette ki az MNO-nak Szalai Piroska.