A családot kell erősíteni

Romokból kellett újraépítkezni, az előző kormány ugyanis összekeverte a segélyezést a családpolitikával – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Soltész Miklós.

Vass-Gabay–Farkas
2013. 12. 28. 4:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A korábbi évekhez hasonlóan a 2013-as esztendő is bővelkedett családpolitikai intézkedésekben. Miként értékeli a kormány családokért tett lépéseit?
– Az elmúlt évek döntései egymásra épültek, amelyeket az ideiek megkoronáztak. Az első jelentős intézkedések 2010-re nyúlnak vissza, amikor egy teljesen szétzilált családpolitikát örököltünk a gyes megcincálásával, a családi adókedvezmény korlátozásával, az otthonteremtési támogatás eltörlésével. Az előző kormányok a szociális segélyezést összekeverték a család támogatásával, és idetartoznak a devizahitelesek problémái is. Ezeken a romokon kellett elindulni.

– Mik voltak az első lépések?
– A gyes visszaállítása három évre, az adókedvezmény ismételt felállítása és a devizahitelesekért tett számos intézkedés, amellyel emberek százai menekültek meg az utcára kerüléstől. Ezután kezdődött egy módszeres építkezés, amelynek sok lépcsője volt. A társadalmi szemléletváltoztatást is idesorolnám, amellyel a családok lelki megerősítést kaptak. Ez igaz a munkajogi szabályozásra is, a családtámogatási rendszerre, a családszervezetek és az egyházak támogatására. Családbarát médiumokat és munkahelyeket díjaztunk, családbarát lett a közmédia, és ezek mind beépülnek a közgondolkodásba, és formálják azt.

– Ezt hivatott erősíteni a családi adókedvezmény kiterjesztése és a gyed extra is, amellyel az egyetemistákon és a kisgyermekes családokon keresztül a munkaadókat is támogatják.
– A gyed extra négy lépésben ösztönzi a gyermekvállalást. Elsőként a gyermekgondozási díj és a gyermekgondozási segély mellett korlátlanul lehet munkát vállalni a gyermek egyéves korának betöltése után. Eddig, ugye, a gyed folyósítása alatt egyáltalán nem lehetett dolgozni, a gyes alatt pedig csak legfeljebb heti 30 órában, és csak a gyermek egyéves korát követően, ráadásul munkába állás esetén az ellátás folyósítását meg kellett szüntetni. Ezenkívül a gyermek után járó családtámogatási ellátások továbbra is járnak, amennyiben 2014. január 1. után újabb gyermek születik, aki után a szülők szintén jogosultak lesznek ellátásra. Eddig ilyenkor az idősebb gyermek után járó összeg folyósítását meg kellett szüntetni, és csak az újonnan született testvér után járt támogatás.

– Az egyetemistákról sem feledkeztek meg.
– Harmadik elemként hoztuk létre a diplomásgyedet, amelynek értelmében az a magyar állampolgárságú hallgató, aki a szülést megelőző két éven belül felsőfokú képzés nappali tagozatán két aktív félévet meghaladó hallgatói jogviszonyban áll, a hallgatói jogviszony nappali tagozaton történő fennállása alatt szül, és a gyermekét saját háztartásában neveli, a gyermek egyéves koráig jogosult a gyedre.

– Nekik nincs munkaviszonyuk. Mekkora összegre számíthatnak?
– Azok, akik felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben vesznek részt, a jogosultság kezdő napján érvényes kötelező legkisebb munkabér, míg a mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgatók a jogosultság kezdő napján érvényes garantált bérminimum 70 százalékára jogosultak.

(A teljes interjút a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.