Bár korábban az MSZP és az Együtt–PM is kizárta, hogy az ellenzéki szövetségben helye lenne Gyurcsány Ferencnek, hétfőn váratlanul mindkét párt vezetője a Demokratikus Koalícióval való együttműködési tárgyalások megindítását javasolta.
A Magyar Nemzet ugyanakkor úgy tudja, hogy előre megkoreografált, időzített lépés volt az együttműködés kibővítésének bejelentése, Mesterházy, Gyurcsány és Bajnai már napok óta tárgyalt róla. Az egyeztetéseken minden alkalommal két-két pártelnök vett részt. A lap információi szerint a tárgyalások újranyitásában szerepet játszott, hogy az ellenzéki pártoknak belső felhasználásra készített közvélemény-kutatások a Bajnai vezette párt támogatottságának „vészes” csökkenését mutatták. Állítólag a legfrissebb mérések már bejutási küszöb alatti támogatottságot jeleztek.
Bajnai és Gyurcsány
Bajnai Gordon pártonkívüliként került be a Gyurcsány Ferenc vezette kormányba, amelynek egyik legbefolyásosabb tagja lett. Előbb fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztosként, később az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, majd a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium vezetőjeként komoly befolyást gyakorolt az uniós pénzek elköltésére.
2009 áprilisában ő váltotta Gyurcsányt a kormányfői poszton, közben többször is hangsúlyozta, hogy a 2010-es parlamenti választások után visszavonul a politikától.
2012. október 23-án aztán visszatért a belpolitikába egy Milla-rendezvényen.
„Ki kell mondani, hogy nem hozott igazából áttörést az MSZP és az Együtt megállapodása, nem gondolják azt az ellenzéki szavazók, hogy ezzel a kormányváltás kérdése meg van oldva – fogalmazott Fodor Gábor a 180 percben. – Örülök, hogy ez a belátás megszületett.” Hozzátette: nem tudja, mi lesz ennek a következménye, reméli ugyanakkor, hogy a közös miniszterelnök-jelölt és a közös lista, „mert egyébként az ellenzék nem fog tudni győzni a választásokon. [ ] Azt gondolom, hogy az egész megállapodást kellene újragondolni, és itt az ideje egy széleskörű ellenzéki együttműködést kialakítani” – jelentette ki.
A Liberálisok elnöke szerint az ellenzék legjelentősebb pártjának, az MSZP-nek kell meghatározónak lenni abban, hogy ki legyen a miniszterelnök-jelölt, hiszen „nekik kell a támogatás döntő többségét biztosítani mögötte”. Fodor úgy látja, az elmúlt hónapok olyan helyzetet teremtettek, hogy „bölcsebben tenné az ellenzék, ha egy új szereplőben keresné a miniszterelnök-jelölt személyét”.
Saját pártjáról szólva kijelentette: önállóan indulnak a választásokon. „Mi vagyunk a legfiatalabb ellenzéki párt, előrelépés, hogy mérhetők vagyunk” – fogalmazott. Kérdésre válaszolva kijelentette: a cél a parlamenti küszöb elérése, de a pártot „2018-ra kell felépíteni”. A pártelnök a széleskörű ellenzéki együttműködésben tudja elképzelni a liberálisok részvételét, ennek pedig feltétele a közös miniszterelnök-jelölt, a közös lista, a közös program és a közös jelöltek.
Horváth Csaba, az MSZP alelnöke egy keddi sajtótájékoztatóján arra a kérdésre, nem kínos-e a nekik, hogy az Együtt–PM-mel kötött, már lezárt megállapodást újranyitják, gyakorlatilag újraírják Gyurcsány Ferenc kedvéért, arról beszélt, nem az ő kedvéért kezdik el a tárgyalásokat, és a megállapodást nem is írják újra. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a „demokratikus oldal palettáján még több olyan szereplő is található, akik érdemi politikai hozadékkal rendelkezhetnek”.
Jelezte, a tárgyalások megkezdésével ahhoz a korábbi álláspontjukhoz tértek vissza, amely szerint olyan szélesre szeretnék az együttműködést tárni, ami garantálja a tavaszi kormányváltást és a baloldali karakterű program megvalósulását.
Szanyi Tibor is nyilatkozott az ügyről kedd reggel. Az ATV Start című műsorában a tárgyalások kiszélesítéséről azt mondta, azért kezdik el, mert az Együtt–PM-nek megváltozott az álláspontja és erre tekintettel vannak, mert most még van egy kis idő és mozgástér. Az MSZP álláspontjában semmi nem változott. Szanyi elmondása szerint nem lepte meg őket Bajnai kérése, hiszen egy évvel ezelőtt is az volt az indító álláspontjuk, hogy a lehető legszélesebb ellenzéki összefogásra van szükség. Az MSZP tapasztalt politikai erőként tudja, hogy nem hosszú életűek azok a megállapodások, ahol a partnerekben tüske marad. Muszáj tekintettel lennünk egymásra – fogalmazott.
Gyurcsány Ferenc személyéről Szanyi úgy nyilatkozott: bíznak abban, hogy az MSZP-hez hasonlóan mindenki más is komolyan veszi az eddigi nyilatkozatait, így Gyurcsány is, aki többször is komoly önmérsékletet tanúsított. Számítanak a nagyvonalúságára – mondta.
Kónya Péter, az Együtt–PM társelnöke a Hír TV Magyarország élőben című műsorának vendégeként hétfő este elmondta, hogy bár nem értenek egyet Gyurcsány Ferenc programjával, összefognak a Demokratikus Koalícióval. „Az Együtt–PM nem változtatott az eddigi politikáján, mindig is összefogásról beszéltünk, a demokratikus ellenzéki erők szélesebb összefogásáról” – fogalmazott. Juhász Péter korábbi állítására reagálva, miszerint soha nem fordulhat elő olyan helyzet, hogy Gyurcsány Ferenccel összefogjanak, csak annyit mondott: „a Demokratikus Koalícióval össze fogunk fogni”.
A tárgyalások megkezdésére Mesterházy Attila hétfő este már meg is kapta a felhatalmazást az MSZP-t a kampányidőszakban irányító országos választási bizottságtól. A közös lista- és miniszterelnökjelölt-állítás lehetőségéről kezdik meg a tárgyalásokat Bajnai Gordon alakulatával.
Az ülés után Mesterházy azt közölte, hogy készek tárgyalni a Demokratikus Koalícióval, de a DK 16 pontos programjában több olyan elem van, amellyel nem értenek egyet, így ezt a kérdést is rendezni kell. A tárgyalások része kell hogy legyen az is, szerepelhet-e a közös listán Gyurcsány Ferenc – mondta a szocialista pártelnök, aki ezt sem akarta megelőlegezni.
Az Origó információi szerint Mesterházy nem igazán örült Bajnai ötletének. Az MSZP elnöke nemcsak attól tart, hogy a Fidesz így könnyebben összemoshatja az MSZP-t Gyurcsány kormányzásának időszakával, azt sem fogadja szívesen, hogy az indulók névsorához újra hozzá kell nyúlni. Leginkább azt szeretné elkerülni, hogy újra össze kelljen hívni a szocialisták kongresszusát.
Bajnaiék az Origó információi szerint az MSZP–Együtt–PM–DK együttes listát támogatják leginkább, közös 106 jelölttel, mert szerintük ez jelezné a legjobban a baloldali összefogást. Információik szerint a közös listaállítást tovább nehezítheti, hogy a PM-es képviselők nem szeretnék, ha Gyurcsánnyal egy listára kerülnének, de DK-s politikusok szerint jelenleg kizárt, hogy a párt belemenjen ebbe.
Politológusok szerint is komoly belső feszültségeket hozhat a felszínre, ha megvalósul a Bajnai Gordon, Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc által vágyott közös balliberális lista.
Az MSZP és az Együtt–PM csütörtökön kezdi újra a tárgyalást.