Az alapítvány szerint bár az antiszemitizmus hazánkban jelen van a romló minőségű közbeszédben, kérdéses használhatóságú bizonyítékokra nincs szükség az ellene vívott küzdelemben.
A The New York Times (NYT) korábban honlapján arról számolt be: azért döntött úgy, hogy mélységeiben vizsgálják a magyarországi antiszemitizmus problémáját, mert egy nyíltan antiszemita párt jelent meg a magyar parlamentben „erősítve a félelmet, hogy nő az országban a zsidókkal szembeni ellenérzés”. A sajtóorgánum felidézte, a közelmúltban egy, az unió által finanszírozott szervezet készített aggasztó eredményű felmérést. Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) korábban szintén kérdőíves módszerrel gyűjtött adatok alapján ugyanis arra jutott, hogy hazánkban (ahol 517-en válaszoltak) a megkérdezettek 90 százaléka érzi úgy, hogy az antiszemitizmus jelentős vagy elég jelentős probléma. Ezzel a vizsgált nyolc állam közül – Belgium, Egyesült Királyság, Franciaország, Lettország, Magyarország, Németország, Olaszország, Svédország – hazánkban bizonyult a legrosszabbnak a helyzet annak ellenére, hogy más bevont országokban az elmúlt években emberi áldozatot is követeltek már antiszemita indíttatású bűncselekmények. Az FRA kérdéssorát akkor a Mazsihisz is megosztotta honlapján.
Az NYT magyarul és angolul is közzétett, s immáron eltávolított felhívásában arra kérte a Magyarországon vagy más országban élő magyar zsidókat, mondják el véleményüket a hazai állapotokról, többek közt hogy tapasztaltak-e vagy szereztek-e tudomást antiszemita jellegű támadásról az utóbbi két évben, s hogy felmerült-e már bennük az ellenséges hangulat miatt a kivándorlás gondolata.
További részletek a Magyar Nemzet szombati számában.