G. Fodor Gábor, a Századvég Alapítvány stratégiai igazgatója az M1 A Lényeg című műsorában a Simon-üggyel kapcsolatban azt mondta: az ügy azért fontos hatvan nappal a választások előtt, mert nyilvánvaló politikai károkozás történt. „Ezt a kárt önmaguknak okozták, és nem tudják kiigazítani ebben a hatvan napban” – fogalmazott az igazgató.
A szakember felhívta a Népszabadság szerkesztőségi rovatára a figyelmet, amelyben azt írják: Simon Gábor, mivel eltitkolt egy vagyont, „politikai hullának” minősül, és súlyos kárt okozott a baloldali összefogásnak. A rovat szerint az a kérdés, hogy vajon lesz-e ereje a baloldali összefogásnak tisztázni a maga erejéből az ügyet, vagy pedig kárminimalizálással fog foglalkozni – hangsúlyozta G. Fodor Gábor.
Szerinte a baloldali ellenzék megpróbálja minimalizálni a kárt, megpróbál erőt mutatni, „de a választópolgárok fejében világos, mit gondoljanak a szocialista pártról és a baloldali ellenzékről”. A korrupció vádja már odaégett a baloldalra – tette hozzá az igazgató.
Mint az a Hirado.hu-n olvasható, G. Fodor Gábor szerint ez az ügy jól kommunikálható és világos: egy megújulást hirdető párt, vagy ellenzék elnökhelyettese „került balhéba”, méghozzá az az ember, aki Mesterházy Attila, az ellenzék miniszterelnök-jelöltjének bizalmi embere. „Ez az egész ügy elvezethető a baloldal első emberéig, jól be tudják azonosítani a választók, hogy miről van szó: csaknem negyedmilliárd forint van egy eltitkolt számlán, a választók összekötik ezeket a korrupciós ügyeket” – hangsúlyozta a szakértő, aki szerint az ellenzék megpróbálja úgy minimalizálni a kárt, hogy „szétmaszatolja” az ügyet.
Hozzátette: 2010 is arról szólt, hogy a baloldal morális válsága miatt jött létre a kétharmad. „Ez az ügy tovább fokozza a baloldal, a régi arcok, a zombihadsereg morális válságát, és nagyon komoly károkat fog okozni a következő hatvan napban” – hangsúlyozta G. Fodor Gábor.
Az elemző annak a véleményének adott hangot, hogy régi arcokkal nem lehet korszakváltást hirdetni. „A jobboldal egy sikeres kormányzás után van, a közvélemény-kutatási adatok arról szólnak, hogy példa nélküli, hogy kormányzati pozícióban egy pártszövetség meg tudta őrizni vezető pozícióját – ez egy sikeres politikai tevékenység, nincsen szükség a megújulás szlogenjére. A baloldalon azonban hároméves kísérletezés után összeálltak ugyanazok” – fogalmazott G. Fodor Gábor.
Hozzáfűzte: a kormány pozitív konjunktúrában van, minden releváns számsor és adat emelkedik, 2010-ben pedig a görög útról kellett visszarántani az országot. Példaként az IMF-hitelt említette, valamint „ a gazdasági csőd” kísérletét, és azt a „veszélyt, hogy Magyarország le fog szakadni”. „A Magyarország jobban teljesít kampányüzenetnek mégis van hitelességi értéke” – adott hangot véleményének a szakértő.
A paksi szerződéssel kapcsolatban az igazgató azt mondta: a kérdésben eddig konszenzus volt a mértékadó politikai erők között Magyarországon. 2008-ban, 2009-ben és 2010-ben szocialista politikusok is azt mondták, Paks bővítésére van szükség, orosz részvétellel. Ma Paks kampányüzemmódba került, április 6. után azonban ez a konszenzus helyre fog állni – jelentette ki G. Fodor Gábor.
A Magyar Nemzet február 4-én írt először arról, hogy Mesterházy Attila szocialista pártelnök helyettese, Simon Gábor évek óta hatalmas, több százmillió forintos vagyont parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján. Az MSZP-s honatya a csaknem 250 millió forintos összeget nem tüntette fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem. A legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon mentelmi jogának felfüggesztését.
Simon február 6-án jelentette be, hogy minden MSZP-s tisztségéről és február 12-i hatállyal országgyűlési képviselői mandátumáról is lemond. Mesterházy helyettese egyébként egy szót sem szólt arról, honnan szerezte a százmilliókat, és miért nem tüntette fel a vagyonbevallásában, csupán annyit közölt: jóhiszeműen hibázott, és el tud számolni. Azt azonban továbbra is teljes homály fedi, honnan, hogyan és milyen céllal került ennyi pénz hozzá. Az is kérdés, hogy miért csak február 12-én válna meg képviselői mandátumától, minek az eltüntetéséhez van szükség erre a néhány napra?
A Fidesz részéről egyebek között azt szeretnék megtudni, hogy ez az összeg azonos-e azokkal a párthoz vándorló „gyanús százmilliókkal”, amelyekről Gyurcsány Ferenc a közelmúltban beszélt. Zsigó Róbert Fidesz-szóvivő szerint a Gyurcsány-koalíció minden szereplője kórusban falaz Simon Gábornak. – Hogyan lehet, hogy a „Gyurcsány-koalíció” egyetlen tagja sem kérdezte meg az MSZP-ből csütörtökön kilépett Simon Gábort arról, honnan van az osztrák számlán tartott mintegy negyedmilliárd forint? – tette fel a kérdést a szóvivő.
Az MSZP nem tehet úgy, mintha nem lenne köze Simonhoz – jelentette ki Gulyás Gergely, a Fidesz országgyűlési képviselője, hozzátéve: ha az MSZP nem segít felfedni a politikus vagyonának eredetét, feltételezhető, hogy nem csak Simonnak van rejtegetnivalója.