A paksi atomerőmű bővítése nemzeti, stratégiai ügy – mondta Bajnai, aki az atomenergia felhasználása mellett érvelt. Mint mondta, fontos szerepet játszik hazánk biztonságos energiaellátásában, lehetőséget teremt az olcsó villamos energia előállítására és arra, hogy Magyarország energiatermelése minél kevésbé szennyezze a környezetét. Mint mondta, ma ugyanazok az érvek szólnak az erőmű bővítése mellett, amelyek az építésére ösztönöztek.
A fenti mondatokat 2010 februárjában adta hírül a Tolnai Népújság, amikor Bajnai még miniszterelnökként Mesterházy Attila MSZP-pártelnökkel együtt ellátogatott a paksi atomerőműbe.
Az erről beszámoló cikk a mai napig megtekinthető a Tolnai Népújság oldalán, az eseményen készült fényképeket galériába rendezve itt is megtekintheti:
A WikiLeaks által közzétett iratokból kiderül, hogy Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök már 2008-ban arról beszélt, hogy egy vagy két reaktor építésével kell bővíteni a paksi erőművet – igaz, ez csak hónapokkal később derült ki, később pedig már válságkezelő intézkedésként beszélt a beruházásról.
Egy májusi táviratban pedig már arról számolt be az amerikai nagykövetség, hogy a paksi bővítés pályázatára valószínűleg meghívják az amerikai Westinghouse energetikai céget is, de „több megfigyelő szerint úgyis egy orosz cég lesz majd a győztes”. A nagykövetség ezt a megjegyzését például arra alapozta, hogy Mesterházy Attila, aki akkor az MSZP frakcióvezetője volt, azt mondta a követség egyik munkatársának, hogy az oroszok előnnyel indulnak a pályázaton (mivel jelenleg orosz technológiával működik a paksi atomerőmű), de reméli, hogy „amerikai vállalatokat is figyelembe lehet majd venni” a beruházásnál.
Gyurcsány hétfőn kijelentette: felülvizsgálná az államközi szerződést, Mesterházy puccsról beszélt, Bajnai pedig tüntetésre szólít fel.
Ahogy azt a kormány ígérte, a megállapodás teljes szövege az első parlamenti ülésnapon a képviselők elé kerül.