„A kialakult, személyemet érintő helyzetre való tekintettel korábban felfüggesztettem párttagságomat, most pedig bejelentem, hogy minden, a pártban viselt tisztségemről lemondok és kilépek a Magyar Szocialista Pártból. Egyben visszalépek képviselői jelöltségemtől, és 2014. február 12-ei hatállyal lemondok parlamenti képviselői mandátumomról is” – közölte a politikus.
Az MSZP további döntése értelmében – írta kora este az MTI – Kunhalmi Ágnes lehet a képviselőjelölt a főváros 15. egyéni választási kerületében Simon Gábor visszalépése után. Simon Gábor a XVIII. kerületet érintő 15-ös számú választókerületben az összefogás jelöltje volt az április 6-ai országgyűlési választásra.
A pénzmosás elleni nemzetközi hálózat (FIU) osztrák tagszervezetétől kapta a magyar tagszervezet, a NAV berkein belül működő Pénzmosás Elleni Információs Iroda az információt, amely alapján nyomozás indult Simon Gábor ausztriai bankszámláival kapcsolatban – írta a Népszabadság.
A lap pénteki számában Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője elmondta, hogy az osztrák tagszervezet augusztus 9-én kelt és Magyarországon augusztus 13-án iktatott leveléből az derül ki, hogy az osztrák FIU-egység egyik kutató-elemző munkatársa rutinszerű ellenőrzést végzett a rendszerükben, miután a sajtóból értesült arról, hogy valamilyen pénzügyi bűncselekménnyel kapcsolatban a magyar legfőbb ügyész Simon mentelmi jogának felfüggesztését kezdeményezte. Ekkor figyeltek fel a Simon nevén lévő számlára.
A szóvivő tájékoztatása szerint azonnal értesítették a magyar FIU egységet, az pedig – az ellenőrzések lefolytatását követően – október 16-án tájékoztatta a Legfőbb Ügyészséget. A Központi Nyomozó Főügyészségen ekkor már a befejezéséhez közeledett a Simon ellen korábban 300 ezer forintos hűtlen kezelés gyanújával indított eljárás, ezért november 14-én önálló ügyként rendeltek el nyomozást.
„A személyemhez kötődő összeggel el tudok számolni, annak eredetének semmilyen közéleti, politikai aspektusa nincs. Így, a XVIII. kerülettel kapcsolatos találgatásoknak sincs alapjuk. Jóhiszeműen hibáztam, amikor a vagyonnyilatkozatomat nem kellő alapossággal töltöttem ki. Minden, a helyzet tisztázását segítő eljárást és vizsgálatot természetesen vállalok és segítek” – mondta a felmerültekkel kapcsolatban Simon Gábor. A vagyonosodási vizsgálatból minden ki fog derülni – ezt válaszolta Simon Gábor kora este a Hír TV tudósítója kérdésére, aki arról érdeklődött volna, hogy honnan származik a kérdéses összeg.
Miután az MSZP elnökségi ülése véget ért, Mesterházy Attila fél hat körül lépett ki a párt székházából, és elmondta: Simon maga kezdeményezte a tisztségeiről a lemondást. Ha ezt nem ő tette volna meg, az elnökség tette volna meg ezt a lépést. Az MSZP elnöke az MTI szerint azt mondta: nem pártpénzről van szó, és az ausztriai bankban tartott nagyjából 240 millió forint „nem kötődik Simon Gábor közéleti tevékenységéhez”. „Az azt megelőző életével kapcsolatos forrásfelhalmozásról van szó, amennyire én tudom” – fűzte hozzá. Simon végig segíteni fogja az ellene folyó vizsgálat lefolytatását – mondta az MSZP elnöke.
Mesterházytól azt is megkérdezték, elhiszi-e, hogy immár volt párttársa jóhiszeműen hibázott adóbevallásában. A politikus megkerülte a kérdést, és csak annyit felelt, hogy örül, hogy Simon áll minden vizsgálat elébe.
Mesterházy arra az újságírói kérdésre, miszerint miért kellett távoznia a közéletből Simonnak, ha eltitkolt pénze nem köthető politikai tevékenységéhez, azt válaszolta: kiderült, hogy nem tüntetett fel a parlamenti vagyonnyilatkozatában egy osztrák számlát, ráadásul az MSZP belső szabályzata szerint minden képviselőjelöltnek le kell adnia egy vagyonnyilatkozatot a pártnak is, és ő ezt is megsértette. Mesterházy szavai szerint, ha nem lépett volna ki a pártból, akkor ezért kizárták volna – írja az ATV.hu.
Steiner Pál semmit sem kíván hozzátenni Simon ügyéhez – jelentette a helyszínről az MNO tudósítója. A szocialisták elnökségi tagja azt mondta, hogy lezártnak tekintik az ügyet, és semmit sem akarnak hozzáfűzni Simon Gábor közleményéhez. Ugyanezt ismételte meg tudósítónknak Horváth Csaba és Szanyi Tibor is. Utóbbi megjegyezte, hisz az ártatlanság vélelmében és abban is, amit Simon Gábor közleményében elmond. Döntésével az MSZP felé Simonnak már nincs elszámolnivalója, az ügy ezzel lezárult – tette hozzá Szanyi, aki szerint a kilépésre azért volt szükség, hogy az ügy ne terhelje az MSZP kampányát, és a pártvezetés is ezt szorgalmazta.
Kilépett a pártból, „innentől kezdve magánember”, nem tartozik magyarázattal az MSZP-nek, csak a törvényeknek felelős – mondta Szanyi. Hozzátette: Simon Gábor húsz éve dolgozik az MSZP-ben, megilleti az ártatlanság vélelme, és „egy botlás nem ír felül húsz évet”.
„El tudjuk fogadni, hogy valaki tévedett, jóhiszeműen elfelejtett valamit, még akkor is, ha ennek kemény következményei vannak” – jelentette ki. Hozzátette: jóindulatúan elfogadja, hogy „valamilyen belső megfontolás” vezette Simon Gábort, amikor „az egyébként tisztességesen szerzett pénzét valakik elől elrejtette”.
Arra a kérdésre, hogy más szocialista politikusnak is lehetnek-e eltitkolt százmilliói, Szanyi Tibor úgy válaszolt: feltételezi, hogy egyszeri esetről van szó.
Molnár Zsolt, az MSZP kampányfőnöke csütörtök este az ATV Egyenes beszéd című műsorában elmondta, szóba sem került az elnökségin, hogy honnan származik a Simon Gábor osztrák bankszámláján lévő több mint 240 millió forint. „Borzalmasan zavaros és felvállalhatatlan” – így jellemezte az ügyet a politikus, és bár barátjának vallja Simont, szerinte olyan súlyú hibát követett el, hogy nem lehet vele sorsközösséget vállalni. Bár maga Molnár sem árulta el, honnan szedett össze ennyi pénzt Simon Gábor, abban biztos, hogy nem jogellenes tevékenységből származik.
Simon Gábor bejelentésére reagált a Fidesz is. Közleményükben kijelentik: „a legfontosabb kérdésekre a mai napon sem kaptunk választ: Honnan vannak a százmilliók, mit tudott minderről Mesterházy Attila és az MSZP vezetése és mióta tudják mindezt?”
A Jobbik szerint egy vicc Simon Gábor közleménye, azon belül is a jóhiszeműségre való hivatkozás. Ezt Mirkóczki Ádám, az ellenzéki párt szóvivője közölte csütörtökön az MTI-vel – arra reagálva, hogy a szocialista politikus közölte: „Jóhiszeműen hibáztam, amikor a vagyonnyilatkozatomat nem kellő alapossággal töltöttem ki”. A Jobbik közleményében kiemelte: Simon Gábor pártja, „a magyar szocialista bűnszervezet” hallgatása magáért beszél. A negyedmilliárd forint bécsi bankszámlán parkoltatása számos kérdést vet föl. Többek közt azokat az alapkérdéseket, honnan van ez a pénz, mennyi köze van ahhoz az MSZP-nek, s vajon hány szocialista politikus rendelkezik még hasonló külföldi számlával? – sorolja kérdéseit az ellenzéki párt.
Csütörtökön este 7 órakor Mesterházy egykori helyettesének már sem az Mszp.hu-n korábban fellelhető adatlapja, sem a nevére készített, személyes oldala, a Simongabor.hu nem volt elérhető. Továbbá eltüntették az adatlapját az MSZP frakciójának aloldaláról is.
Mint arról korábban beszámoltunk, tavaly ősz óta nyomoz a Központi Nyomozó Főügyészség Simon Gábor, az MSZP második emberének osztrák számlákon parkoltatott csaknem negyedmilliárd forintja kapcsán. A hivatali titokra vonatkozó előírások alapján egyedi ügyekben nem adható tájékoztatás a sajtónak – közölték az MTI érdeklődésére csütörtökön osztrák illetékesek, akik így általános jelleggel tudtak csak felvilágosítást adni az osztrák eljárási szabályokról, és semmilyen módon nem kommentálták Simon Gábor szocialista képviselő feltételezett ausztriai bankszámlájának ügyét.
A Magyar Nemzet február 4-én számolt be a szocialisták országgyűlési képviselője által rejtegetett összegről, amelyet nem tüntetett fel vagyonnyilatkozatában, és eredete is ismeretlen. Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője szerdán jelentette be, hogy a nyomozás az osztrák pénzpiaci felügyelet értesítése után, hivatalból kezdődött, és most gyűlt össze elegendő információ.
A szocialista politikus százmilliói kapcsán a Fidesz február 5-én több kérdést is felvetett. Kósa Lajos, a kormánypárt ügyvezető alelnöke arra kíváncsi, ez az összeg azonos-e azokkal a „gyanús százmilliókkal”, amelyekről Gyurcsány Ferenc a közelmúltban beszélt. Emlékezetes, Gyurcsány akkor úgy fogalmazott: „Én voltam ennek a pártnak az elnöke. Sok helyről vándorolt oda a pénz, Európából nem nagyon. Ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk.” Lehet, hogy most e gyanús pénzek egy része megkerült Simon számláján, vagy ezek nem azok a százmilliók? – kérdezte Kósa. A kormánypárti politikus Mesterházytól arra is választ vár, hogy az MSZP vezetése tudott-e a párt második emberének osztrák bankban tartott százmillióiról.
Azt is szeretné megtudni, hogy Simon gyűjtött-e adományt, támogatási pénzt az MSZP-nek, és ha igen, akkor abból használtak-e fel bármilyen, esetleg politikai célra. Kérdésesnek nevezte még azt is, hogy a szocialista vezetésnek van-e tudomása arról, hogy mások is parkoltatnak-e további százmilliókat különféle számlákon. Kósa szerint ezeket még a választási kampány előtt tisztázni kell. „Ha nem adnak választ ezekre a kérdésekre, az összes korrupciós vád, amit a Fideszre megfogalmaztak, a szocialistákra hull vissza” – fogalmazott Kósa. Hozzátette, ha nem tisztázzák magukat, egyértelművé válik, hogy „az MSZP szügyig gázol a korrupcióban”.
Kövér László házelnök jelezte, hogy a megkeresést az Országgyűlés mentelmi bizottságának továbbítja. Az ügyészségi szóvivő szerint az „ügy másik vetülete” a XVIII. kerületi önkormányzat 2008-as kötvénykibocsátása, amely kapcsán hűtlen kezelés miatt zajlott a nyomozás. Ezt a rendőrség tavaly szeptemberben bűncselekmény hiányában megszüntette, a fővárosi főügyész viszont február 5-én elrendelte a felülvizsgálatot.
Mint arról a Magyar Nemzet elsőként beszámolt Mesterházy Attila szocialista pártelnök helyettese, Simon Gábor évek óta hatalmas, több száz millió forintos vagyont parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján. Az MSZP-s honatya a csaknem kétszázötvenmillió forintos összeget nem tüntette fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem.