Előállították a Sándor-palotára felmászó bajnaistákat

Nemzeti jelkép megsértése és garázdaság miatt indulhat ellenük eljárás.

MNO
2014. 02. 09. 10:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Délután háromnegyed egy körül előállították azt a három demonstrálót, aki a paksi bővítésről szóló döntés miatti tiltakozásul korábban felmászott a Sándor-palota erkélyére. Később a rendőrök megkezdték öt társuknak az előállítását is, akik segítettek nekik tartani a létrájukat.

Az először előállítottakat az I. kerületi rendőrkapitányságra viszik, ahol a helyszínen elhangzottak szerint nemzeti jelkép megsértése és garázdaság miatt indulhat ellenük eljárás. A téren hallható hírek szerint lehetséges, hogy a többi demonstrálót a XII. kerületi rendőrkapitányságra viszik. Az egyik bajnaista demonstráló, Rózsa Milán azt mondta a sajtó képviselőinek, hogy vállalják tettük következményeit.

A „túszul ejtett” nemzetiszínű és az európai uniós zászlót nem vihették magukkal az őket elszállító rendőrségi járműbe, hanem egy kerítéshez támasztották. Az előállítás során megérkezett egy civil ruhás férfi – feltehetően a Köztársasági Elnöki Hivatal alkalmazottja –, aki vállára vette a két zászlót és bevitte a Sándor-palotába. A két lobogót hamarosan ismét kitűzték az épületre.

A három demonstrálót már korábban, az „erkélyjelenet” után, igazoltatták, és felvették az adataikat a hatóságok. A fiatalemberek az erkélyről lehozott zászlók átadását megtagadták, mondván, a Sándor-palota nem méltó arra, hogy rajta legyen a nemzeti lobogó ameddig Áder János köztársasági elnök vissza nem küldi a törvényt a parlamentnek, vagy nem ír ki népszavazást a paksi bővítés ügyében.

Szabó Rebeka, az Együtt–PM politikusa a performansz alatt tartott sajtótájékoztatóján felszólította Áder János köztársasági elnököt, hogy „most az egyszer nézze a magyar emberek érdekét végre”, és ne írja alá a paksi bővítésről szóló törvényt. Hozzátette: azt kérik, hogy az államfő írjon ki népszavazást. A parlamentben függetlenként ülő képviselő azzal folytatta: aktivistáik a zászlókat azért vették el, mert úgy gondolják, hogy a csütörtökön elfogadott jogszabállyal Magyarország függetlensége sérült, és „távolodunk az Európai Uniótól és azoktól a demokratikus európai uniós értékektől, amiket ez a zászló is jelképez”. Ő is kijelentette: a lobogókat addig nem adják vissza, amíg a köztársasági elnök nem írja ki a referendumot.

Miután feljutottak olyan transzparenseket lógattak ki, melyeken az volt olvasható: „Döntsön a nép! Népszavazást Paksról!”, „Miért féltek a népszavazástól?!”. Ekkor szedték ki foglalatukból az oromzaton elhelyezett nemzetiszínű és uniós lobogókat, és hangszórón azt mondták: azokat „zálogba” veszik.

Amikor a Honvéd Palotaőrség tagjai meglátták, hogy létrát támasztanak az épületnek, megpróbálták megakadályozni őket, de addigra hárman már feljutottak. Ezt követően kimentek hozzájuk az erkélyre és többször felszólították őket, hogy fejezzék be akciójukat.

Nem ez az első eset, hogy utcára mennek a bővítés ellenzői: legutóbb a Lánchídnál demonstrált néhány tucat aktivista. Az LMP pedig a parlamentben „csinált botrányt” a paksi bővítésről szóló végszavazásnál.

 

Komolytalannak, ízléstelennek és agresszívnak nevezte a KDNP alelnöke szombaton Budapesten az Együtt-PM-nek a Sándor-palotánál végrehajtott, a paksi bővítés elleni tiltakozó akcióját. Rétvári Bence egy más témában tartott sajtótájékoztatón, újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: a tiltakozás azért hiteltelen, mert az Együtt-PM politikusai korábban támogatták az atomerőmű bővítését.

Az MSZP számára pedig pénzügyi kifizetőhelyként működött az erőmű, hiszen ők, vagy a családtagjaikhoz köthető vállalkozások óriási megbízásokat kaptak Pakstól – jelentette ki. A magyarok nem szeretik az olyan agresszív akciókat, ahol politikusok erőszakkal kívánnak maguknak médiafigyelmet szerezni, hanem a békés párbeszédben hisznek – mondta Rétvári Bence.

„Még mindig lüktet az Unicum az Együtt-PM aktivistáiban”, és „ma éppen a Sándor-palota volt az ökörködés terepe” – reagált a Fidesz ifjúsági szervezete az MTI-nek a pártszövetség vasárnapi, a paksi bővítésről szóló döntés miatti tiltakozására.

A Fidelitas közleményében azt írta: lassan nem maradt közintézmény, amelybe ne törtek volna be, nincs járda, amelyet ne firkáltak volna össze, és nincs erkély, amelyre ne másztak volna fel. „Számukra egy mandátum és pár perc hírnév minden balhét megér” – tették hozzá.  A Fidelitas szerint jobban járnának, ha megkérdeznék főnöküket, Bajnai Gordont, mit értett korábban az alatt, hogy a „Paksi bővítés nemzeti, stratégiai ügy”.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.